Beynəlxalq Bərpa olunan Enerji Agentliyinin (İRENA) təşkilatçılığı, Energetika Nazirliyi, bir sıra dövlət qurumları, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri və ekspertlərin iştirakı ilə “Azərbaycanda Bərpa Olunan Enerjiyə hazırlığın qiymətləndirilməsi” layihəsinin yekun hesabatı ilə bağlı tədbir keçirilib.
Energetika Nazirliyinin Aparat rəhbəri Zaur Məmmədov Azərbaycanla İRENA arasında səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrindən danışaraq, bu layihəni əməkdaşlığın uğurlu nəticəsi kimi qiymətləndirib və ölkəmizdə bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsinin inkişafına müsbət təsir göstərəcəyini qeyd edib. Bərpa olunan enerji potensialı barədə məlumat verən Aparat rəhbəri bu sahənin inkişafı istiqamətində “Elektrik enerjisi istehsalında bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə haqqında" qanun layihəsinin işlənildiyini və bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin təşviq edilməsi, bu sahədə əlverişli investisiya mühitinin yaradılması və özəl sahibkarlıq fəaliyyətinin dəstəklənməsi tədbirləri üzrə təkliflərin hazırlandığını bildirib. Qeyd olunub ki, bərpa olunan enerji mənbələri üzrə yüksək potensiala malik ümumi gücü 750 MVt olan 8 ərazi (5 külək və 3 günəş) prioritetləşdirilib. Zaur Məmmədov bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsində beynəlxalq şirkətlərlə də sıx əməkdaşlıq edildiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafının enerji təhlükəsizliyi və dayanıqlığı, ətraf mühitin qorunması, havaya buraxılan zərərli qazların azaldılması, nəqliyyat, ev təsərrüfatı və digər xidmət sahələrinə müsbət təsir edəcəyi vurğulanıb və layihəyə dair video izlənilib.
Sonra layihə üzrə hesabat təqdim edilib. Bərpa olunan enerji üzrə hüquqi və tənzimləyici çərçivə, siyasi dəstək mexanizmləri, icazə prosedurlarının tənzimlənməsi, yerli və xarici investorların cəlb edilməsi ilə maliyyə mexanizmlərinin müəyyən edilməsi, uzunmüddətli enerji planlaşdırılmasının aparılması, alqı-satqı müqavilələrinin həyata keçirilməsi və digər tədbirlər üzrə tövsiyələr nəzərdən keçirilib, rəy və təkliflər dinlənilib.

Recommendations on “Renewables Readiness Assessment for Azerbaijan” were discussed
The event was organized on final report of Renewable Readiness Assessment (RRA) by of the International Renewable Energy Agency (IRENA) with the participation of the representatives of the Ministry of Energy, a number of government agencies, international organizations and experts.
The Head of Administration of the Ministry of Energy Zaur Mammadov spoke about the effective cooperation between Azerbaijan and IRENA evaluating this project as a successful result of cooperation and said that it will have a positive impact on the development of renewable energy sources in the country. Informing about renewable energy potential, the Head of Administration noted that a draft law "On the use of renewable energy sources in the production of electricity" was developed and proposals on promotion of use of renewable energy sources, creation of favorable investment climate and support for private entrepreneurship in this area were developed. It was noted that 8 areas (5 for wind and 3 for solar) with a total capacity of 750 MW have been prioritized on renewable energy sources. Zaur Mammadov brought to the attention the close cooperation with international companies in the field of using renewable energy sources.
It was emphasized at the event that the development of renewable energy sources will have a positive impact on energy security and sustainability, protection of the environment, reduction of greenhouse gas emissions, transport, household and other services, and the video on project was watched.
Then the report on the project was presented. Recommendations on legal and regulatory framework for renewable energy, political support mechanisms, streamlining permitting procedures, determination of financial mechanisms with the involvement of local and foreign investors, contucting long term energy planning, implementation of power purchasing agreements and other measures were reviewed, and comments and suggestions were heard.