Azərbaycan yanvar ayında “OPEC plus” üzrə öhdəliyini tam yerinə yetirib
2021-ci ilin yanvar ayında ölkə üzrə gündəlik neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 752 min barrel olub. Bunun 593 min barrelini xam neft, 159 min barrelini isə kondensat təşkil edib.
“Əməkdaşlıq Bəyannaməsi”nə əsasən, 2018-ci ilin oktyabr ayında gündəlik xam neft hasilatı 718 min barrel olmuş Azərbaycan 2021-ci ilin yanvar ayında gündəlik xam neft hasilatını 123 min barrel azaldaraq 595 min barrel həcmində saxlamalıdır.
Qeyd edək ki, cari ilin 5 yanvar tarixində keçirilmiş “OPEC plus” ölkələri nazirlərinin 13-cü iclasında gündəlik xam neft hasilatı üzrə mövcud kvotaların fevral və mart aylarında da davam etdirilməsi barədə qərar qəbul edilib. Yeni razılaşmaya əsasən, “OPEC plus” ölkələrinin gündəlik xam neft hasilatı üzrə ixtisarları fevralda 7 milyon 125 min barrel, martda isə 7 milyon 50 min barrel təşkil etməlidir. Azərbaycanın bu ilin yanvar ayındakı 123 min barrel həcmində öhdəliyi fevral və mart aylarında sabit şəkildə qalmalıdır.

In January 2020, daily oil production (including condensate) in Azerbaijan amounted to 752 thousand barrels, including 593 thousand barrels’ crude oil and 159 thousand barrels’ condensate.
According to the Declaration of Cooperation, Azerbaijan, where oil production amounted to 718 thousand barrels of crude oil per day in October 2018, should maintain the daily crude oil output at 595 thousand barrels by reducing 123 thousand barrel in January 2021.
At the 13th Ministerial Meeting of the OPEC plus countries on 5 January, it was decided to continue the existing quotas on daily crude oil production in February-March. According to the new agreement, the daily crude oil production of OPEC plus countries will be 7 million and 125 thousand barrels in February and 7 million and 50 thousand barrels in March. Azerbaijan's commitment of 123 thousand barrels in January this year will remain unchanged in February-March.