Energetika naziri Pərviz Şahbazov Moskvada keçirilən “Rusiya enerji həftəsi” adlı beynəlxalq forumda iştirak edib. “Qeyri-sabit dünyada enerji bağlantılarının qorunması” mövzusunda olan panel sessiyada siyasi proseslərin qlobal enerji bazarına təsirləri, enerji  əməkdaşlığının dövlətlərarası münasibətlərdə rolu və dünya enerji balansında neftin mövqeyi ilə bağlı müzakrələr aparılıb. Nazir Pərviz Şahbazov çıxışında iqtisadi, ekoloji və geosiyasi amillərin təsirlərinə baxmayaraq neftin dünya enerji balansında üstünlüyünü növbəti 30 il ərzində də qoruyub saxlayacağını qeyd edib.  Bildirilib ki, hazırda  dünyada iqtisadi inkişaf tempinin zəifləməsi və bir sıra digər faktorlarla əlaqədar neftə qlobal tələbat azalsa da, “OPEC plus” formatı çərçivəsində atılan addımlar neft bazarının tənzimlənməsinə töhfə verir: “Hazırda neft bazarını tarazlaşdıran əsas mexanizm “OPEC plus” formatında qəbul edilmiş qərarlardır.  Bu qərarlar dəyişən vəziyyətə uyğun bazarın çevik tənzimlənməsinə xidmət edir. Neftin qiymətinin sabitləşdirilməsi ilə bağlı əsas hədəfə nail olunub və artıq ciddi şəkildə qiymət volatilliyi müşahidə olunmur. Səudiyyə Ərəbistanında neft obyektlərinə hücumlar kimi hadisələr neftin qiymətində dəyişliklərə səbəb olsa da, belə hallar müvəqqəti xarakter daşıyır və  bazarda sabitlik təmin olunur” deyə, nazir əlavə edib.
Energetika naziri “OPEC plus” əməkdaşlıq formatının yaradılması ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Prezdentinin təşəbbüsü, ölkəmizin bu prosesdə fəal iştirakından da bəhs edib. Nazir, həmçinin bu əməkdaşlığın davam etdirilməsinin və  dünyada sabitlik üçün enerji resurslarının inkişafa yönəldilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Son 25 ildə Azərbaycanın neft-qaz sahəsində belə bir siyasət həyata keçirdiyini deyən nazir Pərviz Şahbazov hazırda bərpa olunan enerji sahəsində görülən işləri də diqqətə çatdırıb. Nazir bu sahədə hazırlanmış yeni qanun layihəsinin ilin sonuna kimi qəbulunun gözlənildiyini və bundan sonra hərracların keçiriləcəyini deyərək, forumda iştirak edən şirkətləri Azərbaycanla bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlığa dəvət edib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov, həmçinin Qaz İxrac Edən Ölkələr Forumunun (GECF) 21-ci Nazirlər Görüşündə də iştirak edib. Nazir çıxışında təbii qazın enerji resursu kimi artan rolundan və “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsinin strateji əhəmiyyətindən bəhs edib. İlk dəfədir ki, Azərbaycanın belə genişmiqyaslı beynəlxalq iqtisadi və siyasi əməkdaşlığı tələb edən qaz layihəsini həyata keçirdiyini deyən nazir bildirib ki, “Cənub Qaz Dəhlizi” sayəsində nəinki enerji təhükəsizliyi və enerji şaxələndirilməsi prioritetlərinə qlobal miqyasda töhfə veriləcək, həm də qaz ölkəsi kimi inkişaf təmin ediləcəkdir:
“Ölkədə qaz hasilatının hazırkı 30 mlrd. m3-dən qarşıdakı iki ildə 46 mlrd. m3-ə çatması, “Şahdəniz”dən başqa digər qaz yataqlarının işlənilməsinə başlanılması gözlənilən ilkin nəticələrdir”, deyə nazir bildirib.

The Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan at the “Russian Energy Week” Forum
The Minister of Energy Parviz Shahbazov attended at the “Russian Energy Week” International Forum in Moscow. The impacts of political processes on the global energy market, the role of energy cooperation in intergovernmental relations, and the position of oil in the global energy balance were discussed at the panel session entitled “Protecting Energy Connections in an Unstable World”. The Minister Parviz Shahbazov noted that, despite the influence of economic, environmental and geopolitical factors, oil will continue to dominate the global energy balance over the next 30 years. It was noted that steps taken in the OPEC plus format contribute to the regulation of the oil market, although global oil demand is currently declining due to the slowdown in economic growth in the world and a number of other factors: ““At present, the main mechanism for balancing the oil market is the decisions made in the OPEC plus format. These decisions contribute to the flexible market regulation according to changing circumstances. The main goal related to stabilizing oil prices has been achieved, and significant price fluctuations are not observed. Although threats such as recent attacks to the oil premises in Saudi Arabia led to instability in oil prices, such cases are temporary and the market stability is ensured,” the Minister added.
The Minister of Energy also spoke about the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan in connection with the creation of the OPEC plus cooperation format and the active participation of our country in this process. The Minister also highlighted the importance of continuing this cooperation and focusing on the development of energy resources for global stability.
Noting that Azerbaijan has pursued such a policy in the oil and gas sector over the last 25 years, Parviz Shahbazov also spoke about the activities implemented in the field of renewable energy. The Minister stated that the new draft law is expected to be accepted by the end of the year and further auctions will be held, inviting the companies participating in the forum to cooperate with Azerbaijan in the renewable energy sector.
The Minister of Energy Parviz Shahbazov also atttened at the 21st Ministerial Meeting of the Gas Exporting Countries Forum (GECF). In his speech, the Minister spoke about the growing role of natural gas as an energy resource and the strategic importance of the “Southern Gas Corridor”. Noting that for the first time Azerbaijan has implemented such a large-scale gas project that requires international economic and political cooperation, Parviz Shahbazov said that the Southern Gas Corridor will not only contribute to energy security and energy diversification, but also ensure the development of the country in the direction of natural gas production:
“Increase in gas production from the current 30 billion m3 to 46 billion m3 in the next two years, and beginning to develop other gas fields, except “Shah Deniz” are the expected initial results”, noted the Minister.