Azərbaycanın Energetika naziri Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri üzrə Qazaxıstan sammitində iştirak edib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Qazaxıstanın Almatı şəhərində Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri üzrə “Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin tətbiqi üçün maliyyə vəsaitlərinin səfərbər edilməsi” adlı ilk regional sammitdə iştirak edib. Sammitin açılışında çıxış edən Energetika naziri Pərviz Şahbazov BMT-nin 2016-2030-cu illər üzrə təsdiqlənmiş 17 Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi və 169 hədəfi üzrə Azərbaycanın həyata keçirdiyi uğurlu dövlət siyasətindən bəhs edib. Ölkəmizin milli inkişaf strategiyasnın Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri ilə üst-üstə düşdüyünü vurğulayan nazir bildirib ki, iqtisadi, sosial inkişafla bərabər, ekoloji tarazlığın gözlənilməsi, ətraf mühiti qorumaqla tərəqqi bu gün bizim də əsas məqsədlərimizdən biridir.
Ölkəmizin mövcud sosial-iqtisadi inkişaf göstəriciləri ilə bağlı məlumatları diqqətə çatdıran nazir Pərviz Şahbazov bildirib ki, son 15 ildə ölkə iqtisadiyyatı üç dəfədən çox artıb. Bu, eləcə də yoxsulluğun, işsizliyin azaldılması, əhalinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi, həyata keçirilən çoxsaylı infrastruktur layihələri, qazlaşdırılma səviyyəsi və elektrik enerjisinin əlçatanlıq əmsalı ilə bağlı göstəricilər, biznes mühitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən tədbirlər dayanıqlı inkişaf məqsədli siyasətin nəticələridir. Azərbaycanın bu nailiyyyətləri Davos Ümumdünya İqtisadi Forumunun və Dünya Bankının “Doing Business” hesabatlarında da öz əksini tapır.
Nazir hazırda davamlı inkişaf modelinin yaradılması istiqamətində 11 sektoru əhatə edən 12 strateji yol xəritəsinin icra olunduğunu və həyata keçirilən dərin islahatlar kursunun ölkənin hərtərəfli və dayanıqlı inkişafına xidmət etdiyini qeyd edib: “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin bəyan etdiyi kimi gələcəkdə iqtisadiyyatın daha da şaxələndirilməsi, iqtisadi islahatların davam etdirilməsi ölkəmizin dayanıqlı inkişafı üçün əlavə imkanlar yaradacaq. Ölkə Prezidentinin tapşırığına əsasən, hazırda bərpa olunan enerji sahəsini özəl, xarici investisiyanın cəlbi ilə inkişaf etdirmək, energetika sektorunda rəqabətə əsaslanan liberal bazar modelinə keçmək, enerji səmərəliliyinə nail olmaqla bağlı tədbirlər görülür. Bu tədbirlər Azərbaycanın 2030-cu ilə istilik effekti yaradan qazların emissiyalarını 35% azaltmasına və ümumi elektrik enerjisi istehsalı gücündə bərpa olunan enerji mənbələrinin payını 30%-dək artırmağa kömək etməklə yanaşı qlobal iqlim dəyişikliyi ilə bağlı məqsədə də töhfə verəcək.”
Energetika naziri, həmçinin “Strateji siyasətə dair dialoq: DİM-lərə çatmaq üçün düzgün yol seçmişikmi?” adlanan sessiyada panel müzakirələrə də qatılıb.
Qeyd edək ki, Asiya İnkişaf Bankı (AİB) və BMT-nin İnkişaf Proqramının Qazaxıstan nümayəndəliklərinin dəstəyi ilə Qazaxıstanın Milli İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən təşkil olunan sammitin məqsədi Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq üçün resursların səfərbər edilməsi prosesində bütün maraqlı tərəflər arasında dialoqun yaradılmasıdır.

The Minister of Energy of Azerbaijan attended at the Kazakhstan Summit on Sustainable Development Goals
The Minister of Energy Parviz Shahbazov attended at the 1st Regional Summit on Sustainable Development Goals, "Mobilizing Finance for Sustainable Development Goals". Speaking at the opening of the summit, Minister of Energy Parviz Shahbazov talked about the successful state policy pursued by Azerbaijan (2016-2030) on 17 approved Sustainable Development Goals (SDGs) and 169 relevant UN tasks. Stressing that the national development strategy of our country coincides with the Sustainable Development Goals (SDGs), the Minister said that environmental balance and progress on protecting environment, as well as economic and social development are one of our main goals today.
Informing about the current socio-economic development indicators of the country, the Minister Parviz Shahbazov said that the country's economy has grown more than three times in the last 15 years. It is also the result of a policy of sustainable development aimed at reducing poverty and unemployment, strengthening social protection of the population, implementation of numerous infrastructure projects, Indicators of the level of gasification and the accessibility of electricity, measures to be taken to improve the business environment. These achievements of Azerbaijan are also reflected in the reports of the World Economic Forum in Davos and of the World Bank's Doing Business.
The Minister noted that currently 12 strategic roadmaps have been implemented, covering 11 sectors aimed at creating a sustainable development model, and the ongoing course of deep reforms serves the country's comprehensive and sustainable development: “As stated by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, in the future, further diversification of the economy, the continuation of economic reforms will create additional opportunities for the sustainable development of our country. According to the instructions of the President of the country, measures are being taken to develop renewable energy with the involvement of private and foreign investments, switch to a competitive liberal market model in the energy sector, and to achieve energy efficiency. These measures will help Azerbaijan to reduce greenhouse gas emissions by 35% and to increase the share of renewable energy sources in the total capacity of electricity production up to 30% by 2030, as well as contribute to global climate change.”
The Minister of Energy also participated in the panel discussions at the session entitled “Dialogue on strategic policy: is the right path chosen to achieve the Sustainable Development Goals?”.
It should be noted that the purpose of the summit, organized by the Ministry of National Economy of Kazakhstan with the support of the Asian Development Bank (ADB) and the UN Development Program in Kazakhstan, is to initiate a dialogue between all the sides interested in mobilizing resources to achieve the Sustainable Development Goals.