Romada Azərbaycan Respublikası və İtaliya Respublikası arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın 5-ci iclası keçirilib. Komissiyanın iclasında çıxış edən Energetka naziri Pərviz Şahbazov Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşlarından olan İtaliya ilə münasibətlərinin uğurla inkişaf etdiyini deyib. İtaliya ilə münasibətlərinin inkişafında yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin, o cümlədən 2015-ci ildə  Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin İtaliyaya, 2018-ci ildə İtaliya Respublikasının Prezidenti Sercio Mattarellanın Bakıya və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın  İtaliyaya səfərlərinin mühüm rolu vurğulanıb. Bildirilib ki, 2018-ci ildə ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsi 9,7% artıb. Artım tendensiyası 2019-cu ilin 9 ayında da davam edib və 10,5%-lik artım müşahidə olunub. Ölkəmizdə müxtəlif sahələrdə 113 İtaliya şirkəti qeydiyyata alınıb. Energetika naziri indiyə kimi İtaliya tərəfindən Azərbaycan iqtisadiyyatına 770 milyon ABŞ dolları, Azərbaycandan isə İtaliyaya 1,7 milyard ABŞ dolları investisiya yatırıldığını diqqətə çatdırıb.
İtaliya ilə iqtisadi tərəfdaşlığın ilk növbədə enerji sektoruna əsaslandığını və ölkəmizin İtaliyanın neft üzrə əsas təchizatçılarından biri olduğunu, SOCAR tərəfindən  son iki ildə İtaliya istiqamətində Azərbaycan mənşəli 15,9 milyon ton xam neft, 189 min ton neft məhsulları və 43,7 min ton neft-kimya məhsullarının təchiz edildiyini, mühüm enerji layihələrimizdə İtaliya şirkətlərinin iştirakını vurğulayan nazir enerji əməkdaşlığını möhkəmləndirən layihə kimi TAP-ın əhəmiyyətindən danışıb: “Bu il Cənub Qaz Dəhlizi istismara veriləcək və bu, ölkələrimiz, tərəfdaşlarımız, Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təminatı üçün strateji əhəmiyyətə malikdir. Layihə üzrə işlərin, 90%-dən çox icrası İtaliya hökumətinin layihəyə dəstəyinin göstəricisidir. Bütün icazələrin verilməsinə, quruda və dənizdə tikinti işlərində irəliləyişlərə görə İtaliya  hökumətinə təşəkkür edirik. İnanırıq ki, birgə səylərimiz TAP layihəsinin vaxtında başa çatmasını təmin edəcək. Təhlükəsiz, şaxələndirilmiş və rəqabətədavamlı enerji ilə təminat, eləcə də dekarbonizasiya kimi məsələlərin həllinə də töhfə veriləcək.”
Nazir Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkədə aparılan islahatlar, inkişaf göstəriciləri, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi və biznes mühitinin əlverişliliyinin artırılması istiqamətində görülən tədbirlərdən də bəhs edib. İtaliya şirkətlərini ölkəmizdə mövcud olan iqtisadi imkanlardan faydalanmağa, enerji ilə yanaşı, qeyri-neft sektoru, yeni texnologiyalar, sərmayə qoyuluşu və podratçı kimi fəaliyyət istiqamətləri üzrə əməkdaşlıqda iştiraka dəvət edib.
İtaliyanın Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyinin dövlət katibi Manlio Di Stefano isə bildirib ki, komissiyanın iclası mövcud əməkdaşlığın dəyərləndirilməsinə və yeni istiqamətlər üzrə əlaqələrin inkişafında mühüm rol oynayacaq. Azərbaycan iqtisadi və enerji sahələrində  İtaliyanın  regionda  diqqət yetirdiyi vacib ölkələrdən biridir.
İclasda ticarət-iqtisadi, enerji, infrastruktur-nəqliyyat, kənd təsərrüfatı, mədəniyyət, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi üçün birgə tədbirlər müəyyənləşdirilib. AZPROMO, Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu və İtaliyanın müvafiq qurumlarının iştirakı ilə hər iki ölkədə investisiya imkanları nəzərdən keçirilib.
Hökumətlərarası Komissiyasının 5-ci iclasının yekunlarına dair Protokol imzalanıb. Sənədi hökumətlərarası komissiyanın həmsədrləri-Azərbaycanın Energetika naziri Pərviz Şahbazov və İtaliyanın Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyinin dövlət katibi Manlio Di Stefano imzalayıblar.
Hökumətlərarası Komissiyanın iclası çərçivəsində Energetika naziri Pərviz Şahbazov İtaliyanın  Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq naziri Luici di Maio, İqtisadi İnkişaf naziri Stefano Patuanelli və Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyinin dövlət katibi Manlio Di Stefano ilə görüşüb. Görüşlərdə hökumətlərarası komissiyanın 5-ci iclasının yekunları müzakirə edilib, siyasi-iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi üçün həyata keçiriləcək tədbirlər, Cənub Qaz Dəhlizi və onun tərkib hissəsi olan TAP layihəsi ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Azərbaycan-İtaliya ticarət iqtisadi tərəfdaşlığının, xüsusilə də enerji sahəsində strateji xarakter daşıdığı, hökumətlərarası komissiyanın iclasının və keçirilən görüşlərin bu münasibətləri möhkəmləndirən mühüm addımların atılmasını təmin edəcəyi qeyd olunub.
Energetika naziri həmçinin İtaliyanın “Maire Tecnimont”, “Ansaldo Energia”, “Tenaris” və “Technip İtaly” də daxil olmaqla 8 şirkətinin rəhbərləri ilə də görüşlər keçirib.

The 5th meeting of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between Azerbaijan and Italy was held
The 5th meeting of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and Italy was held in Rome. Speaking at a meeting of the commission, Minister of Energy Parviz Shahbazov noted the successful development of relations between Azerbaijan and Italy, one of the country's main trading partners. The important role of high-level mutual visits in developing relations with Italy was particularly emphasized, including the visits of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to Italy in 2015, of President of the Italian Republic Sergio Mattarella to Baku and of First Vice President Mehriban Aliyeva to Italy in 2018. It was noted that in 2018, trade between our countries grew by 9.7%. The growth trend continued for 9 months of 2019, an increase of 10.5% was observed. 113 Italian companies are registered in various fields in our country. The Minister of Energy noted that up to now, Italy has invested 770 million USD in the economy of Azerbaijan, and Azerbaijan 1.7 billion USD in the Italian economy.
Highlighting that economic partnership with Italy is based primarily on the energy sector, and our country is one of Italy's major suppliers of oil, SOCAR has supplied 15.9 million tons of crude oil, 189,000 tons of oil products and 43.7 thousand tons of petrochemical products to Italy over the last two years, Italian companies are involved in our important energy projects, the Minister spoke about the importance of TAP as a project to strengthen energy cooperation: “This year the Southern Gas Corridor will be commissioned, and this is of strategic importance for ensuring the energy security of our countries, partners, and Europe. The implementation of more than 90% of the project is an indicator of the support of Italian government for the project. We thank the Italian government for granting all permits, progress in construction on offshore and onshore. We believe that our joint efforts will ensure the timely completion of the TAP project. It will also contribute to address issues such as safe, diversified and competitive energy supply, as well as decarbonization.”
The minister spoke about the reforms carried out under the leadership of President of Azerbaijan Ilham Aliyev, diversification of the economy and measures to increase the availability of the business environment. He invited Italian companies to take advantage of the economic opportunities available in our country and to participate in cooperation in areas such as energy, non-oil sector, new technologies, investments and contractors.
Manlio Di Stefano, Secretary of State of the Italian Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation, said that the commission's meeting will play an important role in assessment of existing cooperation and developing relations in new areas. Azerbaijan is one of the important countries to which Italy pays special attention in the region in the fields of economy and energy.
Joint measures to deepen cooperation on trade and economic, energy, logistics and infrastructure, agriculture, culture and tourism and other fields were identified. Investment opportunities in both countries with the participation of AZPROMO, Azerbaijan Investment Company, the Agency for Development of Small and Medium-Sized Enterprises, State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan and relevant Italian agencies were reviewed.
Protocol was signed on the outcomes of the 5th meeting of the Intergovernmental Commission. The document was signed by the co-chairs of the intergovernmental commission - the Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov and the Secretary of State of the Italian Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation Manlio Di Stefano.
Within the meeting of Intergovernmental Commission, the Minister of Energy Parviz Shahbazov met with Italian Foreign Minister Luigi Di Maio, Italian Minister of Economic Development Stefano Patuanelli and State Secretary of the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation Manlio Di Stefano. At the meetings, the outcomes of the 5th meeting of the Intergovernmental Commission were discussed, and the sides exchanged views on measures to expand political and economic relations, the Southern Gas Corridor and its integral part TAP. It was noted that the Azerbaijani-Italian trade and economic partnership, in particular in the energy sector, is strategically important, and the meeting of the intergovernmental commission and meetings will provide important steps to strengthen these relations.
The Minister of Energy also met with the leaders of 8 Italian companies, including “Maire Tecnimont”, “Ansaldo Energia”, “Tenaris” and “Technip Italy”.