Yanvarın 14-də Romada Azərbaycan Respublikası və İtaliya Respublikası arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın 5-ci iclası keçiriləcək. İclasda hökumətlərarası komissiyanın həmsədrləri, Azərbaycanın Energetika naziri Pərviz Şahbazov və İtaliyanın Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq nazirinin müavini Manlio Di Stefanonun başçılıq etdikləri nümayəndə heyətləri iştirak edəcək.
Komissiyanın gündəliyinə iki ölkə arasında ticarət-iqtisadi, enerji, logistika və infrastruktur, kənd təsərrüfatı, mədəniyyət və turizm sahələrində əməkdaşlığa dair məsələlər daxil edilib. Həmçinin AZPROMO, Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu və İtaliyanın müvafiq qurumlarının iştirakı ilə hər iki ölkədə investisiya imkanları və perspektivlərin müzakirəsinə həsr olunmuş sessiya keçiriləcək.
Gündəlikdəki məsələlərin müzakirəsindən sonra Hökumətlərarası Komissiyasının 5-ci iclasının yekunlarına dair Protokol imzalanacaq.
Hökumətlərarası Komissiyanın iclası çərçivəsində Energetika naziri Pərviz Şahbazovun İtaliyanın İqtisadi İnkişaf naziri Stefano Patuanelli, eləcə də “Ansaldo Energia”, “Maire Tecnimont”, “Technip FMC”, “DBA Group” və “Alstom Italia” şirkətləri ilə görüşləri də nəzərdə tutulub.

The 5th meeting of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between Azerbaijan and Italy will be held
The 5th meeting of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and Italy will be held in Rome on January 14. Delegations led by the co-chairs of the intergovernmental commission, Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov and Italian Deputy Minister for Foreign Affairs and International Cooperation Manlio Di Stefano will attend the meeting.
The agenda of the Commission includes cooperation between the two countries on trade and economic, energy, logistics and infrastructure, agriculture, culture and tourism. There will also be a session on investment opportunities and perispectives in both countries with the participation of AZPROMO, Azerbaijan Investment Company, The Agency for Development of Small and Medium-Sized Enterprises, State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan and relevant Italian agencies.
Following the discussion of issues on the agenda, a Protocol will be signed on the outcomes of the 5th meeting of the Intergovernmental Commission.
Within the meeting of the Intergovernmental Commission, Minister of Energy Parviz Shahbazov is expected to meet with Italian Minister of Economic Development Stefano Patuanelli, as well as “Ansaldo Energia”, “Maire Tecnimont”, “Technip FMC”, “DBA Group” and “Alstom Italia” companies.