3 dekabr tarixində “İqtisadi artımın bərpası və ümumi rifaha doğru: dayanıqlı dünya üçün təbii qazın imkanları” mövzusuna həsr edilmiş 7-ci Beynəlxalq Enerji Forumu - Beynəlxalq Qaz İttifaqı Nazirlərinin Qaz Forumu keçirilib. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının energetika naziri Pərviz Şahbazov da iştirak edib. Malayziya hökumətinin ev sahibliyi ilə virtual formatda təşkil olunmuş Forumda inkişaf etməkdə olan bazarlarda təbii qazın rolu, təbii qaz bazarlarında yeni perspektivlər, dayanıqlı gələcəyə xidmət edəcək və dünya qaz bazarlarında dinamik inkişafı dəstəkləyən enerji siyasəti və biznes strategiyaları haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.
Forum çərçivəsində təşkil olunmuş “Genişlənməkdə olan qaz bazarlarında imkanlar: yeni reallıqlar şəraitində istehsalçı – istehlakçı perspektivləri” mövzusunda Nazirlərin Dəyirmi Masasında çıxış edən energetika naziri Cənub Qaz Dəhlizi layihəsi haqqında geniş məlumat verib və bildirib ki, cari ilin sonundan etibarən təbii qazın Avropaya nəqlinə başlanacaqdır. Eyni zamanda, ayrı-ayrılıqda TANAP və TAP layihələri haqqında da məlumat verilərək, həm bu kəmərlərin, həm də ümumilikdə Cənub Qaz Dəhlizinin gələcəkdə nəql imkanlarının genişləndirilməsi və daha geniş coğrafiyaya, Cənub-Şərqi Avropa və Balkanlara qaz nəqli perspektivlərinin olduğu bildirilib.
Çıxışda həmçinin, Azərbaycanda bu il 38 milyard kubmetr proqnozlaşdırılan qazın 2023-cü ildə təxminən 50 milyard kubmetrə, Cənub Qaz Dəhlizinin əsas mənbəyi olan Şahdəniz yatağından illik hasilatın bu il 18,7 milyard kubmetrə, 2023-cü ildə isə 25,3 milyard kubmetrə çatacağının gözlənildiyi qeyd edilib. Bildirilib ki, indiyə qədər bu yataqdan təxminən 133 milyard kubmetr qaz çıxarılıb, 88,6 milyard kubmetrdən çox qaz ixrac edilib.
Azərbaycanın əks-hücum əməliyyatı və sonrakı siyasi həll mərhələsi ilə Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərimizin azad edildiyi və 30 illik Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə son qoyulduğu, bununla da Azərbaycanda enerji, o cümlədən qaz infrastrukturuna hərbi təhdidlərin artıq keçmişdə qaldığı da diqqətə çatdırılıb.
Forumda 100-ə yaxın yüksək səviyyəli hökumət nümayəndələri, o cümlədən nazirlər, sənaye liderləri, beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri və ekspertlər iştirak ediblər.

On December 3, the 7th IEF-IGU Ministerial Gas Forum was held under the theme “Towards Recovery and Shared Prosperity: Natural Gas Opportunities for a Sustainable World”. Minister of Energy Parviz Shahbazov also attended the meeting. The forum, hosted by the Malaysian government in a virtual format, exchanged views on The role of natural gas in growing markets, new prospectives in the natural gas markets, energy policies and business strategies that will serve a sustainable future and support dynamic development in the world gas markets.
Speaking at the Ministerial Roundtable on the topic “Opportunities in Growing Gas Markets: Producer-Consumer Perspective on New Realities", organized within the Forum, the Minister of Energy gave detailed information about the Southern Gas Corridor project and said that natural gas will be transported to Europe by the end of this year. At the same time, it was informed about The South Caucasus Pipeline, TANAP, and TAP pipelines, and noted that these pipelines also have the potential to increase transport capacity in future and expand the Southern Gas Corridor to a wider geography, including Southeast Europe and the Balkans.
Gas production in Azerbaijan, projected at 38 bcm this year, is expected to reach approximately 50 bcm in 2023, and the annual production from the Shah Deniz field, the main source for the Southern Gas Corridor, is expected to reach 18,7 bcm this year and 25,3 bcm in 2023. So far, approximately 133 bcm of gas have been extracted and more than 88.6 bcm of gas were exported from this field.
It was also noted that with the counter-offensive operation and subsequent political settlement of Azerbaijan, our occupied territories were liberated and the 30-year Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict was ended, thereby military threats to energy, including gas infrastructure in Azerbaijan remained in the past.
About 100 high-level government officials, including ministers, industry leaders, heads of international organizations and experts attended at the forum.