Azərbaycan və Aİ arasında enerji dialoqu davam edir
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Azərbaycanda səfərdə olan Avropa İttifaqının enerji məsələləri üzrə komissarı Kadri Simsonla görüşüb. Görüşdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev və Avropa Komissiyasının Prezidenti xanım Ursula Fon der Lyayen tərəfindən imzalanmış “Avropa Komissiyası tərəfindən təmsil olunan Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan Respublikası arasında enerji sahəsində Strateji Tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu”nun energetika sahəsində müxtəlif istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün böyük imkanlar açdığı vurğulanıb.
Tədbirdə Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsi, dekarbonizasiya, enerji keçidi, hidrogen də daxil olmaqla bərpa olunan enerji, enerji səmərəlilyi, elektrik enerjisi, “yaşıl enerji” texnologiyaları sahələrində əməkdaşlıqla bağlı müzakirələr aparılıb. Bərpa olunan mənbələrdən istehsal olunan enerjinin elektrik şəbəkəsinə inteqrasiyası, dənizdə külək enerjisi, hidrogen iqtisadiyyatı, karbon ticarəti, istixana qazları emissiyalarının azaldılması kimi sahələrdə təcrübə mübadiləsinin vacibliyi vurğulanıb. İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə Yaşıl Enerji Zonasının yaradılması istiqamətində görülən işlər haqqında məlumat verilib, bərpa olunan enerji, o cümlədən Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda külək enerjisi layihələrinə və Azərbaycan-Gürcüstan-Rumıniya Qara dəniz sualtı kabel layihəsinə dəstək imkanlarının, bununla yanaşı Azərbaycandan Avropaya hidrogen ixracı potensialının araşdırılması kimi bir sıra məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Enerji sahəsində Strateji Tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumdan irəli gələn əməkdaşlıq istiqamətlərinin reallaşdırılması üzrə Yol Xəritəsinin hazırlanması və qarşılıqlı maraq kəsb edən məsələlər üzrə müzakirələrin Azərbaycan-Aİ enerji dialoqu mexanizmi çərçivəsində davam etdirilməsi razılaşdırılıb.

Minister of Energy Parviz Shahbazov met with Kadri Simson, European Commissioner for Energy, who is on a visit to Azerbaijan. At the meeting, it was emphasized that the "Memorandum of Understanding on strategic partnership in the field of energy between the European Union represented by the European Commission and the Republic of Azerbaijan" signed by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, and the President of the European Commission Ms. Ursula von der Leyen, opens great opportunities for further expansion of cooperation in various directions in the field of energy.
During the meeting, the sides discussed cooperation on the expansion of the Southern Gas Corridor, decarbonization, energy transition, the renewables, including hydrogen, energy efficiency and green energy technologies. The importance of sharing experience in areas such as integration of energy produced from the renewables into the power grid, offshore wind power, hydrogen economy, carbon trading, reduction of greenhouse gas emissions was emphasized. Information was provided on the activities being implemented to create a Green Energy Zone in the liberated territories of Azerbaijan and the sides exchanged views on a number of issues such as the support opportunities for renewable energy, including wind energy projects in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea and the Azerbaijan-Georgia-Romania Black Sea Submarine Cable Project, as well as researching the potential of hydrogen export from Azerbaijan to Europe.
It was agreed to develop the Road Map for the implementation of cooperation arising from the Memorandum of Understanding on Strategic Partnership in the field of energy and to continue discussions on issues of mutual interest within the Azerbaijan-EU Energy Dialogue.