Energetika naziri Pərviz Şahbazov Moskvada keçirilən “Rusiya Enerji Həftəsi” Beynəlxalq Forumunda “Yeni çağırışlar - yeni imkanlar. Dünya neft-qaz bazarını nə gözləyir?” adlı panel müzakirələrdə iştirak edib. Nazir yeni reallıqlarda qlobal neft bazarının balanslaşdırılması və “yaşıl enerji”nin inkişafı ilə bağlı fikirlərini bölüşüb.
Nazir deyib ki, “OPEC plus” bütün çoxsaylı, o cümlədən geosiyasi faktorların neft bazarına təsirlərini tamamilə aradan qaldıra bilməz. Lakin neftə tələbatın inkişafı ilə bağlı proqnozlara adekvat qərarları tələb-təklifin tarazlaşdırılmasına davamlı dəstək verir. Bildirilib ki, “OPEC plus”un son qərarı da bazarda disbalansın qarşısını almaq məqsədi daşıyır və hasilat kvotalardan geri qaldığı üçün faktiki azalma tədarük artıqlığı ilə bağlı proqnoza uyğun, təxminən, 1 mln. barrel ətrafında olacaq. Neft bazarının balanslaşdırılması üçün investisiyaların vacibliyinə diqqət çəkən nazir deyib ki, gələcəkdə neft çatışmazlığı və qiymət volatilliyinin qarşısını almaq üçün investisiya cəlbi zəruridir.
Həmçinin qeyd olunub ki, karbohidrogenlər dəyişən enerji arxitekturasında öz əhəmiyyətini saxlayacaq, lakin dünyada neft-qaz sektoru ilə bağlı mənzərə isə çox böyük ehtimalla fərqli olacaq.
Energetika naziri mövcud situasiyada “yaşıl enerji”nin inkişafından da danışıb. Hazırda daha çox bu enerji növünə siyasi və investisiya dəstəyi verildiyini vurğulayan nazir ötən il dünyada 257 QVt yeni bərpa olunan enerji güclərinin istifadəyə verilməsini, bu sahəyə 365 milyard dollar investisiya yatırılmasını “yaşıl enerji”nin inkişafını təsdiqləyən faktlar kimi qeyd edib. Bildirilib ki, bu gün heç də hamı “yaşıl enerji” ilə bağlı hədəflərini asanlıqla həyata keçirə bilmir. Belə ki, enerji keçidi prosesinin rasional şəkildə idarə edilməməsi enerji təchizatında problemlərlə nəticələndi. “Bu gün o ölkələr “yaşıl enerji” kursunu uğurla həyata keçirir ki, onların enerji təhlükəsizliyi ilə bağlı problemi yoxdur. Azərbaycan da belə azsaylı ölkələrdəndir. Hazırda beynəlxalq enerji şirkətləri ilə ümumi gücü 4700 MVt olan külək və günəş enerjisi üzrə istehsal gücləri yaradılır. Bir qədər sonra isə 6 GVt-lıq layihələrlə bağlı planlarımız var.”
Qeyd edək ki, paneldə Rusiya Federasiyasının baş nazirinin müavini Aleksandr Novak, Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Fatih Dönməz, Qazaxıstanın energetika naziri Bolat Akçulakov və “Qazprom”un İdarə Heyətinin sədr müavini Aleksey Miller iştirak edib.

The Energy Minister of Azerbaijan spoke about the balancing of the oil market and the development of green energy in Moscow
The Minister of Energy participated at the New Challenges, New Opportunities: What’s in Store for the Oil and Gas Market? Plenary Session at the Russian Energy Week International Forum. The Minister shared his views on the balancing of the global oil market and the development of green energy in the new realities.
The minister said that OPEC plus cannot completely eliminate the effects of all numerous, including geopolitical factors on the oil market. However, adequate decisions on forecasts for the development of oil demand provide continuous support for the balancing of supply and demand. The latest decision of OPEC plus also aims at preventing market imbalances, and since the production lags behind the quotas, the actual decrease is approximately 1 million barrels in accordance with the forecast for supply surplus. Drawing attention to the importance of investments for balancing the oil market, the Minister said that investment attraction is necessary to prevent oil shortages and price volatility in the future.
He also noted that hydrocarbons will retain their importance in the changing energy architecture, but the global oil and gas outlook will most likely be different.
The Minister of Energy also spoke about the development of green energy in the current situation. Emphasizing that political and investment support is currently being provided to this type of energy, the Minister noted that the commissioning of 257 GW of new renewable energy capacities was put into use in the world last year, and 365 billion dollars were invested in this field as facts confirming the development of green energy. It was noted that today no one is able to easily realize their goals related to green energy. Thus, the lack of rational management of the energy transition process resulted in problems in the energy supply. "Today, the countries that have no problems with energy security are successfully implementing the course of green energy. Azerbaijan is one of the few countries. At present, wind and solar power generation capacities with a total capacity of 4,700 MW are being created with international energy companies. We also have plans for 6 GW projects in the near future".
The Deputy Prime Minister of the Russian Federation Alexander Novak, the Minister of Energy and Natural Resources of Türkiye Fatih Donmez, the Minister of Energy of Kazakhstan Bolat Akchulakov and the Deputy Chairman of the Board of Directors of Gazprom Alexey Miller participated in the panel.