Oktyabrın 24-də Bakıda “Texnologiya və siyasət innovasiyaları vasitəsilə enerji keçidinin təmin edilməsi” mövzusunda Beynəlxalq Enerji Xartiyası Forumu keçiriləcək.
Dörd sessiyadan ibarət olacaq forumda bərpa olunan enerjinin inkişafı və texnologiyaların rolu, bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə və tənzimləyici mexanizmlər, enerji səmərəliliyinin təşviqi - ən yaxşı təcrübələrin bölüşdürülməsi, regional səviyyədə təchizat təhlükəsizliyi mövzuları çərçivəsində müzakirələr aparılacaq.
Forumda 13 ölkənin - Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan, Avstriya, Çin, Yunanıstan, Albaniya, Xorvatiya, İspaniya, Banqladeş, Bosniya və Hersoqovina, Burundi, Yəmənin yüksək səviyyəli dövlət rəsmiləri, 42 beynəlxalq təşkilat, yerli və xarici enerji şirkətləri, dövlət qurumlarının təmsilçiləri, eləcə də xarici ölkələrin Azərbaycandakı səfirliklərinin nümayəndələri, ekspertlər və mediadan ibarət 200-ə yaxın şəxsin iştirakı gözlənilir.
Forumun açılışında Azərbaycanın Energetika naziri Pərviz Şahbazov və Enerji Xartiyasının Baş katibi Urban Rusnakın çıxışı nəzərdə tutulub.
Azərbaycanın 2020-ci ildə Enerji Xartiyası Konfransına sədrliyi çərçivəsində Energetika Nazirliyi və Enerji Xartiyası Katibliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən Beynəlxalq Enerji Xartiyası Forumu gələcək prioritetləri və çağırışları müzakirə etmək üçün uğurlu platforma hesab edilir. Forum milli, regional, beynəlxalq ekspertlər tərəfindən energetika sektorunda qlobal innovasiya trendlərinin, eləcə də Enerji Xartiyasına üzv və müşahidəçi ölkələrin, Xartiyadan kənarda qalan dövlətlərin enerji sektorlarında inkişaf prosesləri və aparılan islahatlarla bağlı məsələlərin müzakirəsinə həsr ediləcək.

International Energy Charter Forum to be held in Baku
International Energy Charter Forum on “Enabling Energy Transformation through Technology and Policy Innovations” will be held in Baku on October 24.
Discussions will be made on deployment of renewables and the role of technologies, deployment of renewables and regulatory frameworks, promoting energy efficiency – sharing best practices and lessons learnt, regional dimension of supply security at the forum, which will consist of four sessions.
About 200 people including high-level officials of 13 countries – Azerbaijan, Turkey, Georgia, Austria, China, Greece, Albania, Croatia, Spain, Bangladesh, Bosnia and Herzegovina, Burundi, Yemen, 42 international organizations, local and foreign energy companies, representatives of state bodies, as well as representatives of embassies of foreign countries in Azerbaijan, experts and media are expected to participate at the forum.
The Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov and Secretary General of the Energy Charter Urban Rusnak are expected to deliver a speech at opening ceremony.
This Energy Forum, co–organized with the Ministry of Energy and the International Energy Charter Secretariat, will provide an excellent opportunity for discussing some of the challenges and priorities set out by Azerbaijan in light of its incoming Chairmanship in the Energy Charter Conference in 2020. By bringing national, regional and international experts into one platform, forum will be devoted to the discussions on the global trends of innovation in the energy sector, as well as the development processes and the reforms in the energy sectors of Energy Charter Member and Observer Countries and beyond.