Azərbaycanın növbəti 3 ay üzrə hasilat öhdəlikləri təsdiqlənib
“OPEC plus” ölkələri nazirləri may-iyun-iyul ayları üzrə hasilat öhdəliklərinə dair “OPEC” və qeyri-OPEC ölkələri nazirlərinin 15-ci iclasında qəbul edilmiş qərarı təsdiqləyiblər. Qəbul edilmiş “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi” çərçivəsində Azərbaycanın da növbəti üç ay üzrə hasilat kvotaları müəyyənləşib. Beləliklə, Azərbaycanın yeni hasilat öhdəlikləri mayda 115 min barrel, iyunda 108 min barrel, iyulda isə 98 min barrel təşkil edəcək. Ölkədə gündəlik xam neft istehsalı müvafiq olaraq mayda 603 min barrel, iyunda 610 min barrel və iyulda 620 min barrel həcmində saxlanılacaq. Gündəlik xam neft istehsalı mayda 8 min barrel, iyunda 7 min barrel, iyulda isə 10 min barrel artırılacaq.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, hasilatın tədricən artırılması və ixtisarların yumşaldılması bazardakı vəziyyətə adekvatdır və tənzimləmə prosesinə öz töhfəsini verəcək: “Son vaxtlar qlobal neft bazarının balanslaşmaya meyillənməsi, kommersiya neft ehtiyatlarının azalması və neftin münasib qiymət dəhlizinin nisbətən sabitləşməsi müşahidə edilir. Bu aspektdə, üç aylıq qrafik üzrə hasilat planlarımızın icrasına başlanması üçün vəziyyət münasibdir. Neft bazarında müsbət tendensiyalarla yanaşı, eyni zamanda, risklərin hələ də qalması hasilat artımının nəzərdə tutulan həcmlər çərçivəsində olmasını, kvotaların aşılmamasını və kompensasiyaların yerinə yetirilməsini zəruri edir. Hesab edirəm ki, “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi” iştirakçılarının öhdəliklərinə sadiqliyi irəlidə də neft bazarına lazımi dəstəyi təmin edəcək.”
Xatırladaq ki, 2021-ci ilin 1 aprel tarixində “OPEC plus” ölkələri nazirlərinin 15-ci iclasında “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi” iştirakçıları üzrə hasilat öhdəliklərinin mayda 6,55 mln. barrel, iyunda, 6,2 mln. barrel, iyulda isə 5,76 mln. barrel həcmində olmasına dair üç aylıq plan qəbul edilmişdir.

Azerbaijan`s production commitments were approved for the next 3 months
The ministers of OPEC plus confirmed the decision adopted at the 15th Ministerial Meeting of OPEC and non-OPEC countries on production commitments for May-June-July. Within the Declaration of Cooperation, Azerbaijan has also set production quotas for the next three months. The new production commitments of Azerbaijan will make up as 115 thousand barrels for May, 108 thousand barrels for June and 98 thousand barrels for July. Throughout the country, the crude oil production will be maintained at 603 thousand barrels in May, 610 thousand barrels in June and 620 thousand barrels in July respectively. The daily crude oil production will be increased by 8 thousand barrels in May, 7 thousand barrels in June and 10 thousand barrels in July.
Minister of Energy Parviz Shahbazov said that the gradual increase in production and mitigation of shortages are adequate to the market and will contribute to the regulatory process: "Recently, the global oil market has become more balanced, commercial oil reserves have declined and the oil price corridor has become relatively stable. In this respect, the situation is appropriate for the implementation of our three-months production plans. In addition to the positive trends in the oil market, the risks still remain, which necessitates the growth of production within the scope of the intended volumes, not exceeding quotas and the implementation of compensations. I believe that an adherence by participants of the Declaration of Cooperation to their commitments will ensure the necessary support to the oil market in the future.”
It should be reminded that the three months plan was adopted at the 15th Ministerial Meeting of OPEC plus on 1 April 2021, in which the production commitments of the participants of the Declaration of Cooperation were set as 6.55 million barrels for May, 6.2 million barrels for June and 5.76 million for July.