Azərbaycan və Əlcəzair arasında neft-qaz sahəsində əməkdaşlıq sənədi imzalanıb
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasına səfəri çərçivəsində bu ölkənin energetika və mədən naziri Mohamed Arkab ilə görüşüb. Görüşdə neft-qaz, neft-kimya və bərpa olunan enerji sahələrində, həmçinin “Sonatrach” və “Sonelgaz ”şirkətləri ilə əməkdaşlıq müzakirə edilib.
Bu yaxınlarda Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin Əlcəzairdə keçirilən Ərəb Dövlətləri Liqasının 31-ci Zirvə toplantısında Fəxri qonaq statusunda iştirakının ikitərəfli münasibətlərin inkişafı baxımından əhəmiyyəti vurğulanıb. İki ölkə arasında oxşarlıqların, neft sahəsində tarixən mövcud əlaqələrin enerji sahəsində əməkdaşlığın yeni mərhələdə inkişafı üçün platforma olduğu qeyd edilib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib ki, zəngin karbohidrogen ehtiyatlarına malik, mühüm qaz təchizatçıları olan Azərbaycanla Əlcəzair arasında dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi üçün enerji sahəsində geniş potensial var. “Ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli münasibətlər və karbohidrogen sahəsində zəngin təcrübə enerji əməkdaşlığının əhatə dairəsinin genişləndirməsini, qarşılıqlı fəaliyyətin gücləndirilməsini aktuallaşdırır. ”
Görüşdə Azərbaycanla Əlcəzairin qlobal neft bazarının balanslaşdırılması məqsədilə “OPEC plus” formatında uğurlu əməkdaşlığından bəhs edilib. Hər iki ölkənin neft-qaz, eləcə də bərpa olunan enerji, enerji keçidi üzrə həyata keçirdiyi fəaliyyət və planlaşdırılan layihələr barədə geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonra neft və qaz sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafı məqsədilə “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikası Hökuməti arasında neft və qaz sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu” imzalanıb.
Memorandum quruda və dənizdə karbohidrogenlərin tədqiqi və istehsalı, karbohidrogen layihələrinin, neft - kimya sənayesinin inkişafı, enerji məhsullarının marketinqi, nəqliyyatı və paylanılması üzrə əməkdaşlığı nəzərdə tutur. Sənəd, həmçinin Azeri Light və digər xam neft növlərinin tədarükü, “yaşıl enerji” (hidrogen) istehsalı layihələrinin tətbiqi və hidrogenin daşınması ilə bağlı araşdırmaların aparılması, neft - qaz sektoru üzrə tənzimləyici, idarəetmə müəssisələrinin təşkili və yaradılması, birgə layihələrin həyata keçirilməsi, təcrübə mübadiləsi istiqamətlərində fəaliyyəti əhatə edir. Memorandumdan irəli gələn məsələlərin icrası üçün Birgə İşçi Qrupunun yaradılması planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, Azərbaycan nümayəndə heyətinin tərkibində SOCAR-ın vitse-prezidenti Yaşar Lətifov və “Neftqazelmitədqiqatlayihə” İstitutunun direktoru Fəxrəddin İsmayılov da iştirak edir.

Minister of Energy Parviz Shahbazov met with Minister of Energy and Mines Mohamed Arkab during his visit to the People's Democratic Republic of Algeria. Cooperation in the field of oil and gas, petrochemicals and renewable energy, as well as with Sonatrach and Sonelgaz companies was discussed.
The importance of President Ilham Aliyev's participation as a guest of honor at the 31st Summit of the League of Arab States held recently in Algeria was emphasized in terms of the development of bilateral relations. It was noted that the similarities between the two countries and the historical relations in the oil field are a platform for the development of cooperation in the energy field at a new stage.
Minister of Energy Parviz Shahbazov said that Azerbaijan and Algeria, which have rich hydrocarbon reserves and are important suppliers of natural gas, have a broad potential in the energy field to strengthen friendly and cooperative relations. "High-level relations between the two countries and rich experience in the field of hydrocarbons make it urgent to expand the scope of energy cooperation and strengthen mutual activities."
At the meeting, successful cooperation between Azerbaijan and Algeria in the format of OPEC plus in order to balance the global oil market was discussed. The sides exchanged views on the activities and planned projects implemented by both countries on oil and gas, as well as renewable energy and energy transition.
Then, in order to develop bilateral cooperation in the field of oil and gas, the "Memorandum of Understanding on cooperation in the field of oil and gas between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the People's Democratic Republic of Algeria" was signed.
This document envisages cooperation on onshore and offshore hydrocarbon exploration and production, development of hydrocarbon projects, petrochemical industry, marketing, transportation and distribution of energy products. Also, this document covers activities in the areas of supply of Azeri Light and other types of crude oil, implementation of green energy production projects and conducting research on hydrogen transportation, implementation of regulatory, joint projects in the oil and gas sector, and exchange of experience. It is planned to establish a Joint Working Group to implement issues arising from the Memorandum.
It should be noted that the Azerbaijani delegation includes Yashar Latifov, the vice president of the State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR), and Fakhraddin Ismayilov, the director of the Oil and Gas Projects Institute.