Azərbaycanla Aİ arasında enerji sahəsində əməkdaşlıq müzakirə edilib
Energetika Nazirliyində Avropa Komissiyasının Qonşuluq və Genişlənmə Danışıqları üzrə Baş Direktorluğunda Şərq Qonşuluğu və İnstitusional Quruculuq üzrə direktor Lourens Mereditin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş olub.
Görüşdə Azərbaycan və Avropa İttifaqı (Aİ) arasında enerji əməkdaşlığı, İqtisadi və İnvestisiya Planı çərçivəsində Azərbaycanda bərpa olunan enerji sahəsinə investisiya cəlbinə dair müzakirələr aparılıb.
Avropa İttifaqı ilə 2022-ci il 18 iyul tarixində imzalanmış enerji sahəsində Strateji Tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu və Azərbaycanın 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyasının prioritet layihələrin müəyyənləşdirilməsi üçün platforma olduğu qeyd edilib. “Yaşıl enerji”nin və “yaşıl” hidrogenin istehsalı - ixracı, enerji səmərəliliyi və metan emissiyalarının azaldılmasının hər iki sənəddə əksini tapdığı və bu istiqamətlərdə fəaliyyətin həyata keçirilməsinə maliyyə dəstəyinin vacibliyi vurğulanıb.
Görüşdə beynəlxalq enerji şirkətləri ilə reallaşdırılan bərpa olunan enerji layihələri və istehsal olunacaq “yaşıl enerji”nin nəqli məqsədilə planlaşdırılan ixrac marşrutları, ərazilərin xalis sıfır emissiyalı “yaşıl enerji” zonası kimi inkişafına nail olmaq və 2050-ci ildə istixana qazı emissiyalarını 40% azaltmaq məqsədilə həyata keçirilən tədbirlər və planlar, enerji səmərəliliyi sahəsində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verilib. Bu kontekstdə Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyinin zəruri hesab edildiyi konkret layihələr təklif edilib. Xüsusilə, Qara dəniz sualtı elektrik xətti, “yaşıl” hidrogen layihələri, azad edilmiş ərazilərdə evlərin damına günəş panellərinin qurulması, istilik təchizatının qurulması və binalarda enerji səmərəliliyi ilə bağlı maliyyə və texniki dəstək xarakterli əməkdaşlığın mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi diqqətə çatdırılıb.

Energy cooperation was discussed between Azerbaijan and EU
The Ministry of Energy had a meeting with the delegation led by Lawrence Meredith, Director of Eastern Neighborhood and Institutional Building in the General Directorate for Neighborhood and Enlargement Negotiations of the European Commission.
At the meeting, discussions were held on energy cooperation between Azerbaijan and EU, investment attraction in the field of renewable energy in Azerbaijan within the framework of the Economic and Investment Plan.
It was noted that the Memorandum of Understanding on strategic partnership in the energy field signed between Azerbaijan and the EU on 18 July 2022, and the strategy for the socio-economic development of Azerbaijan for 2022-2026 are the platforms for the identification of priority projects. It was emphasized that the production and export of green energy and green hydrogen, energy efficiency and reduction of methane emissions are reflected in both documents and the importance of financial support for the implementation of activities in these areas.
At the meeting, detailed information was given on renewable energy projects implemented with international energy companies, and export routes planned for the purpose of transporting the “green energy” to be produced, to achieve the development of the territories as a "green energy" zone with net zero emissions and to reduce greenhouse gas emissions by 40% in 2050, and on the measures and plans implemented for this purpose and the works carried out in the field of energy efficiency. In this context, specific projects for which the financial support of the European Union is considered necessary have been proposed. Particularly, it was pointed out that financial and technical support cooperation regarding the Black Sea submarine power line, "green" hydrogen projects, building solar panels on the roofs of houses in liberated areas, building heat supply and energy efficiency in buildings is of great importance.