Azərbaycanın energetika naziri BƏƏ-nin energetika və infrastruktur naziri ilə görüşüb
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə (BƏƏ) səfər çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazov ilə bu ölkənin energetika və infrastruktur naziri Suhail Mohamed Al Mazrouei arasında görüş olub.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov “Ümumdünya Kommunal Xidmətlər Konqresi”nin yüksək səviyyədə təşkilinə və dəvətə görə təşəkkürünü bildirib. Bu tədbirin qlobal enerji gündəliyində olan məsələlərlə yanaşı ölkələrimiz arasında ikitərəfli enerji əməkdaşlığının müzakirəsi baxımından əhəmiyyətli olduğu qeyd edilib.
Görüşdə Azərbaycanda bərpaolunan enerji sahəsində planlaşdırılan investisiya layihələri, elektrik enerjisinin istehsalı və ixracı, həmçinin təbii qaz, enerji səmərəliliyi üzrə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib. Qaradağ GES-in inşası iki ölkə arasında yüksək münasibətlərin töhfəsi və “yaşıl” enerji əməkdaşlığının başlanğıcı kimi qiymətləndirilib. Bu əməkdaşlığın inkişafına BƏƏ-nin marağı və dəstəyi bir daha da ifadə edilib.
Söhbət zamanı qlobal enerji bazarlarındakı cari vəziyyətə və “OPEC plus” formatında əməkdaşlıqdan irəli gələn məsələlərə də toxunulub.

Azerbaijan`s Energy Minister met with the UAE Minister of Energy and Infrastructure
During the visit to the United Arab Emirates (UAE), Minister of Energy Parviz Shahbazov met with Suhail Mohamed Al Mazrouei, Minister of Energy and Infrastructure.
The Minister of Energy Parviz Shahbazov thanked for the high-level organization and invitation of the World Utilities Congress. It was noted that this event is crucial in terms of discussing bilateral energy cooperation between the countries along with the issues on the global energy agenda.
At the meeting, investment projects planned in Azerbaijan`s renewable energy sector, cooperation opportunities for the electricity production and export, as well as natural gas and energy efficiency were discussed. The construction of the Garadagh SPP contributes to the high relations between the two countries and the green energy was appreciated as the beginning of cooperation. The UAE's interest and support for the development of this cooperation was further expressed.
The current situation in global energy markets and issues arising from cooperation within OPEC plus were also touched upon during the conversation.