Oktyabrın 28-də Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyinin və Beynəlxalq Enerji Xartiyasının birgə təşkilatçılığı və Azərbaycanın sədrliyi ilə videokonfrans formatında Bakı Beynəlxalq Enerji Xartiyası Forumu öz işinə başlayıb.
“Enerji istehsalı, nəqliyyat, istilik və soyutma sahələrində bərpa olunan enerji mənbələrinə keçid: müasir çağırışlar və meyllər” mövzusuna həsr edilən Forumda Energetika naziri Pərviz Şahbazov, Enerji Xartiyasının Baş katibi Urban Rusnak və Avropa Komissiyası Enerji Baş Direktorluğunun Enerji Siyasəti üzrə Direktoru xanım Kristina Lobilla Borrero açılış nitqi ilə çıxış ediblər.
Energetika naziri, Enerji Xartiyası Konfransının sədri Pərviz Şahbazov çıxış edərək, Azərbaycanın aparıcı enerji mərkəzlərindən biri kimi həyata keçirdiyi enerji layihələri, ölkəmizin dünya enerji arxitekturasındakı mühüm rolu barədə danışıb. Bildirilib ki, bu il Azərbaycanın Beynəlxalq Enerji Xartiyası Konfransına sədrlik etməsi ölkəmizin son illərdəki təşəbbüs və nailiyyətlərinin məntiqi nəticəsidir ki, bu təşəbbüs və nailiyyətlərin əhəmiyyətli bir hissəsi enerji sektoru ilə əlaqədardır. Belə ki, Azərbaycan hasil edilən karbohidrogen ehtiyatlarının dünya bazarlarına nəqlinə dair transmilli layihələri ilə bu gün Avropanın enerji təhlükəsizliyinə və enerji mənbələrinin şaxələndirilməsinə öz töhfəsini verən ölkəyə çevrilib. Növbəti mərhələ kimi "Cənub Qaz Dəhlizi" meqalayihəsi üzərində işlər başa çatdırılıb və bu ilin sonundan etibarən Azərbaycan qazı Avropa istehlakçılarına çatdırılacaq.
Qeyd olunub ki, Azərbaycanın 2020-ci il üçün Enerji Xartiyası Konfransına sədrliyi dövründə nəqliyyat sahəsində, istilik və elektrik enerjisi istehsalında bərpa olunan enerji mənbələrinin payının artırılaraq enerji keçidinin sürətləndirilməsi prioritet elan edilib.
Nazir Azərbaycanın Enerji Xartiyası Konfransına sədrlik etdiyi dövrdə görülmüş işlər barədə məlumat verib, üzv ölkələr arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi məqsədilə Enerji Xartiyası müqaviləsinin modernizasiyası, Enerji İnvestisiya Risk Qiymətləndirməsi, Bakıda keçirilməsi planlaşdırılan növbəti nazirlər konfransına hazırlıq  və digər istiqamətlər üzrə görülən işləri diqqətə çatdırıb.
Həmçinin forum iştirakçılarına ölkədə energetika sahəsində həyata keçirilən islahatlar, o cümlədən qanunvericilik aktları layihələrinin hazırlanması, institusional dəyişikliklər, icra olunan layihələr barədə məlumat verilib.
Xartiyanın Katibliyinə enerji keçidi məsələlərinə xüsusi diqqət yetirdiyinə görə təşəkkür edən nazir əməkdaşlığın enerji transformasiyası ilə bağlı məsələlərin həllində mühüm rol oynayacağını bildirib.
Pərviz Şahbazov çıxışında Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə də diqqət çəkib. Bu ilin sentyabr ayının 27-dən başlayaraq Azərbaycanın mülki yaşayış məntəqələrinin, sosial-mədəni və strateji obyektlərinin, həmçinin enerji infrastrukturunun Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən intensiv atəşə tutulması barədə məlumat verib. Döyüş əməliyyatlarından uzaq olan şəhər və kəndlərin atəşə tutulması ilə yanaşı, Azərbaycanın enerji infrastrukturunun da hədəfə alındığını və regionun ən iri elektrik stansiyası olan Mingəçevir şəhərində yerləşən “Azərbaycan” İstilik Elektrik Stansiyasının və Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəmərinin ballistik raketlərdən atəşə tutulduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd olunub ki, Ermənistanın enerji infrastrukturlarını hədəfə alması ilk dəfə deyil və 2020-ci ilin iyul ayında onlar Qarabağ regionundan uzaqda, Ermənistan və Azərbaycan dövlət sərhədində yerləşən və ərazisindən  Cənub Qaz Dəhlizi keçən Tovuz rayonuna hücum etmiş, Avropanın  enerji təhlükəsizliyi üçün bu mühüm kəmərə təhlükə yaratmışlar. Sonda tərəfdaş ölkələrə Ermənistanın təcavüzünü, xüsusilə də onun strateji beynəlxalq enerji layihələrini hədəf seçməsini pisləmək və beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyi təhdid edən cinayətkar hərbi hücumlara son qoymaqla bağlı müraciət olunub.
Sonra Enerji Xartiyasının Baş katibi Urban Rusnak çıxış edərək, Energetika Nazirliyinə Bakı Beynəlxalq Enerji Xartiyası Forumunun təşkilinə görə təşəkkür edib. Baş katib bu Forumun Azərbaycan hökumətinin ev sahibliyi etdiyi ikinci Beynəlxalq Enerji Xartiyası Forumu olduğunu xatırladaraq, il ərzində Enerji Xartiyası prosesinə daimi dəstəyinə və rəhbərlik etdiyinə görə Azərbaycan tərəfinə minnətdarlığını bildirib. Qeyd edib ki, pandemiyaya və onunla bağlı məhdudiyyətlərə baxmayaraq, Enerji Xartiyası müqaviləsinin müasirləşdirilməsi və icmalın nəticələrinin icra edilməsi üzrə mühüm irəliləyişə nail olunub.
Urban Rusnak, həmçinin ötən 10 il ərzində bərpa olunan enerji texnologiyalarının qlobal enerji balansındakı mühüm rolundan bəhs edib.
Daha sonra Avropa Komissiyası Enerji Baş Direktorluğunda Enerji Siyasəti üzrə Direktor Kristina Lobilla Borrero çıxış edərək, Forumun təşkilinə görə Azərbaycan tərəfinə təşəkkür edib və Avropa İttifaqının bu sahədəki siyasəti barədə ətraflı məlumat verib.
Forum bərpa olunan enerji mənbələrinə dəstək - hüquqi, texniki və maliyyə aspektləri, enerji səmərəliliyinin təşviqi, bu istiqamətdə ən yaxşı təcrübələrin və biliklərin mübadiləsi mövzuları üzrə iki sessiyada işini davam etdirəcək.
Foruma 40 ölkənin dövlət rəsmiləri, beynəlxalq təşkilatların, enerji şirkətlərinin,  araşdırma mərkəzlərinin, eləcə də kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri olmaqla ümumilikdə 190-a yaxın iştirakçı qatılıb.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Beynəlxalq Enerji Xartiyası ilə 20 ildən çoxdur ki, əməkdaşlıq edir. Azərbaycanın 2020-ci ildə Enerji Xartiyası Konfransına sədrlik etməsi barədə qərar 2018-ci ildə qəbul olunub.

Baku International Energy Charter Forum started in video conference format in cooperation with the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and International Energy Charter under the Chairmanship of Azerbaijan.
The Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov, Secretary General of the Energy Charter Urban Rusnak and Director of Energy Policy, Directorate-General for Energy, European Commission Ms. Cristina Lobillo Borrero delivered a speech at the forum on “Transition to renewables in power generation, transport, heating and cooling: modern challenges and trends”.
Minister of Energy, chairman of the Energy Charter Conference Parviz Shahbazov spoke about the energy projects implemented by Azerbaijan as one of the leading energy centers, important role of our country in the world energy architecture. It was noted that this year the chairmanship of Azerbaijan to the International Energy Charter Conference is the logical result of the initiatives and achievements of our country in recent years. A considerable part of these initiatives and achievements is related to the energy sector. It was noted that with its transnational projects on the transportation of extracted carbo-hydrogen resources to the world markets Azerbaijan turned today into a country, contributing to the European energy security and diversification of its energy sources. As the next stage the work on the mega project “Southern Gas Corridor” has already been finalised and starting from the end of this year the Azerbaijani gas will be brought to the European customers.
Since Azerbaijan took over the Chairmanship of the Energy Charter Conference for 2020, the acceleration of the energy transition by increasing the share of renewable energy sources in transport, heating and electricity generation has been declared a priority.
The minister informed about the work done during the chairmanship of the Energy Charter Conference by Azerbaijan, noted the modernization of the Energy Charter agreement, Energy Investment Risk Assessment, preparation for the next ministerial conference planned to be held in Baku and work done in other fields for the purpose of expanding cooperation between the member states.
Participants of the forum were also informed about the reforms carried out in the energy sector in the country, including drafting of legislative acts, institutional changes and implemented projects.
Expressing his gratitude to the Charter Secretariat for paying special attention to energy transition issues, the speaker said the cooperation would play an important role in addressing energy issues.
Minister of Energy Parviz Shahbazov also drew attention to the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict. Starting from September 27, 2020, Azerbaijani civilian settlements, social, cultural and strategic facilities, as well as energy infrastructure have come under intense fire by the Armed Forces of the Republic of Armenia. It was noted that apart from shelling the cities and villages far from the battle zone, the Armenian armed forces also fire at the energy infrastructure of Azerbaijan, and they launched ballistic missiles at the largest power plant of the region, the Azerbaijan Thermal Power Plant and the Baku-Tbilisi-Ceyhan main export oil pipeline . It was noted that it is not the first time that Armenia aims at the energy infrastructures and in July 2020 they attacked us on the interstate border between Armenia and Azerbaijan, in the region of Tovuz, far away from the Karabakh region, through which the South Caucasian Corridor passes, putting such an important pipeline for the energy security of Europe at risk. At the end, the partner countries were called to condemn Armenia's aggression, particularly its targeting of the strategic international energy projects and put an end to the criminal military attacks, which endanger international peace and security.
Then, Secretary-General of Energy Charter Urban Rusnak delivered a speech and expressed his gratitude to organize the Baku International Energy Charter Forum. The Secretary-general said that this was the second International Charter Forum hosted by the government of Azerbaijan and expressed his gratitude to the Chairmanship for continuous support and guidance provided to the Energy Charter Process throughout the year. He noted that despite the pandemic and associated limitations, we have managed to make substantial progress on the most important issues on the agenda, such as modernisation of the Energy Charter Treaty and implementation of the conclusions of the Review.
Utban Rusnak also talked about the important role of renewable technologies in the global energy mix during the past decade.
Then Directorate-General for Energy of the European Commission, Ms. Cristina Lobillo Borrero delivered a speech and expressed her gratitude to the Azerbaijani side for organizing the Forum and gave detailed information on the policy of the European Union in this field.
The Forum will continue its work in two sessions on the topics of support to renewable energy sources - legal, technical and financial aspects, promotion of energy efficiency, exchange of best practices and knowledge in this direction.
About 190 participants, including state officials from 40 countries, representatives of international organizations, energy companies, research centers, as well as mass media, participated in the forum.
It should be reminded that Azerbaijan has been cooperating with the International Energy Charter for more than 20 years. The decision on Azerbaijan`s chairmanship over the Energy Charter Conference in 2020 was made in 2018.