Energetika Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq Enerji Xartiyasının baş katibi Urban Rusnak və Energetika nazirinin müavini, Beynəlxalq Enerji Xartiyası Konfransının sədr müavini Samir Vəliyev arasında videokonfrans keçirilib. Görüş 2020-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Beynəlxalq Enerji Xartiyası Konfransına sədrliyi dövründə təşkilat qarşısında nəzərdə tutulan məsələlərin həlli məqsədilə təşkil edilib.
Videokonfransda 2020-ci ilin 16-17 dekabr tarixlərində Bakı şəhərində keçirilməsi planlaşdırılan “Hər kəs üçün enerji effektivliyi: İnnovasiyalar və İnvestisiyalar” mövzusunda 31-ci Beynəlxalq Enerji Xartiyası Konfransının texniki təşkilati məsələləri barədə ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb. COVID-19 pandemiyasının təşkilatın 2020-ci il üzrə nəzərdə tutulan fəaliyyətinə təsiri qiymətləndirilərək, Beynəlxalq Enerji Xartiyası Müqaviləsinin modernləşdirilməsinin hazırki vəziyyəti nəzərdən keçirilib, Modernizasiya, İcra, İdarəetmə və Strategiya qruplarının işinin təşkili, sənədlərinin təsdiqlənməsi və iclaslarının keçirilməsi məsələləri müzakirə edilib.
Videokonfransda Beynəlxalq Enerji Xartiyasının səlahiyyətli nümayəndələri və Energetika Nazirliyinin aidiyyəti struktur bölmələri də iştirak edib.

With the organizational support of Azerbaijan’s Ministry of Energy, a video conference between Secretary General of the International Energy Charter Urban Rusnak, and Deputy Minister of Energy, Vice-Chair of the International Energy Charter Conference Samir Valiyev was held. The meeting was organized to address issues raised by the organization during the chairmanship of Azerbaijan to the Energy Charter Conference in 2020.
During the video conference, the sides discussed the technical organization of the 31st Meeting of the Energy Charter Conference entitled "Energy Efficiency for All: Innovation and Investment", which is scheduled to be held in Baku on December 16-17, 2020. Impact of COVID-19 pandemic on the organization’s activity planned for 2020 was evaluated, the current situation of the modernization of the International Energy Charter Treaty and organization of works of Modernization, Execution, Management and Strategy groups, approval of the documents and holding of meetings discussed.
The International Energy Charter representatives and relevant departments of the Energy Ministry attended video conference.