Azərbaycan və İndoneziya arasında enerji əməkdaşlığına dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb
Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi ilə İndoneziya Respublikasının Energetika və Mineral Ehtiyatlar Nazirliyi arasında enerji əməkdaşlığına dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Azərbaycanla İndoneziyanın ikitərəfli əlaqələrinin inkişafında enerji sahəsində əməkdaşlığın rolundan bəhs edən energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) 2007-ci ildən etibarən İndoneziya istiqamətində xam neft təchizatını həyata keçirir. Bu müddət ərzində SOCAR tərəfindən İndoneziya istiqamətində ümumilikdə, 25 milyon tondan çox xam neft təchiz edilib ki, bunun da 24 milyon tonunu “Azeri Light” markalı neft təşkil edir: “Enerji sahəsində tərəfdaşlıq əlaqələrimizin hazırda genişlənmək potensialı var. Azərbaycanın elektrik enerjisinin qoyuluş gücündə bərpa olunan enerjinin payını, təxminən, 1500 MVt artıraraq 30%-ə çatdırmaq hədəfi, xarici investorların cəlbi ilə əlaqədar görülən tədbirlər, xüsusilə də azad edilmiş ərazilərin “yaşıl enerji zonası” na çevrilməsi ilə bağlı planlar enerji əməkdaşlığının inkişafı üçün böyük imkanlar yaradır. Bu gün imzaladığımız bu sənəddə bərpa olunan enerji üzrə əməkdaşlıq istiqamətinin yer alması da enerji sahəsində işbirliyinin şaxələndirilməsini ehtiva edir. Fürsətdən istifadə edərək, İndoneziyanın dövlət və özəl sektorunun maraqlı tərəflərini, potensial investorları “yaşıl enerji” sahəsində əməkdaşlığa dəvət edirəm”.
İndoneziyanın energetika və mineral ehtiyatlar naziri Arifin Tasrif isə bidirib ki, bu sənədin imzalanması ilə İndoneziya və Azərbaycan arasında enerji əməkdaşlığının inkişafı yeni mərhələyə daxil olur: “Qlobal miqyasda iqtisadi tənəzzüllə müşayiət olunan pandemiya innovativ, qeyri-standart planlar və strategiyalarla çətinliklərin öhdəsindən gəlməyi təşviq edir. Həmçinin belə bir mürəkkəb vəziyyətdə enerji sahəsi də daxil olmaqla beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsi də vacib amilə çevrilir. İnanıram ki, İndoneziya ilə Azərbaycan arasında enerji əməkdaşlığı daha yüksək səviyyədə inkişaf edərək, hər iki ölkəyə qarşılıqlı fayda gətirəcəkdir”.
Memoranduma əsasən, Azərbaycan və İndoneziya neft-qaz sektorunda hasilat və emal istiqamətləri, eləcə də bərpa olunan enerji sahəsi üzrə əməkdaşlıq edəcəklər. Sənəd, həmçinin elmi və texniki əməkdaşlıq üzrə birgə layihələrin, təlim və inkişaf proqramlarının həyata keçirilməsini, enerji sahəsinə investisiyaların təşviqini, birgə seminar, konfrans və enerji forumlarının keçirilməsi istiqamətlərini əhatə edir. Anlaşma Memorandumundan irəli gələn məsələlərin müzakirəsi və həyata keçirilməsi məqsədilə Birgə İşçi Qrupunun yaradılması da nəzərdə tutulur.

Memorandum of Understanding on energy cooperation was signed between Azerbaijan and Indonesia
Memorandum of Understanding on energy cooperation was signed between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Energy and Mineral Resources of the Republic of Indonesia.
Speaking about the role of energy cooperation in the development of bilateral relations between Azerbaijan and Indonesia, Energy Minister Parviz Shahbazov noted that the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (SOCAR) has been supplying crude oil to Indonesia since 2007. During these years SOCAR has supplied more than 25 million tons of crude to Indonesia, including around 24 million tons of Azeri Light: "Our Energy ties has a big potential for further development. The target to increase the share of renewable energy in the installed power capacity by about 1,500 MW to 30%, the measures taken to attract foreign investors, in particular the plans to transform the liberated areas into a “green energy zone” create great opportunities for the development of energy cooperation. The document we signed today includes cooperation in the field of renewable energy sources, as well as diversification of cooperation in the energy sector. Using this opportunity, I invite public and private sector stakeholders, potential investors form Indonesia for cooperation in the field of "green energy"".
Arifin Tasrif, the Minister of Energy and Mineral Resources of the Republic of Indonesia said that the signing of this document marks the new level of cooperation on the development of energy between Indonesia and Azerbaijan: "The global pandemic situation followed by economic slowdown have given us the real challenges, yet forced us to push aside barriers with some innovative and out of the box plans and strategies. In challenging situation such as today, strengthening international collaboration is inevitable, including in the energy sector. It is my fervent hope that energy cooperation between Indonesia and Azerbaijan will develop to the greater height and provide mutual benefits for both countries."
According to the memorandum, Azerbaijan and Indonesia will cooperate in the field of oil and gas upstream and downstream, as well as in the field of renewable energy. The document also covers the implementation of joint projects on scientific and technical cooperation, training and development programs, promotion of investments in the energy sector, holding joint seminars, conferences and energy forums. It is also envisaged to create a joint Working Group to discuss and implement issues arising from the Memorandum of Understanding.