Azərbaycanda Energetiklər Günü qeyd olunub
20 oktyabr “Energetiklər Günü” münasibətlə Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi, “Azərenerji” ASC, və “Azərişıq” ASC-nin rəhbər vəzifəli şəxsləri və əməkdaşları Fəxri Xiyabanda Ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edərək abidəsi önünə əklil qoyublar.
40 il əvvəl, 20 oktyabr 1981-ci ildə Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü və bilavasitə rəhbərliyi ilə Cənubi Qafqazın ən böyük istilik elektrik stansiyası olan “Azərbaycan” İES-in birinci enerji blokunun istifadəyə verilməsi ilə Azərbaycan energetikasının inkişafında yeni bir mərhələnin əsası qoyulub. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 13 oktyabr 2004-cü il tarixli 446 nömrəli sərəncamı ilə həmin tarix ölkəmizdə “Energetiklər Günü” kimi təsis edilib. Artıq 17 ildir ki, Azərbaycan energetikləri 20 oktyabr tarixini öz peşə bayramları günü kimi qeyd edirlər.

Power Engineers` Day was celebrated in Azerbaijan
On the occasion of Power Engineers` Day, the chief officials and employees of the Ministry of Energy, “Azerenergy” OJSC, “Azerishig” OJSC visited the grave of the national leader Heydar Aliyev and laid a wreath at the monument at the Alley of Honors.
40 years ago, on October 20, 1981, on the initiative and under the leadership of the Great Leader Heydar Aliyev, a new stage in the development of Azerbaijani energy was laid, with the commissioning of the first power unit of the "Azerbaijan" TPP. By the Order of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, No. 446 dated October 13, 2004, that date was established in our country as the "Power Engineers` Day". For 17 years, Azerbaijani power engineers have been celebrating October 20 as their professional holiday.