Bakı Beynəlxalq Enerji Xartiyası Forumu 40-a yaxın ölkənin yüksək səviyyəli dövlət rəsmiləri, beynəlxalq təşkilat, enerji şirkətləri, maliyyə institutları, araşdırma mərkəzləri, eləcə də dövlət qurumlarının təmsilçiləri, ekspertlər və mediadan ibarət 190-a yaxın nümayəndə ilə videokonfrans formatında baş tutub.
“Enerji istehsalı, nəqliyyat, istilik və soyutma sahələrində bərpa olunan enerji mənbələrinə keçid: müasir çağırışlar və meyllər” mövzusuna həsr edilən Forumda Energetika naziri Pərviz Şahbazov, Enerji Xartiyasının Baş katibi Urban Rusnak və Avropa Komissiyası Enerji Baş Direktorluğunun Enerji Siyasəti üzrə Direktoru xanım Kristina Lobilla Borrero açılış nitqi ilə çıxış ediblər.
Forum Azərbaycan Respublikası Energetika nazirinin müavini Elnur Soltanovun moderatorluğu ilə Enerji Xartiyası Müqaviləsinə üzv və müşahidəçi ölkələrin, eləcə də beynəlxalq təşkilatların yüksək səviyyəli nümayəndələrinin çıxışları ilə davam edib.
Albaniya, Rumıniya, Böyük Britaniya, Ukrayna və İran İslam Respublikasından olan dövlət rəsmiləri müzakirə olunan məsələlər üzrə öz baxışlarını səsləndirmiş və Forum iştirakçılarına səmərəli müzakirələr arzulamışlar.  İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının baş katibi Hadi Süleymanpur çıxışında digər məsələrlə yanaşı, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə diqqət çəkərək, Ermənistanın Azərbaycanın enerji və nəqliyyat infrastrukturuna hücumları ilə bağlı dərin narahatlığını bildirib və bu cür aqressiv yanaşmanın ümumi regional enerji təhlükəsizliyi üçün zərərli ola biləcəyini qeyd edib, davam edən münaqişə dövründə canlarını fəda edən şəhidlər üçün Azərbaycan Hökumətinə və Azərbaycan xalqına başsağlığı verib. Davamlı sosial-iqtisadi hədəflərə çatmaq üçün bölgədəki sülhün və sabitliyin əhəmiyyətini vurğulayaraq, Azərbaycan Respublikasının suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına əsaslanan münaqişənin sülh yolu ilə həllinə dəstəyini ifadə edib.
Forumun “Bərpa olunan enerji mənbələrinə dəstək - hüquqi, texniki və maliyyə aspektləri” adlı növbəti sessiyası Enerji Xartiyası Katibliyindən Kanat Botbayevin moderatorluğu ilə baş tutub. Sessiya Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyi, Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyinin tabeliyində Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi, Avropa Günəş Enerjisi Assosasiyası, həmçinin Avstriya Respublikasının aidiyyəti nazirliyindən olan nümayəndələrin çıxışları ilə davam edib. Bərpa olunan enerji mənbələrinə əsaslanan daha dayanıqlı bir dünyaya çağırış və imkanlarla bağlı məsələlər nəzərdən keçirilib, müasir siyasətlər, layihələr və texnologiyaların dünyada enerji sektorunun gələcəyini necə formalaşdıracağına dair müzakirələr aparılıb.
Energetika nazirinin müavini, Enerji Xartiyası Konfransının sədr müavini Samir Vəliyevin moderatorluğu ilə keçirilən “Enerji səmərəliliyinin təşviqi - ən yaxşı təcrübələrin və biliklərin mübadiləsi” adlı son sessiyada isə Yaponiyanın Xarici İşlər Nazirliyi, Kopenhagen Enerji Səmərəliliyi Mərkəzi və Beynəlxalq Enerji Xartiyasından olan nümayəndələrlə yanaşı, Energetika Nazirliyinin aparat rəhbəri Zaur Məmmədov da çıxış edib. Zaur Məmmədov Azərbaycanda enerji səmərəliliyinin təmin edilməsi istiqamətində atılan addımlar barədə məlumat verib, sahə üzrə hazırlanan qanun layihələrinə və bu qanun layihələrinin qəbulunun sahənin tənzimlənməsində mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu, qanunlarda nəzərdə tutulan tədbirlərin bilavasitə və ya dolayı yolla səmərəliliyin təmin edilməsi üçün əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb. Z.Məmmədov çıxışı zamanı Ermənistan silahlı qüvvələrinin Bərdə rayonunun mərkəzini raket atəşinə tutması və nəticədə dinc əhali arasında həlak olanların və yaralananların olduğunu Forum iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb.
Forum Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyevin və Beynəlxalq Enerji Xartiyasının Baş katibi Urban Rusnakın yekun nitqləri ilə öz işini yekunlaşdırıb.
Xatırladaq ki, Azərbaycanın Enerji Xartiyası Konfransına sədrliyi dövründə keçiriləcək Beynəlxalq Enerji Xartiyası Forumu və Beynəlxalq Enerji Xartiyasının 31-ci Nazirlər görüşünün bu ilin dekabr ayında ölkəmizdə təşkil edilməsi nəzərdə tutulur.

The Baku International Energy Charter Forum was held in video conference format with about 190 representatives of high-level state officials, international organizations, energy companies, financial institutions, research centers, as well as representatives of state agencies, experts and media from about 40 countries.
The Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov, Secretary General of the Energy Charter Urban Rusnak and Director of Energy Policy, Directorate-General for Energy, European Commission Ms. Cristina Lobillo Borrero delivered a speech at the forum on “Transition to renewables in power generation, transport, heating and cooling: modern challenges and trends”.
The Forum moderated by Deputy Minister of Energy Elnur Soltanov continued with speeches of high-level representatives of member and observer countries of the Energy Charter Treaty, as well as international organizations.
State officials from Albania, Romania, Great Britain, Ukraine and the Islamic Republic of Iran expressed their views on the issues discussed and wished fruitful discussions to the Forum participants.  In his speech, Hadi Soleimanpour, Secretary General of the ECO Secretariat drew attention to the Nagorno-Karabakh conflict inter alia other issues. He expressed deep concern about Armenia's attacks on the energy and transport infrastructure of Azerbaijan and noted that such an aggressive approach could be detrimental to overall regional energy security, and expressed his condolences to the Government of Azerbaijan and the people of Azerbaijan for the martyrs who sacrificed their lives during the ongoing conflict. Stressing the importance of peace and stability in the region in order to achieve sustainable socio-economic goals, he expressed his support for the peaceful settlement of the conflict based on the sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of the Republic of Azerbaijan.
Next session of the forum entitled "Support for Renewable Energies - legal, technical and financial aspects" was moderated by Mr. Kanat Botbaev from Energy Charter Secretariat. The session continued with speeches of representatives of the International Renewable Energy Agency, Energy Regulatory Agency under the Ministry of Energy, the SolarPower Europe, as well as the relevant ministry of the Republic of Austria. Issues related to challenges and opportunities to a more sustainable world based on renewable energy sources were reviewed, and modern policies, projects and technologies were discussed on how the world's energy sector will shape its future.
In the last session “Promoting energy efficiency – sharing best practices and lessons learnt” moderated by Deputy Minister of Azerbaijan Samir Valiyev, representatives of the Ministry of Foreign Affairs of Japan, Copenhagen Centre on Energy Efficiency, International Energy Charter and the Head of Administration of the Ministry of Energy of Azerbaijan Zaur Mammadov made a speech. Zaur Mammadov informed about the steps taken to ensure energy efficiency in Azerbaijan, stressed the importance of the draft laws and the adoption of these laws in the regulation of this field, and highlighted the importance of the measures envisaged in the laws to ensure efficiency directly or indirectly. In his speech, Zaur Mammadov brought to the attention of the participants of the Forum that the Armenian armed forces launched a missile at the center of Barda region, as a result of which there were casualties and injuries among the civilians.
The Forum concluded with the speeches of Deputy Minister of Energy Samir Valiyev and Secretary General of the International Energy Charter Urban Rusnak.
It should be noted that the International Energy Charter forum and the 31st Ministerial Meeting of the International Energy Charter to be held during the chairmanship of Azerbaijan to the Energy Charter Conference are scheduled in December this year in our country.