Respublikada iyul ayı üzrə gündəlik neft hasilatı 778 min barrel olub. Bunun 704 min barrelini xam neft, 74 min barrelini kondensat təşkil edib. Gündəlik 500 min barrel xam neft, 70 min barrel kondensat, 29 min barrel isə neft məhsulları ixrac edilib.
Qeyd edək ki, cari ilin yanvar - iyul aylarında orta gündəlik neft hasilatı 771,7 min barrel təşkil edib.
Energetika Nazirliyi iyul ayında gündəlik neft hasilatı ilə bağlı məlumatları OPEC-in Birgə Monitorinq Komitəsinin Müştərək Texniki Komissiyasına təqdim edib.

Daily oil production in Azerbaijan amounted to 778,000 barrels in July
In July, daily oil production in Azerbaijan amounted to 778,000 barrels, including 704,000 barrels crude oil and 74,000 barrels condensate. Daily export of crude oil constituted 500 thousand barrels, while export of condensate and oil products accounted for 70 thousand and 29 thousand barrels respectively.
It should be noted that in January-July of the current year the average daily oil production made up 771.7 thousand barrels.
The Ministry of Energy presented data on daily oil production in July to the Joint Technical Commission of the Joint Monitoring Committee of OPEC.