Azərbaycan və Çex Respublikası arasında energetika sahəsində əməkdaşlığa dair Saziş imzalanıb
Azərbaycan Respublikası ilə Çex Respublikası arasında energetika sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi və inkişaf etdirilməsi məqsədilə “Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi ilə Çex Respublikasının Sənaye və Ticarət Nazirliyi arasında energetika sahəsində əməkdaşlıq haqqında” Saziş imzalanıb.
İmzalanma mərasimindən əvvəl energetika naziri Pərviz Şahbazovla Çex Respublikasının xarici işlər naziri Yakub Kulhanek arasında görüş keçirilib. Çexiya ilə enerji əməkdaşlığının neft-qaz və bərpa olunan enerji istiqamətləri üzrə inkişafı üçün imkanlardan bəhs edən nazir Pərviz Şahbazov xüsusilə, Xəzər dənizini Avropa ilə birləşdirən “Cənub Qaz Dəhlizi”nin genişləndirilməsinin aşağı karbonlu təbii qaz üzrə əməkdaşlığa yol açacağına toxunub. Nazir eyni zamanda, bərpa olunan enerji sahəsində həyata keçirilən və hərraclara çıxarılması planlaşdırılan ümumi gücü 700 MVt olan layihələr barədə məlumat verərək, Çex şirkətlərini bu prosesdə iştiraka dəvət edib.
Xarici işlər naziri Yakub Kulhanek də ölkələrimiz arasındakı strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafı üçün enerji əməkdaşlığının mühüm rol oynadığını qeyd edib. Ölkəsinin biznes dairələrinin mövcud imkanları qiymətləndirməsinin vacibliyini bildirib.
Müzakirələrdən sonra energetika sahəsində əməkdaşlığa dair sənədi Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov və Çex Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Milan Ekert imzalayıblar.
Saziş energetika sahəsində neft-qaz, neft-kimya, bərpa olunan enerji, o cümlədən bioenerji istiqamətləri üzrə ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsini və müvafiq təsərrüfat subyektləri arasında hər iki ölkənin milli qanunvericiliklərinə uyğun olaraq əlaqələrin qurulmasını nəzərdə tutur. Həmçinin üçüncü ölkələrlə energetika sahəsində birgə layihələrin həyata keçirilməsinə dəstək də ifadə olunur. Bundan başqa, sənəd yaşayış sektorunda və iri enerji tutumlu müəssisələrdə enerji səmərəliliyi və enerjiyə qənaət üzrə əməkdaşlığın inkişafını, qarşılıqlı məlumat və təcrübə mübadiləsi, təlimlər, birgə seminar, konfrans və forumların keçirilməsi kimi məsələləri əhatə edir. Sazişə əsasən, energetika sahəsində əməkdaşlıq üzrə Birgə İşçi Qrupunun yaradılması da planlaşdırılır.

Azerbaijan and Czech Republic signed an agreement on energy cooperation
In order to expand and develop energy cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Czech Republic, the Agreement between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Industry and Trade of the Czech Republic on energy cooperation was signed.
Prior to the signing ceremony, a meeting was held between Energy Minister Parviz Shahbazov and Minister of Foreign Affairs of the Czech Republic Jakub Kulhánek. Speaking about the opportunities for the development of energy cooperation with the Czech Republic in the oil and gas and renewable energy areas, Minister Parviz Shahbazov stressed that the expansion of the Southern Gas Corridor connecting the Caspian Sea with Europe will lead to cooperation on low-carbon natural gas. At the same time, the Minister gave information about the projects implemented in the field of renewable energy with a total capacity of 700 MW and planned to be brought to auctions and invited Czech companies to participate in this process.
Foreign Minister Jakub Kulhánek also noted that energy cooperation plays an important role in the development of strategic partnership relations between the two countries. He stressed the importance of assessing the existing opportunities of his country's business circles.
After the discussions, the document on energy cooperation was signed by the Azerbaijani Energy Minister Parviz Shahbazov and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic Milan Ekert.
The agreement envisages the expansion of bilateral cooperation in the directions of oil and gas, petrochemicals, renewable energy, including bioenergy in the field of energy and the establishment of relations between the relevant sectors in accordance with the national legislations of both countries. Support for the implementation of joint energy projects with third countries is also expressed. In addition, the document covers the development of energy efficiency and energy-saving cooperation in the residential sector and large energy enterprises, and the matters such as the mutual exchange of information and practices, trainings, joint seminars, conferences, and forums. According to the agreement, it is planned to establish a Joint Working Group on energy cooperation.