Bakıda Azərbaycan Respublikası və Qazaxıstan Respublikası arasında ticarət-iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 16-cı iclası keçirilib.
İclasdan əvvəl Azərbaycanın Energetika naziri Pərviz Şahbazov və Qazaxıstanın Energetika naziri Kanat Bozumbayev arasında ikitərəfli görüş olub. Görüşdə Azərbaycan-Qazaxıstan münasibətlərinin bütün sahələr üzrə uğurlu inkişafının qarşılıqlı dəstək və birgə təşəbbüslərlə səciyyələndiyi qeyd olunub. Hökumətlərarası Komissiya çərçivəsində görülən işlərin əməkdaşlıq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsinə xidmət edəcəyi bildirilib.
Sonra iclas işini hər iki ölkənin energetika nazirlərinin həmsədrliyi və nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə davam etdirib.
İclasda çıxış edən Energetika naziri, Komissiyanın həmsədri Pərviz Şahbazov deyib ki, Azərbaycanla Qazaxıstan dost və qardaş ölkələr olmaqla bərabər, strateji tərəfdaşdırlar. Hər iki ölkənin liderləri-Heydər Əliyev və Nursultan Nazarbayev tərəfindən təməli qoyulan bu münasibətləri bu gün Azərbaycan və Qazaxıstanın prezidentləri İlham Əliyev və Kasım-Jomart Tokayev uğurla inkişaf etdirir. Nazir, həmçinin bildirib ki, iki il əvvəl imzalanmış yol xəritəsinin ticari-iqtisadi əlaqələrin davamlı genişləndirilməsi və ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsinin artırılması hədəfi üzrə mühüm addımlar atılır: “İki ölkə arasında ötən il ticarət dövriyyəsi 55,4% artaraq, təxminən, 221 milyon ABŞ dollarına yaxın olub. 2018-ci ildə ixrac 36,1%, idxal isə 61,5% artıb. Cari ilin 8 ayı ərzində də ticarət dövriyyəsinin həcmidə 11% artım müşahidə olunur. İlin sonunadək  Nur-Sultan şəhərində açılacaq Azərbaycan Ticarət Evi daha çox məhsul ixracına imkan yaradacaq. Həm energetika, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı, həm də digər sahələrdə əməkdaşlığımız və qarşıya qoyulan məqsədlər ölkələrimizin inkişafına töhfə verəcəkdir”, deyə nazir əlavə edib.
Qazaxıstanın Energetika naziri, Komissiyanın həmsədri Kanat Bozumbayev də çıxışında ölkələrarası yüksəksəviyyəli əməkdaşlığı təmin edən məsələlərdən, Hökumətlərarası Komissiyanın fəaliyyətinin, bugünkü iclasın münasibətlərin daha da inkişafına töhfələrindən bəhs edib.
İclasda ticarət-iqtisadi, yanacaq-energetika, nəqliyyat, logistika, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları, kənd təsərrüfatı və qida təhlükəsizliyi, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi, miqrasiya, səhiyyə, mədəniyyət, turizm, təhsil, ətraf mühitin mühafizəsi, gənclər siyasəti, dövlət qulluğu, əqli mülkiyyət sahələrində mövcud vəziyyət və əlaqələrin genişləndirilməsi perspektivləri müzakirə edilib. Hər iki ölkədə istehsal olunan məhsullar, investisya layihələri barədə, eləcə də Azərbaycan şirkətlərinin Qazaxıstanda həyata keçirilən infrastruktur layihələrində və digər istehsal sahələrində iştirakının təmin edilməsi üçün qarşılıqlı məlumat mübadiləsinin aparılması tövsiyə edilib. Azərbaycanın sənaye parkının məhsullarının Qazaxıstan bazarına çıxarılması, eləcə də qazax şirkətlərinin ölkəmizdə birgə müəssisələrin yaradılmasına cəlb edilməsi, neft və neft məhsullarının ticarətinin genişləndirilməsi, Qazaxıstanın mayeləşdirilmiş qazının tranziti üzrə işlərin davam etdirilməsi və müvafiq işçi qrupunun ikinci iclasının gələn ilin birinci yarısında keçirilməsi, bərpa olunan enerji, enerji səmərəliliyi üzrə əməkdaşlıq imkanlarının nəzərdən keçirilməsi razılaşdırılıb.
İclasda həmçinin nəqliyyat sahəsində əməkdaşlığa da geniş toxunulub. Azərbaycan və Qazaxıstan ərazisindən keçən Transxəzər beynəlxalq nəqliyyat rutunun rəqabət qabiliyyətinin artırılması və bu marşruta beynəlxalq yükdaşımaların cəlb edilməsi üçün işlərin davam etdirilməsi qərara alınıb. Cari ildən Aktau-Bakı istiqamətində fider gəmisinin (konteyner daşıyan gəmi) reysə buraxılması müsbət məqam kimi qeyd olunub. Eləcə də Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu vasitəsilə yüklərin daşınmasına Qazaxıstan tərəfindən böyük maraq ifadə edilib.
Bundan başqa kənd təsərrüfatı və digər sahələrdə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi üçün konkret istiqamətlər üzrə birgə tədbirlər müyyənləşdirilib.
Sonda ticarət-iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Qazaxıstan Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 16-cı iclasının yekunlarına dair Protokol imzalanıb. Sənədi hökumətlərarası komissiyanın həmsədrləri - Azərbaycanın Energetika naziri Pərviz Şahbazov və Qazaxıstanın Energetika naziri Kanat Bozumbayev imzalayıblar. Komissiyanın 17-ci iclasının 2020-ci ildə Nur-Sultanda keçirilməsi razılaşdırılıb.

16th meeting of Azerbaijan-Kazakhstan Joint Intergovernmental Commission was held in Baku
16th meeting of Joint Intergovernmental Commission on Trade and Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Kazakhstan was held in Baku.
Before the meeting, a bilateral meeting was held between the Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov and the Minister of Energy of Kazakhstan Kanat Bozumbayev. At the meeting, it was noted that the successful development of Azerbaijan-Kazakhstan relations in all fields is characterized by mutual support and joint initiatives. The work carried out within the framework of the Intergovernmental Commission will serve to strengthen cooperation.
Then, the meeting continued with the participation of co-chairs and delegations led by the Ministers of Energy of both countries.
Speaking at the meeting, the Minister of Energy, the co-chair of the commission, Parviz Shahbazov, noted that Azerbaijan and Kazakhstan are not only friendly and brother countries, but also strategic partners. These relations, which were established by the leaders of both countries - Heydar Aliyev and Nursultan Nazarbayev, are successfully continued today by the presidents of Azerbaijan and Kazakhstan - Ilham Aliyev and Kassym-Jomart Tokayev. The Minister also noted that important steps are being taken to achieve the goal of constantly expanding trade and economic relations and increasing trade turnover between our countries according to the purpose of the Strategic Road Map, which was signed two years ago: “Last year, trade turnover between the two countries increased by 55.4 %, to about $ 221 million. In 2018, exports increased by 36.1 %, while imports increased by 61.5 %. During the 8 months of this year, the volume of trade turnover increased by 11 %. Opening of the Trading House of Azerbaijan in the city of Nur-Sultan in Kazakhstan will allow us to increase the export of Azerbaijani products until the end of the year. Our cooperation and goals in the field of energy, transport, agriculture and in other fields will contribute to the development of our countries,” the minister added. In his speech, the Minister of Energy of Kazakhstan, co-chair of the commission Kanat Bozumbayev also spoke about issues ensuring interstate cooperation, the contribution to the further development of the activities of the Joint Intergovernmental Commission, and of today's relations.
At the meeting, the current situation and prospects for expanding relations in the field of trade and economy, fuel and energy, transport, logistics, information and communication technologies, agriculture and food security, labor and social protection, migration, health, culture, tourism, education, environmental protection, youth policy, civil service, intellectual property were discussed. Mutual information exchange on products, investment projects in both countries, as well as on the participation of Azerbaijani companies in infrastructure projects and other production areas in Kazakhstan are recommended. It was agreed to continue activities on promoting the products of the industrial park of Azerbaijan on the Kazakhstan market, as well as attracting Kazakh companies to create joint ventures in our country, expanding the trade in oil and oil products, transit of liquefied gas to Kazakhstan and holding the 2nd meeting of the relevant working group in the first half of next year, reviewing cooperation opportunities on renewable energy and energy efficiency.
At the event, the cooperation on transport sector was also touched broadly. It was decided to continue work to increase competitiveness in the Trans-Caspian International Transport Route passing through Azerbaijan and Kazakhstan and to attract international freight traffic on this route. The launching of a feeder vessel (container ship) in the Aktau-Baku direction this year was noted as positive points. Kazakhstan also expressed great interest in the transportation of goods by Baku-Tbilisi-Kars railway (BTK).
In addition, joint measures were identified in specific areas to deepen cooperation in agriculture and other fields.
In conclusion, a Protocol was signed on the outcomes of the 16th meeting of Azerbaijan-Kazakhstan Joint Intergovernmental Commission on Trade and Economic Cooperation. The document was signed by the co-chairs of the Joint Intergovernmental Commission - Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov and Minister of Energy of Kazakhstan Kanat Bozumbayev.