“Bakı Enerji Forumu” çərçivəsində Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsi müzakirə edilib
Avropa Komissiyasının Enerji Direktorluğunun (DG ENER) enerji siyasəti, strategiya və koordinasiya üzrə direktoru Kristina Lobillo Borrero ilə görüşdə Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında enerji dialoqunun gündəliyindəki məsələlər nəzərdən keçirilib. "Cənub Qaz Dəhlizi" Məşvərət Şurasının builki iclası çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev ilə Avropanın enerji məsələləri üzrə komissarı Kadri Simson arasında əldə edilmiş razılığa uyğun olaraq Azərbaycan – Avropa İttifaqı (Aİ) enerji dialoqu formatında mayda keçirilmiş ilk görüş müsbət qiymətləndirilib. Söhbət zamanı enerji dialoqunun təbii qaz, “yaşıl enerji”, hidrogenin istehsalı və ixracını əhatə edən istiqamətləri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb. Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsinin həyata keçirilməsi üçün vahid platformada birgə əməkdaşlığın vacibliyi qeyd edilib.
TAP AG şirkətinin icraçı direktoru Luca Schieppati ilə görüşdə isə tədarükün artırılması və boru kəmərinin genişləndirilməsi imkanları müzakirə edilib. TAP-ın aparılan bazar sınaqlarının nəticələrinə əsasən mərhələli şəkildə genişləndiriməsi və hidrogenin nəqli perspektivi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto ilə də görüşüb. Perspektivdə Azərbaycandan Macarıstana qaz tədarükü, eləcə də MOL şirkəti ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsindən irəli gələn məsələlər müzakirə edilib.
Bolqarıstanın energetika naziri Aleksandr Nikolov ilə görüşdə isə IGB-nin son icra vəziyyəti dəyərləndirilib. IGB-nin sentyabrın əvvəlində kommersiya istismarına hazır olacağı və Azərbaycan qazının bu kəmərlə nəqlinin iki ölkə arasında enerji əməkdaşlığının inkişafına təkan verəcəyi bildirilib.

The expansion of the Southern Gas Corridor was discussed within the Baku Energy Forum
At the meeting with the Director of Energy Policy at DG ENER Cristina Lobillo Borrero, the issues on the agenda of the energy dialogue between Azerbaijan and the European Union were reviewed. The first meeting held in May in accordance with the agreement reached between the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and European Commissioner for Energy Kadri Simson in the framework of this year's meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council was positively assessed. During the conversation, the sides exchanged views on the directions of energy dialogue covering the production and export of natural gas, green energy, hydrogen. The importance of joint cooperation on a single platform for the expansion of the Southern Gas Corridor was noted.
We discussed the possible increase of supplies and expanding the pipeline with Luca Schieppati, the Managing Director of TAP AG. The sides exchanged views on the prospects for the gradual expansion of TAP based on the results of market tests and the transportation of hydrogen.
Minister of Energy Parviz Shahbazov also met with Peter Szijjarto, Hungarian Minister of Foreign Affairs and Trade. Gas supply from Azerbaijan in the future and the expansion of cooperation with MOL was discussed.
We assessed the latest implementation of the IGB with Aleksandar Nikolov, Minister of Energy of Bulgaria. It was stated that the IGB will be ready for commercial operation in early September and the transportation of Azerbaijani gas through this pipeline will give an impetus to the development of energy cooperation between the two countries.