Azərbaycanın energetika naziri: “OPEC plus”un bütün qərarları kimi son Razılaşma da bazarın balanslaşdırılmasına xidmət edir”
“Son günlər “OPEC plus”un noyabrdan etibarən gündəlik neft hasilatının 2 milyon barrel azaldılmasına dair qəbul etdiyi qərarının neft bazarında defisitə yol açacağı ilə bağlı müxtəlif fikirlər səsləndirilir. Hesab edirəm ki, “OPEC plus” hər zaman olduğu kimi bu dəfə də neft bazarında sabitliyə dəstək məqsədilə belə bir qərar qəbul edib.”
Energetika naziri Pərviz Şahbazov “OPEC plus” ölkələrinin 5 oktyabr 2022-ci il tarixində qəbul etdiyi “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi”ni şərh edərkən belə deyib.
Nazir qeyd edib ki, hazırda neft bazarında tələb-təklif tarazlığı çoxsaylı faktorların təsirləri ilə üzləşib. Proqnozlar neftə tələbatın azalacağını göstərir. Belə bir vəziyyətdə hasilata müdaxilə qərarı qaçılmazdır. “OPEC plus” da məhz təcrübəsinə istinad edərək bazarda balansın qorunub saxlanması naminə belə bir addım atıb. Bu, hər hansı bir ölkənin fərdi marağından irəli gəlməyən konsensus əsasında qəbul edilmiş qərardır. “OPEC plus”un bütün qərarları bazarda sabitliyə hesablanıb. İndiyə kimi mürəkkəb vəziyyətlərdə əldə edilmiş nəticələr və nailiyyətlər bunun inkaredilməz sübutudur.
Energetika naziri onu da vurğulayıb ki, bu gün bazarın balanslaşması və sabitliyi üçün başlıca təhdid idarə olunan ixtisarlar deyil, idarə edilməsi mümkün olmayan, yəni hasilatda təbii azalmalardır. Hesab edirəm ki, bu gün “OPEC plus”un elan etdiyi ixtisar həcmlərinə görə deyil, təbii olaraq hasilatın azalma tendensiyasına görə narahat olmaq lazımdır.
““OPEC plus” un son qərarı gözlənilən mənfi əhval-ruhiyyəni kompensasiya etməklə investisiya axınının cəlbinə də hədəflənib ki, bu da irəlidə neft çatışmazlığı və qiymət volatilliyinin qarşısını almaq üçün mühüm addımdır”, deyə nazir əlavə edib.
Bildirilir ki, “OPEC plus” tənzimləmə aləti sayəsində digər enerji bazarları ilə müqayisədə neft bazarı daimi dəstəklə təmin olunub. Bu formatda əməkdaşlıq neft bazarının davamlı balanslaşdırılmasının uzunmüddətli qarantıdır.

Azerbaijan's Energy Minister: "As all OPEC plus decisions, the final agreement also serves to balance the market"
In recent days, there have been different opinions that the decision of OPEC plus to cut daily oil production by 2 million barrels since November will lead to a deficit in the oil market. “I believe that OPEC plus, as always, this time adopted such a decision in order to support stability in the oil market”, the Energy Minister Parviz Shahbazov said when commenting on the Declaration of Cooperation adopted by the OPEC plus countries on 5 October 2022.
The Minister noted that currently the supply and demand balance in the oil market has been affected by numerous factors. It's predicted that the oil demand well decrease. In such a situation, the decision to intervene with the output is inevitable. OPEC plus took such a step based on its experience in order to maintain a balance in the market. This is a decision made on the basis of consensus, not arising from the individual interest of any country. All decisions of OPEC plus are based on stability in the market. The results and achievements gained so far in complex situations are undeniable proof of this.
The Minister of Energy also stressed that today the main threat to the balancing and stability of the market is not controlled cuts, but natural reductions in production, which are impossible to control. I think that today we must worry not about the reduction amounts announced by OPEC plus but, naturally, the trend towards a decrease in the production.
“The latest decision of OPEC plus is aimed at attracting investment flows, compensating for the expected negative mood, which is an important step in the future to prevent oil shortages and price volatility”, the Minister added.
It is reported that thanks to the OPEC plus regulatory instrument, the oil market has been provided with constant support in comparison with other energy markets. A cooperation in this format is a long-term guarantee for the sustainable balancing of the oil market.