"Bakı Enerji Həftəsi” çərçivəsində Azərbaycan və Serbiya enerji əməkdaşlığına dair Saziş imzalayıb
Rumıniyanın energetika naziri Virgil Daniel Popesku ilə baş tutan görüşdə Azərbaycandan təbii qaz və neftin tədarükü, həmçinin Azərbaycan və Gürcüstan ilə Rumıniya arasında Qara dəniz sualtı elektrik enerjisi və rəqəmsal qoşulma layihəsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Bu layihə vasitəsilə Xəzər dənizinin nəhəng külək enerjisi potensialı hesabına Avropaya “yaşıl” enerjinin ixracının mümkünlüyündən bəhs edilib. Energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, Xəzər dənizinin külək enerjisindən istifadə investorların marağındadır və tezliklə bu istiqamətdə imzalanacaq müqavilə "yaşıl" elektrik enerjisinin ixrac imkanlarını artıracaq.
Tədbir çərçivəsində Serbiyanın baş nazirinin müavini – energetika və mədənçilik sənayesi naziri Zorana Mixayloviç ilə də görüş olub.
Söhbət zamanı Cənub Qaz Dəhlizinin interkonnektorlarla şaxələndirilməsinin Serbiya və Balkan ölkələri, eləcə də təchizatçı kimi Azərbaycan üçün əhəmiyyətli olduğu vurğulanıb. Cənub Qaz Dəhlizinə Serbiyanın inteqrasiyasına imkan yaradacaq Serbiya-Bolqarıstan (Niş-Dimitrovqrad) qaz kəmərindən, eləcə də Serbiya- Rumıniya və digər interkonnektorlardan bəhs edilib. Görüşdə təbii qazla yanaşı, bərpa olunan enerji mənbələri sahəsində əməkdaşlıq, birgə layihələrin reallaşdırılması imkanları da nəzərdən keçirilib.
Sonra Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Serbiya Respublikası Hökuməti arasında energetika və mədənçilik sahələrində əməkdaşlığa dair Saziş imzalanıb. Sazişi Azərbaycan tərəfindən energetika naziri Pərviz Şahbazov, Serbiya tərəfindən isə bu ölkənin baş nazirinin müavini – energetika və mədənçilik sənayesi naziri Zorana Mixayloviç imzalayıb.
Hər iki ölkənin enerji və təbii ehtiyatların potensialından rasional istifadə etmək məqsədi daşıyan bu saziş energetika sektoruna, xüsusən də təbii qaz və bərpa olunan enerji mənbələri, eləcə də mineral kəşfiyyat sahələrinə qarşılıqlı investisiyaların təşviqi, tənzimləyici, enerji səmərəliliyi, birgə müəssisələrin yaradılması üzrə əməkdaşlığı nəzərdə tutur. Sənəddə, həmçinin Cənub Qaz Dəhlizinin həyata keçirilməsini dəstəkləmək üçün əməkdaşlığın davam etdirilməsi öz əksini tapır.

Azerbaijan and Serbia sign agreement on energy cooperation within Baku Energy Week
At the meeting with Virgil Daniel Popescu, Minister of Energy of Romania, discussions were held on the supply of natural gas and oil from Azerbaijan, as well as on the Black Sea submarine power and digital connectivity project between Azerbaijan and Georgia and Romania. Through this project, the possibility of exporting green energy to Europe at the expense of the huge wind energy potential of the Caspian Sea was discussed. Energy Minister Parviz Shahbazov said that the use of wind energy in the Caspian Sea is in the interest of investors, and the agreement to be signed in this direction soon will increase the export opportunities of green power.
Within the event, a meeting was also held with Zorana Mihajlovic, Deputy Prime Minister and Minister of Mining and Energy of the Republic of Serbia.
It was emphasized that the diversification of the Southern Gas Corridor with interconnectors is important for Serbia and the Balkan countries, as well as for Azerbaijan as a supplier. The Serbia-Bulgaria (Nis-Dimitrovgrad) gas pipeline, which will allow Serbia's integration into the Southern Gas Corridor, as well as the Serbian-Romanian and other interconnectors were discussed. In addition to natural gas, cooperation in the field of renewable energy sources and the possibility of implementing joint projects were also considered at the meeting.
Then the government of the Republic of Azerbaijan and the government of the Republic of Serbia signed an agreement on cooperation in the fields of energy and mining. The agreement was signed by Parviz Shahbazov, Azerbaijan's Energy Minister and Zorana Mihajlovic, Serbia's Deputy Prime Minister and Minister of Mining and Energy.
This agreement, which aims to rationally use the potential of both countries' energy and natural resources, provides for cooperation in the energy sector, especially natural gas and renewable energy sources, as well as the promotion of the mutual investments in mineral exploration, regulation, energy efficiency, establishment of joint ventures. The document also reflects the continuation of cooperation to support the implementation of the Southern Gas Corridor.