Energetika, Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirliklərinin təşkilatçılığı ilə ADA Universitetində Səudiyyə Ərəbistanının “ACWA Power” və BƏƏ-nin “Masdar” şirkətləri, bır sıra dövlət qurumları və beynəlxalq təşkilatların iştirakı ilə Azərbaycanda bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin inkişafı üzrə təlim - seminar keçirilib. Azərbaycanın bərpa olunan enerji ilə bağlı hədəflərindən danışan Energetika nazirinin müavini Elnur Soltanov bildirib ki, elektrik enerjisi istehsalının bərpa olunan enerji mənbələri hesabına şaxələndirilməsi və bu sahənin özəl investisiyanın cəlbi ilə inkişafı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin energetika sektorunda islahatlar kursunun əsas məqsədlərindən biridir: “2030-cu ilə qədər ölkənin ümumi elektroenergetika sisteminin qoyuluş gücündə iri su elektrik stansiyaları da daxil olmaqla bərpa olunan enerji mənbələrinin payını hazırkı 17%-dən 30%-ə çatdırmaq planlaşdırılır. Bu istiqamətdə ilk uğurlu addım “ACWA Power” və “Masdar” şirkətləri ilə 440 MVt gücündə külək və günəş enerjisi üzrə layihələrin reallaşdırılmasıdır. Bu layihələr ölkədəki mövcud tarifləri əks etdirməklə yanaşı heç bir dövlət subsidiyasını nəzərdə tutmur.”
Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirinin müavini Novruz Quliyev isə bildirib ki, dünyada enerjiyə tələbatın ətraf mühitə zərər vurmadan ödənilməsi bu gün aktual məsələlərdəndir və nazirlik atmosferə atılan karbon emissiyalarının azaldılması ilə bağlı işləri dəstəkləyir: “Bu gün Azərbaycanda bərpa olunan enerji mənbələri hesabına elektrik enerjisi istehsalı 8%-dən bir qədər çoxdur. Bu göstəriciləri daha da artıra, ekoloji və enerji təhlükəsizliyinə töhvə verə bilərik. ETSN bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsinin tərəfdarıdır və bu mənbələrin ətraf mühitə mənfi təsiri yoxdur.”
Sonra Energetika Nazirliyinin Azərbaycanda bərpa olunan enerji sektorunun inkişaf strategiyasına dair təqdimatı dinlənilib. Energetika Nazirliyinin nümayəndəsi Cahid Mikayıloğlu bərpa olunan enerji potensialı, institusional mühit, dəstək mexanizmləri, hərracların keçirilməsi prosesi və icra müqavilələrinin hazırlanması barədə ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, ölkəmizin iqtisadi cəhətdən əlverişli və texniki cəhətdən istifadəsi mümkün olan bərpa olunan enerji mənbələrinin potensialı 26 940 MVt, o cümlədən, külək enerjisi üzrə 3 000 MVt, günəş enerjisi üzrə 23 040 MVt, bioenerji potensialı 380 MVt, dağ çaylarının potensialı 520 MVt həcmində qiymətləndirilir. 440 MVt-lıq pilot layihələrdən sonra hərracların keçirilməsi planlaşdırılır. Bərpa olunan enerji mənbələri zonaları üzrə hərracların keçirilməsi məqsədilə seçilmiş ərazilərdə bərpa olunan enerji mənbələri potensialının ölçülməsi, torpaqların təyinatının müəyyənləşdirilməsi və hərrac üçün uyğunlaşdırılması, ilkin ekoloji və sosial qiymətləndirmənin, geoloji tədqiqatların aparılması, elektrik enerjisi infrastrukturunun qiymətləndirilməsi, elektrik enerjisinin satınalınması, qoşulma müqavilələrinin hazırlanması işləri görülməkdədir.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Milli Hidrometeorologiya Departamentinin direktoru Umayra Tağıyeva isə təqdimatında iqlim dəyişikliklərinin bərpa olunan enerji sahəsinə təsirlərindən bəhs edib: “Azərbaycanda müasir iqlim dəyişmələrinin son 30 ildə təzahürlərinin müxtəlif iqlim indeksləri üzrə qiymətləndirilməsi məqsədi Ümumdünya Meteorologiya Təşkilatı tərəfindən tövsiyə edilib. Əvvəlki tədqiqatlarda daha çox orta aylıq və orta illik göstəricilər üzərində araşdırmalar aparılırdısa, “ClimPact” modelinin tətbiqi ilə gündəlik meteoroloji göstəricilərdən istifadə etməklə 40 iqlim indeksi üzrə daha dəqiq araşdırmaların aparılması imkanı yarandı. Bu da iqlim dəyişikliklərinin müxtəlif sahələrə, o cümlədən alternativ energetika sahəsinə mümkün təsirlərinin qiymətləndirilməsində, eyni zamanda iqlimin inertliyini nəzərə alaraq yaxın onilliklərə olan dövr üçün gözlənilən tendensiya haqqında daha real təxminlərin verilməsində mühüm rol oynayacaq.”
“ACWA Power” şirkətinin nümayəndəsi Ashish Rajan dünyada külək enerjisindən istifadə üzrə tendensiyalar, külək enerjisi qurğuları, onların iş prinsipləri, külək enerjisindən istifadənin ekoloji aspektləri barədə fikirlərini diqqətə çatdırıb. “Masdar” şirkətinin nümayəndəsi Arsun Rajagopal isə günəş enerjisi texnologiyalarının qlobal tendensiyaları və perspektivləri, günəş enerjisi qurğularının texniki aspektləri, bu enerjidən istifadənin ətraf mühitə təsirindən danışıb.
Tədbirdə “ACWA Power” və “Masdar” şirkətlərinin təqdimatları nümayiş etdirilib. Auditoriyanın sualları cavablandırılıb.

Training Seminar on Development of Renewable Energy Sources in the Republic of Azerbaijan, which was organized by Ministry of Energy and Ministry of Ecology and Natural Resources, was held at ADA University with the participation of “ACWA Power” of Saudi Arabia, “Masdar” of United Arab Emirates, a number of government agencies and international organizations. Speaking about targets of Azerbaijan on renewable energy Deputy Minister of Energy Elnur Soltanov said that diversification of electricity production through renewable energy sources and development of this sector with the attraction of the private investment is one of the main objectives of the energy sector reform course of the President of the Republic of Azerbaijan: “By 2030, the share of renewable energy sources in the total electricity generation capacity of the country, including large hydroelectric power stations is expected to increase from the current 17% to 30%. The first successful step in this direction is implementation of 440 MW wind and solar projects with “ACWA Power” and “Masdar”. These projects reflect the existing tariffs in the country and do not envisage any government subsidies.”
Deputy Minister of Ecology and Natural Resources Novruz Guliyev said that energy demand in the world is a priority today and the ministry supports efforts to reduce carbon emissions into the atmosphere: “Today, electricity generation in Azerbaijan is slightly more than 8% due to renewable energy sources. We can further increase these indicators and contribute to environmental and energy security. The Ministry of Ecology and Natural Resources supports to expand the use of renewable energy sources. Most importantly, alternative energy sources have no negative impact on the environment.”
Then the Ministry of Energy made the presentation on the strategy of renewable energy sector development in Azerbaijan. Representative of the Ministry of Energy Jahid Mikayiloglu gave detailed information on renewable energy potential, institutional environment, support mechanisms, auctions process and development of implementation contracts. It was noted that the potential of economically and technically feasible renewable energy sources in our country is 26,940 MW, including 3,000 MW of wind energy, 23,040 MW of solar energy, 380 MW of bionergy, 520 MW of mountain rivers. After 440 MW pilot projects it is planned to conduct auctions. Activities on measuring the potential of renewable energy sources in selected areas, identifying and adapting lands for auction, conducting preliminary environmental, social assessments and geological surveys, evaluation of power infrastructure, procurement of electricity, development of accession agreements are being implemented to conduct auctions on renewable energy zones.
Director of the National Hydrometeorology Department of the Ministry of Ecology and Natural Resources Umayra Tagiyeva spoke about the impacts of climate change on renewable energy: “The aim of assessing the impact of modern climate change in Azerbaijan over the last 30 years on various climate indices was recommended by the World Meteorological Organization. While previous studies have focused more on the average monthly and yearly indicators, the “ClimPact” model has made it possible to conduct more accurate studies on 40 climatic indices using daily meteorological indicators. This will also play an important role in assessing the potential impacts of climate change on various sectors, including alternative energy, and at the same time, in giving a more realistic estimate of the trend for the coming decades by taking into account the climate inertness.”
The representative of “ACWA Power” Ashish Rajan  spoke about worldwide trends in the usage of wind energy, wind energy facilities and their working principles, environmental aspects of the usage of wind energy. The representative of “Masdar” Arsun Rajagopal gave information about global trends and prospects for solar energy technologies, technical aspects of solar energy facilities, the impact of the usage of solar energy on the environment.
Presentations of “ACWA Power” and “Masdar” were also made at the event. The questions of audience were answered.