Azərbaycanın energetika naziri: “İlin sonuna kimi Avropaya qaz tədarükümüzün 10 milyard kubmetrdən çox olacağı gözlənilir”
Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov Bolqarıstanın paytaxtı Sofiya şəhərində keçirilən “Cənub-Şərqi Avropada Enerji Keçidi: Enerji təhlükəsizliyi, diversifikasiyası və yaşıl enerjiyə keçid üzrə regional əməkdaşlıq” mövzusunda Nazirlərin Dəyirmi Masasında iştirak edib.
Açılış mərasimində çıxış edən nazir Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev ilə Avropa İttifaqının enerji məsələləri üzrə komissarı xanım Kadri Simson arasında bu ilin fevralında keçirilən görüşdən sonra İttifaqla enerji dialoquna diqqət çəkib. Bildirilib ki, enerji dialoqumuzun əsas istiqamətlərini enerji sektorunun karbonsuzlaşdırılması, enerji keçidi, enerji səmərəliliyi, Avropaya əlavə həcmdə qaz, o cümlədən hidrogen ixracı üçün Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsi, digər “yaşıl enerji" növlərinin istehsalı və ixracı təşkil edir.
Nazir çıxışında dayanıqlı, əlverişli və təhlükəsiz enerji təchizatının təmin edilməsinin vacibliyinə diqqət çəkərək, bu problemin həllinin diversifikasiya, enerji təhlükəsizliyi və yaşıl keçid üçlüyü arasında seçim edilməsində deyil, onların balanslaşdırılmış vəhdətində olduğunu bildirib. Keçid prosesində karbohidrogen mənşəli ən təmiz enerji mənbəyi kimi təbii qaz və bərpa olunan enerji mənbələrinin əks qütblər kimi deyil, enerji təchizatının daha da şaxələndirilməsini təmin edən bərabər mövqeyə malik enerji resursları kimi çıxış edəcəyi qeyd edilib.
Bildirilib ki, Cənub Qaz Dəhlizi enerji böhranı zamanı Avropa istehlakçılarını fasiləsiz və sərfəli təbii qazla təmin etməklə qısa müddət ərzində öz strateji əhəmiyyətini sübuta yetirib və Azərbaycan həm region, həm də Avropa ölkələri üçün etibarlı enerji təchizatçısı kimi rolunu davam etdirmək əzmindədir: “İndiyədək TAP vasitəsilə Avropaya 11,6 milyard kubmetr qaz nəql edilib. Cari ilin ilk dörd ayında Avropaya tədarük edilən 3,5 milyard kubmetr Azərbaycan qazının 3,1 milyard kubmetri İtaliyanın, 0,3 milyard kubmetri Yunanıstanın, 0,1 milyard kubmetri isə Bolqarıstanın payına düşüb. Hazırkı ixrac tempi ilə Avropaya qaz tədarükümüzün ilin sonuna kimi 10 milyard kubmetrdən çox olacağı gözlənilir”.
Həmçinin Azərbaycanın dekarbonizasiya və “yaşıl enerji”yə keçidlə bağlı planları və həyata keçirilən layihələr barədə də geniş məlumat verilib. Nəhəng təbii qaz ehtiyatları ilə yanaşı, bərpa olunan enerji potensialımızın da Avropa İttifaqı ilə mövcud mütərəqqi enerji dialoqunun daha da inkişaf etdirilməsi üçün böyük imkanlar yaratdığı, hazırda Xəzərin külək potensialının təxminən 7 qeqavatından istifadə edilməklə “yaşıl enerji” istehsalı və bir hissəsinin Gürcüstan və Rumıniya vasitəsilə Qara dənizdə sualtı elektrik kabeli ilə Avropaya ixrac edilməsinə dair yeni layihənin nəzərdən keçirildiyi diqqətə çatdırılıb.
Tədbir qaz təchizatının təhlükəsizliyi, regional elektrik bazarı, yaşıl enerjiyə keçid və gələcəyə baxış mövzularında 4 panel sessiya ilə davam edib.

Azerbaijan's Energy Minister: "Gas supplies to Europe are expected to exceed 10 bcm by the end of the year."
The Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov took part at the Ministerial round table on “Southeastern Energy Transition: Regional Cooperation for Energy Security, Diversification and Green Transition” held in Sofia, Bulgaria.
Addressing the opening ceremony, the Minister drew attention to the energy dialogue with the Union after the meeting between the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the EU Commissioner for Energy Kadri Simson in February this year. It was noted that the main directions of our energy dialogue are decarbonization of the energy sector, energy transition, energy efficiency, expansion of the Southern Gas Corridor for additional gas, including hydrogen export to Europe, production and export of other types of "green energy".
In his speech, the Minister pointed to the importance of achieving sustainable, affordable and safe energy supply and said that the solution to this problem is unrelated to giving preference in our energy policies either to energy security, diversification or green transition, but with keeping balance among all of them It was noted thats the cleanest source of hydrocarbon, natural gas and renewable energy sources in the transition process will act not as reverse poles, but as an equal position energy resources that provide further diversification of energy supplies.
It was noted that the Southern Gas Corridor reaffirmed their strategic importance by providing European consumers with uninterrupted and affordable natural gas during the energy crisis. Azerbaijan is determined to continue its role as a reliable energy supplier for the region and Europe: "So far, TAP has supplied 11.6 billion cubic meters (bcm) of gas to Europe. Out of the 3.5 bcm exported from Azerbaijan to Europe in the first four months of 2022, 3.1 bcm supplied to Italy, 0.3 bcm to Greece, and 0.1 bcm to Bulgaria. If current pace of daily exports sustains, our gas exports to Europe will exceed 10 bcm by the end of 2022."
In addition, the information about the plans and projects implemented in connection with decarbonization and transition to “green energy”was also provided. In addition to the huge natural gas reserves, it was also brought to the attention that our renewable energy potential has created great opportunities for the further development of the existing progressive energy dialogue with the European Union, a new project on the production of “green energy” using about 7 GW of the Caspian wind potential and the export of part of it to Europe via a submarine power cable in the Black Sea via Georgia and Romania has been considered.
The event continued with 4 panel sessions on gas supply security, regional electricity market, green transition and future vision.