Azərbaycan və Macarıstan arasında Enerji üzrə İşçi Qrupun növbəti iclası keçirilib
Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Macarıstan Hökuməti arasında Enerji üzrə İşçi Qrupunun 2-ci iclası keçirilib.
İclasın həmsədri, Energetika Nazirliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Orxan Zeynalov çıxış edərək, iki ölkə arasında enerji əməkdaşlığının hazırkı vəziyyətinə dair fikirlərini bölüşüb. Enerji üzrə İşçi Qrupunun ilk iclasından ötən dövr ərzində enerji sahəsinə investisiya cəlbi istiqamətində təcrübə və məlumat mübadiləsi, ənənəvi enerji daşıyıcılarının marketinqi sahəsində münasibətlərin genişləndirilməsi, bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi sahəsində əməkdaşlıq imkanlarının araşdırılması üzrə qoyulmuş tapşırıqların icrası ilə bağlı tədbirlər görüldüyünü qeyd edib və bu istiqamətdə keçirilmiş görüşlər barədə məlumat verib.
Macarıstan Hökuməti tərəfindən İşçi Qrupunun sədri, Enerji və İqlim məsələləri üçün xüsusi tapşırıqlar üzrə səfir Dora Zombori isə ölkəsinin Azərbaycanla enerji sahəsində əməkdaşlığının inkişafına xüsusi önəm verdiyini bildirib, Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin uğurla həyata keçirilməsində Azərbaycanın aparıcı rolunu yüksək qiymətləndirib.
Tədbirdə Azərbaycan-Macarıstan arasında ikitərəfli enerji əməkdaşlığının cari vəziyyəti və mümkün əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib, hesabatlar dinlənilib. Cənub Qaz Dəhlizi çərçivəsində iki ölkə arasında strateji əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi, Macarıstana təbii qaz nəqli imkanları, o cümlədən LNG və CNG nəqli və paylanması sahəsində əməkdaşlıq, Macarıstanın MOL Qrupunun Azərbaycandakı fəaliyyəti, 2 ölkənin enerji tənzimləyici qurumları arasında imzalanmış memorandumdan irəli gələn məsələlər, eləcə də enerji səmərəliliyi və bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlığa dair müzakirələr edilib, ölkəmizdə bərpa olunan enerji potensialı və bu potensialın reallaşdırılması istiqamətində həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan layihələrlə bağlı təqdimat nümayiş etdirilib.
Sonda Enerji üzrə İşçi Qrupunun 2-ci iclasının yekunlarına dair Protokol imzalanıb. Protokolu iclasın həmsədrləri Orxan Zeynalov və Dora Zombori imzalayıblar. İşçi Qrupunun növbəti iclasının Macarıstanda keçirilməsi qərara alınıb.

The next meeting of the Working Group on Energy between Azerbaijan and Hungary was held
The second meeting of the working group on Energy between the governments of Azerbaijan and Hungary has been held.
Co-chair of the meeting, the Head of the International Cooperation Department of the Ministry of Energy Orkhan Zeynalov has delivered a speech and has shared his thoughts on the current situation of the energy cooperation between two countries. He noted that since the first meeting of the Working Group on Energy, measures have been taken in connection with the exchange of experience and information in the field of investment in the energy field, expansion of relations in the field of marketing of traditional energy carriers, the implementation of the tasks set to explore cooperation opportunities in the field of renewable energy and energy efficiency, and the information was provided in this direction.
Dora Zombori, Chairman of the Working Group of the Hungarian Government and Ambassador-at-large for energy and climate, said her country paid special attention to the development of energy cooperation with Azerbaijan and praised Azerbaijan's leading role in the successful implementation of the Southern Gas Corridor project.
The current status and possible opportunities for bilateral energy cooperation between Azerbaijan and Hungary were discussed at the event, and reports were heard. Within the Southern Gas Corridor, strengthening strategic cooperation between the two countries, opportunities for natural gas transportation to Hungary, including LNG and CNG transportation and distribution, activities of the Hungarian MOL Group in Azerbaijan, issues arising from the memorandum signed between the two countries' energy regulators, as well as energy efficiency and cooperation in the field of renewable energy were discussed, and the presentation was made on the renewable energy potential of our country and the projects to be implemented to realize this potential.
At the end, a protocol was signed on the outcomes of the second meeting of the Working Group on Energy. The co-chairs of the meeting Orkhan Zeynalov and Dora Zombori signed the protocol. It was decided to hold the next meeting of the Working Group in Hungary.