Azərbaycan-Özbəkistan enerji əməkdaşlığının inkişafı ilə bağlı proseslərin sürətləndirilməsi məqsədilə energetika naziri Pərviz Şahbazov və ölkəmizdə səfərdə olan Özbəkistanın energetika nazirinin birinci müavini, nazir vəzifəsini icra edən Azim Ahmedxacayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti arasında görüş olub.
Görüşdə dövlət başçısının bu ilin iyun ayında Özbəkistana səfəri zamanı energetika sahəsində əməkdaşlıq üzrə əldə edilmiş razılaşmaların və verilən tapşırıqların icrasının təmin edilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov ortaq tarixi-mədəni dəyərlərə malik ölkələrimiz arasında münasibətlərin hərtərəfli inkişafının əsasının qoyulduğu yeni reallıqlar dövründə enerji əməkdaşlığı üçün geniş imkanların qarşılıqlı dəyələndirilməsinin və birgə tərəfdaşlıqların qurulmasının vacibliyini qeyd edib. Nazir deyib ki, Azərbaycan Prezidentinin Özbəkistana tarixi dövlət səfəri strateji tərəfdaşlığımızın enerji sahəsində dərinləşdirilməsini aktuallaşdırıb. Daşkənd şəhərində hər iki ölkənin müvafiq nazirlikləri arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumu, bugünkü müzakirələr və energetikada birgə fəaliyyətimizin Yol Xəritəsi nəticəyönümlü tədbirlərin görülməsinə və çoxspektrli enerji əməkdaşlığının inkişafına töhfə verəcək.
Energetika sektorunda ikitərəfli əməkdaşlığın yeni mərhələsində qarşıda mühüm vəzifələrin olduğunu deyən Azim Ahmedxacayev isə bildirib ki, Özbəkistan və Azərbaycan mütəxəssislərinin bərpaolunan enerji, karbohidrogen sektorunda təcrübəsi, ölkələrimizin ənənəvi dostluq münasibətləri və birgə səylər hər iki ölkədə energetika sektorunun, ümumilikdə iqtisadiyyatın inkişafına xidmət edəcəkdir.
Görüş çərçivəsində “Azərbaycan Respublikası ilə Özbəkistan Respublikası arasında energetika sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinə dair Yol Xəritəsi” imzalanıb. Yol Xəritəsi Birgə İşçi Qrupunun yaradılması, azad edilmiş ərazilərdə əməkdaşlıq, bərpa olunan enerji layihələrində Özbəkistan şirkətlərinin iştirakı da daxil olmaqla 30 istiqaməti əhatə edir. Sənədə əsasən, Azərbaycan və Özbəkistan enerji keçidi və dekarbonizasiya sahələri ilə yanaşı neft-qaz və kimya məhsullarının ixracı və idxalı, neft emalı, eləcə də geoloji-kəşfiyyat, karbohidrogenlərin hasilatına dair birgə fəaliyyət üzrə əməkdaşlıq edəcəklər. Həmçinin özəl investisiyalar hesabına yeni istilik elektrik stansiyalarının tikintisi, istilik təchizatı, enerji bazarlarının liberallaşdırılması, enerji resurslarından səmərəli istifadə kimi sahələrdə bilik və qabaqcıl təcrübə mübadiləsi, birgə təlimlərin təşkili, qarşılıqlı investisiyaların təşviqi, enerji tənzimləyici qurumlar arasında əməkdaşlıq da nəzərdə tutulur.

Roadmap for energy cooperation was signed between Azerbaijan and Uzbekistan
In order to accelerate the processes related to the development of the Azerbaijan-Uzbekistan energy cooperation, a meeting was held between Parviz Shahbazov, the Minister of Energy of Azerbaijan and Azim Akhmedkhadzhaev, the First Deputy Minister of Energy of Uzbekistan, Acting Minister.
During the meeting, discussions were held on ensuring the implementation of agreements on cooperation in the field of energy and the instructions during the visit of the Head of State to Uzbekistan in June this year.
Minister of Energy Parviz Shahbazov stressed the importance of mutual assessment of wide opportunities for energy cooperation and the establishment of joint partnerships in the period of new realities, where the basis for the comprehensive development of relations between our countries with common historical and cultural values is laid. The Minister noted that the historic state visit of the President of Azerbaijan to Uzbekistan actualized the deepening of our strategic partnership in the energy sector. The Memorandum of Understanding signed between the relevant Ministries of the two countries in Tashkent, today's discussions and the road map of our joint activities on energy will contribute to the implementation of results-oriented measures and the development of multi-spectrum energy cooperation.
Azim Akhmedkhadzhaev, who said that there are important tasks ahead in the new stage of bilateral cooperation in the energy sector, said that Uzbek and Azerbaijani experts` experiences in the renewable energy and hydrocarbon sector, the traditional friendly relations of our countries and joint efforts will serve the development of the energy sector and the economy in general in both countries.
During the meeting, a Roadmap on expanding of the energy cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Uzbekistan was signed. The roadmap covers 30 areas, including the creation of a joint working group, cooperation in the liberated territories of the Azerbaijan Republic, the participation of Uzbek companies in renewable energy projects, as well as joint activities in the hydrocarbon sector. According to the document, along with the energy transition and decarbonization, Azerbaijan and Uzbekistan will cooperate on export and import of oil and gas and chemical products, oil refining, as well as geological exploration and hydrocarbon production. It is also planned to share best experiences in the fields of construction of new thermal power plants, heat supply, liberalization of energy markets, efficient use of energy resources, organize joint trainings, promote mutual investments, and cooperation between Energy Regulatory Agencies at the expense of private investment.