Energetika Nazirliyində energetika naziri Pərviz Şahbazov ilə İranın energetika naziri Əli Əkbər Mehrabian arasında geniş tərkibli görüş keçirilib.
Görüşdə iki ölkə arasında ortaq tarixi və dost münasibətlərin inkişafına dövlət başçıları tərəfindən xüsusi önəm verildiyi qeyd edilib. Bu yaxınlarda Azərbaycan və İran Prezidentlərinin Aşqabadda Xəzəryanı Dövlətlərin Dövlət Başçılarının VI Zirvə Toplantısı çərçivəsində keçirilmiş görüşünün gələcək əməkdaşlıq üçün əhəmiyyətindən bəhs edilib.
Bir çox sahələrdə olduğu kimi ikitərəfli enerji əməkdaşlığı ilə bağlı da qarşıya mühüm vəzifələrin qoyulduğu və bu görüşün birgə həyata keçirilən enerji layihələrinin inkişafına töhfə verəcəyi bildirilib.
Görüşdə “Xudafərin” və “Qız Qalası” hidroqovşaqları və su elektrik stansiyaları layihəsinin icrasından irəli gələn məsələlər və atılacaq növbəti addımlar müzakirə edilib. Hidroqovşaqlar və su elektrik stansiyaları ilə bağlı işlərin sürətləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb və inşa prosesinin tezliklə yekunlaşdırılmasının hər iki ölkə üçün əhəmiyyətli olacağı bildirilib.
Müzakirələr zamanı iki ölkənin energetika sahəsində əməkdaşlıq gündəliyində olan digər məsələlər ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb.

Minister of Energy Parviz Shahbazov held a comprehensive meeting with Iran`s Energy Minister Ali Akbar Mehrabian at the Ministry of Energy.
It was noted that the Heads of states attach special importance to the development of common historical and friendly relations between the two countries. The importance of the recent meeting of the Presidents of Azerbaijan and Iran held in Ashgabat within the 6th Summit of the Heads of the Caspian littoral states for future cooperation was mentioned.
It was noted that, as in many areas, important tasks related to bilateral energy cooperation were set and this meeting will contribute to the development of joint energy projects.
At the meeting, the issues arising from the implementation of the project “Khudaferin” and “Giz Galasi” hydroelectric power stations and the next steps to be taken were discussed. The importance of accelerating the work related to hydrojunctions and hydropower plants was emphasized and it was noted that the completion of the construction process will be important for both countries.
During the discussions, the sides exchanged views on other issues on the energy cooperation agenda of the two countries.