Azərbaycanın Energetika naziri “OPEC plus” tədbirində iştirak edəcək
Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatının (OPEC) baş katibi Məhəmməd Sanusi Barkindonun dəvəti ilə Energetika naziri Pərviz Şahbazov sabah Səudiyyə Ərəbistanına səfər edəcək. Nazir 19 mayda Səudiyyə Ərəbistanının Ciddə şəhərində keçiriləcək OPEC və qeyri-OPEC Nazirlərinin Birgə Monitorinq Komitəsinin 14-cü iclasında iştirak edəcək.
İclasda qlobal neft bazarının vəziyyəti müzakirə ediləcək. OPEC-in dünya iqtisadiyyatı və neft bazarının inkişaf tendensiyalarının təhlili əsasında hazırlanmış təqdimatı və Müştərək Texniki Komissiyanın aprel ayı üzrə hasilat göstəricilərindən bəhs edən hesabatı nəzərdən keçiriləcək.

The Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan will attend in OPEC Plus meeting
The Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan Parviz Shahbazov will pay a visit to Saudi Arabia at the invitation of Mohammed Sanusi Barkindo, the Secretary-General of the Organization of the Petroleum Exporting Countries (OPEC).
The Minister will participate at the14th meeting of the Joint OPEC and non-OPEC Ministerial Monitoring Committee that will be held Jeddah city of Saudi Arabia on May 19, 2019.
The current state of the global oil market will be discussed at the meeting. The presentation of OPEC on analysis of trends in the oil market and world economy, as well as the report of production indicators of the Joint Technical Commission for April, will be reviewed.