Azərbaycanın energetika naziri: “Hazırda gündəlik qaz ixracımızın ən çoxu Avropa bazarının payına düşür”
Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov Qətərin paytaxtı Doha şəhərində keçirilən Qaz İxrac Edən Ölkələr Forumu (Gas Exporting Countries Forum-GECF) Nazirlərinin iclasında iştirak edib. Nazir çıxışında qlobal qaz sektorundakı mövcud qeyri-sabitliyi şərtləndirən faktorlardan bəhs edib. Bir enerji növünün hakim olacağı dünyanın qeyri-sabit olmaqla bərabər qeyri-real olduğunu, yalnız ekoloji təhlükəsizliyə fokuslanaraq, sərt şəkildə təbii qazdan imtinanın enerji təhlükəsizliyi üçün risklər yaratdığını qeyd edib. Bildirilib ki, iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə vacibdir, lakin enerji daşıyıcılarının dəyəri və təchizatının təhlükəsizliyi də zəruridir. Kotirovkaların volatilliyinə baxmayaraq təbii qaz etibarlı elektrik enerjisi istehsalı, eləcə də enerji sistemlərinin balanslaşdırılması üçün münasib mənbə kimi qalmaqda davam edəcək. Təbii qazın iqlim neytrallığı hədəfinə doğru körpü olduğunu vurğulayan energetika naziri qiymət sabitliyi üçün bu enerji növünə lazımi dəstəyin vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Yeni reallıqlar şəraitində Azərbaycanın həm bölgədə, həm də Avropa qitəsində etibarlı enerji təchizatçısına çevrilməsində Cənub Qaz Dəhlizinin roluna da toxunulub: “Həm enerji təhlükəsizliyi, həm də ekoloji təhlükəsizlik tələblərini nəzərə alan Cənub Qaz Dəhlizi hazırda daha çox ölkələrin enerji təchizatında perspektiv prioritetlərdən biri kimi qəbul edilir və onun inkişafına böyük maraq ifadə edilir. Hazırda gündəlik qaz ixracımızın ən çoxu Avropa bazarının payına düşür. Avropalı istehlakçılar gündəlik 27 milyon kubmetrə yaxın Azərbaycan qazı ilə təchiz olunur. İstismara veriləndən indiyə kimi TANAP-la Türkiyəyə 14,8 milyard kubmetr, Avropaya isə TAP ilə 9,4 milyard kubmetr qaz ixrac edilib”.
Həmçinin Azərbaycanın özünü və tərəfdaşlarını uzun müddət təbii qazla təmin etməsi üçün malik olduğu zəngin potensial barədə də məlumat verilib.
Qeyd edək ki, 22 fevral tarixində Qaz İxrac edən Ölkələr Forumunun (GECF) dövlət və hökumət başçılarının VI Sammiti keçiriləcək.
Xatırladaq ki, Azərbaycan 2015-ci ildən Qaz İxrac Edən Ölkələr Forumunda müşahidəçi statusunda iştirak edir.

Minister of Energy of Azerbaijan: "Currently most of our daily gas export falls on share of European market"
Azerbaijani Energy Minister Parviz Shahbazov took part in the Ministerial Meeting of the Gas Exporting Countries Forum (GECF) in Doha, Qatar. In his speech, the Minister spoke about the factors contributing to the current instability in the global gas sector. The Minister noted that a world dominated by one type of energy is both unreal and unstable, and a strict rejection of natural gas, only focused on environmental security, creates risks for energy security. It was stated that the fight against climate change is important, but also the cost of energy and the security of its supply. Despite the volatility of quotations, natural gas will continue to be a reliable source for electricity generation and balancing energy systems. Stressing that natural gas is a bridge towards the goal of climate neutrality, the Minister of Energy emphasized the importance of the necessary support for this type of energy for price stability.
The role of the Southern Gas Corridor in turning Azerbaijan into a reliable energy supplier both in the region and on the European continent was also touched upon: "Taking into account requirements of both energy security and ecological security the Southern Gas Corridor is accepted as one of the perspective priorities in energy supply of more countries and great interest is expressed to its development. Currently most of our daily gas export falls on share of European market. European producers are supplied daily nearly 27 mln. cubic meters of Azerbaijani gas,” the minister noted. Since commissioning, 14.8 billion cubic meters of gas have been exported to Turkey via TANAP and 9.4 billion cubic meters to Europe via TAP.”
It was also informed about the rich potential of Azerbaijan to provide itself and its partners with natural gas for a long time.
It should be noted that on February 22, the VI summit of the heads of state and government of the Gas Exporting Countries Forum (GECF) will be held.
It should be reminded that since 2015, Azerbaijan has been participating in the Gas Exporting Countries Forum as an observer.