Azərbaycanda ötən ilin dekabr ayında gündəlik xam neft hasilatı 597,1 min barrel olub
2021-ci ilin dekabr ayında Azərbaycanda gündəlik neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 717,6 min barrel olub. Bunun 597,1 min barrelini xam neft, 120,5 min barrelini isə kondensat təşkil edib.
Qeyd edək ki, “OPEC plus” ölkələri nazirlərinin 22-ci iclasında qəbul edilmiş “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi” çərçivəsində Azərbaycanın hasilatın azaldılması ilə bağlı öhdəliyinin dekabrda gündəlik 64 min barrel təşkil edəcəyi, gündəlik xam neft hasilatını isə noyabr ayı ilə müqayisədə 7 min barrel artırmaqla 654 min barrel həcmində saxlaması nəzərdə tutulurdu.
Nazirlərin 23-cü iclasında qəbul edilmiş razılaşma çərçivəsində isə Azərbaycanda gündəlik xam neft hasilatının 2022-ci ilin yanvarında daha 7 min barrel artırılaraq 661 min barrelə çatdırılması, ixtisarla bağlı öhdəliyin isə 57 min barrel həcmində olması nəzərdə tutulur.

Azerbaijan produces 597,100 barrels of oil per day in December last year
In December 2021, daily oil production (including condensate) in Azerbaijan amounted to 717.6 thousand barrels, including 597.1 thousand barrels' crude oil and 120.5 thousand barrels' condensate.
Under the "Declaration of Cooperation" adopted at the 22nd ministerial meeting of OPEC plus, Azerbaijan was to cut the production by 64,000 barrels per day in December and increase the daily crude oil output by 7,000 barrels to 654,000 barrels per day compared to November.
The agreement reached at the 23rd ministerial meeting envisages an increase in daily crude oil production in Azerbaijan by another 7,000 barrels to 661,000 barrels in January 2022 and a commitment to reduce the output by 57,000 barrels.