Azərbaycanın xam neft hasilatının azaldılması ilə bağlı uzunmüddətli öhdəlikləri başa çatır
Neft İxrac edən Ölkələr Təşkilatına (OPEC) üzv və qeyri-üzv ölkələrin nazirlərinin 30-cu iclasında gündəlik xam neft hasilatının avqustda 648 min barrel artırılması ilə bağlı qərarı Azərbaycan tərəfindən dəstəklənib.
Avqust ayı üzrə müəyyənləşdirilmiş kvotalara uyğun olaraq Azərbaycanda gündəlik xam neft hasilatının 11 min barrel artırılaraq 717 min barrelə çatdırılması, ixtisarla bağlı öhdəliyin isə yekunlaşması nəzərdə tutulur.
Bu, neft bazarının tənəzzülü şəraitində tələb-təklif tarazlığının bərpası məqsədilə 2020-ci ilin aprel ayında qəbul edimiş tarixi Razılaşmanın mərhələli icrası çərçivəsində “OPEC plus” ölkələri üzrə gündəlik xam neft hasilatı ilə bağlı yekun ixtisarlardır. Bununla da Azərbaycan da daxil olmaqla “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi” iştirakçılarının 2020-ci ilin may ayından qüvvədə olan, iki ildən artıq müddəti, ümumilikdə gündəlik xam neft hasilatının birinci mərhələdə 9,7 mln. barrel, ikinci mərhələdə 7,7 mln. barrel və üçüncü mərhələdə 5,8 mln. barrelə yaxın azaldılmasını əhatə edən böyük həcmli öhdəlikləri bu ilin avqust ayının sonunda başa çatır.
Bu müddət ərzində “OPEC plus” mütəmadi iclaslar zamanı qəbul edilmiş qərarlarla istehsal məhdudiyyətlərini davamlı düzəlişlər etməklə tədricən həyata keçirdi. Yeni qərarla “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi” iştirakçısı olan ölkələrin avqustda gündəlik 43 854 min barrel həcmində xam neft istehsal etməsi nəzərdə tutulur. Bu isə hasilatın ixtisarların aparıldığı 2018-ci ilin oktyabr ayındakı səviyyədə bərpasına imkan yaradır.
Xatırladaq ki, “OPEC plus” ölkələri üzrə 5,8 mln. barrelə yaxın ixtisarların 2022-ci ilin sentyabrında başa çatdırılması və “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi”nin müddətinin bu ilin sonunadək uzadılmasına dair qərar ötən ilin iyul ayında keçirilmiş 19-cu iclasda qəbul edilmişdi.

At the 30th Ministerial Meeting of OPEC and non-OPEC countries, Azerbaijan also supported the decision to increase daily oil production by 648 thousand barrels in August.
In accordance with quotas determined over August, it is envisaged to increase daily crude oil production by 11 thousand barrels to 717 thousand barrels, the reduction obligation is expected to finalize.
These are the final reductions on daily crude oil production for OPEC + countries in the framework of the phased implementation of the historic agreement adopted in April 2020 to restore the balance of supply and demand amid the recession in the oil market. The large-scale commitment of the participants of the Declaration of Cooperation, including Azerbaijan, for a period of more than two years, has been in force since May 2020, envisaging a reduction of a total of 9.7 million barrels of daily crude oil production in the first phase, 7.7 mln. barrels in the second stage and 5.8 mln. in the third stage expires at the end of August this year.
During this period, OPEC + has gradually implemented production constraints by regularly adjusting its production limits. The new decision stipulates that the countries participating in the Declaration of Cooperation will produce 43,854,000 barrels of crude oil per day in August. This will allow production to resume at the level of October 2018, when the cuts were made.
It should be noted that the decision to complete nearly 5.8 mln. barrels reductions in September 2022 and to extend the Declaration of Cooperation until the end of this year was made at the 19th meeting in July last year.