Azərbaycan və Britaniya arasında enerji əməkdaşlığı məsələləri müzakirə edilib
Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev Böyük Britaniya Parlamentinin İcmalar Palatasının üzvü, Azərbaycanla parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Bob Bləkmənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə iki ölkə arasında dostluq münasibətlərindən bəhs edilib, Britaniyanın Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşlarından və ölkəmizdəki layihələrə ən çox investisiya yatıran ölkələrdən biri olması vurğulanıb. Enerji sahəsində əməkdaşlıq əlaqələrinin əhəmiyyəti və "bp" şirkətinin Azərbaycanın etibarlı tərəfdaşlarından biri kimi energetika sektorunda fəaliyyəti qeyd edilib. Şirkət tərəfindən Cəbrayıl rayonunda tikiləcək 240 MVt gücündə günəş elektrik stansiyası layihəsinin bu ərazilərin “yaşıl enerji zonası” kimi inkişafına töhfə verəcəyi ifadə olunub.
Söhbət zamanı, həmçinin Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsi, təbii qaz təchizatı sahəsində Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyindəki rolundan bəhs edilib. Dənizdə külək enerjisi, “yaşıl hidrogen”, enerji səmərəliliyi, karbon emissiyalarının azaldılması və digər sahələrdə əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib, bu il Bakıda təşkili nəzərdə tutulan Azərbaycan-Britaniya Hökumətlərarası Komissiyanın növbəti iclasına dair fikir mübadiləsi aparılıb.

Energy cooperation between Azerbaijan and Britain was discussed
Deputy Minister of Energy Samir Valiyev met with a delegation led by Bob Blackman, Delegation led by the Head of the Friendship Group with Azerbaijan in the House of Commons of the British Parliament.
At the meeting, friendly relations between the two countries were discussed, and it was emphasized that Britain is one of the main trading partners of Azerbaijan and one of the countries investing the most in projects in our country. The importance of cooperation in the field of energy and the activity of bp as one of the reliable partners of Azerbaijan in the energy sector was noted. It was stated that the project of a 240 MW solar power plant to be built by the company in Jabrayil district will contribute to the development of these territories as a green energy zone.
During the conversation, the role of Azerbaijan in the energy security of Europe in the expansion of the Southern Gas Corridor and natural gas supply was also mentioned. Opportunities for cooperation in offshore wind energy, green hydrogen, energy efficiency, reduction of carbon emissions and other areas were reviewed, views were exchanged on the next meeting of the Azerbaijan-British Intergovernmental Commission to be held in Baku this year.