Yanvarın 31-də Kiyev şəhərində Azərbaycan Respublikası ilə Ukrayna arasında iqtisadi əməkdaşlıq məsələləri üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın 12-ci iclası keçirilib. İclasdan əvvəl komissiyanın həmsədrləri Azərbaycanın Energetika naziri Pərviz Şahbazov ilə Ukraynanın İnfrastruktur naziri Vladislav Krikli arasında görüş olub. Görüşdə ötən ilin dekabrında Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenskinin ölkəmizə səfəri və Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə keçirilən danışıqların Ukrayna-Azərbaycan əlaqələrinin yeni mərhələdə inkişafına zəmin yaratdığı qeyd olunub. Bildirilib ki, Hökumətlərarası Komissiyasının iclasının keçirilməsi də bu səfərin yaratdığı müsbət dönüşlərdən biridir və  dövlət başçıları tərəfindən iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi ilə bağlı komissiya qarşısında mühüm tapşırıqlar qoyulub.
Hökumətlərarası Komissiyanın iclasında isə iqtisadi əlaqələrdə maraq kəsb edən sahələr kimi energetika, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı, turizm və infrastruktur üzrə mövcud vəziyyət və perspektivlər nəzərdən keçirilib. Bildirilib ki, 2019-cu ildə Azərbaycan və Ukrayna arasında ticarət dövriyyəsi 808 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Ötən il Ukrayna ölkəmizin xarici ticarət dövriyyəsində 9-cu, idxalda 7-ci, ixracda 16-cı yeri tutub.  İqtisadi əməkdaşlıq hər iki ölkədə ticarət evlərinin fəaliyyəti, perspektivli sahələrdə və sənaye parklarında yeni  investisiya layihələri, ixracyönümlü birgə müəssisələrin yaradılması ilə daha da inkişaf edə bilər.
Komissiyanın həmsədri, Energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib ki, ötən il Azərbaycandan Ukraynaya ixracın əsas hissəsini xam neft təşkil edib. “SOCAR Energy Ukraine”  şirkəti tərəfindən bugünə kimi 304 milyon ABŞ dollarından çox  investisiya yatırılıb.  Şirkətin bu ölkədə 60-dan çox YDM-si  və 4 neft bazası fəaliyyət göstərir. SOCAR-ın Ukraynadakı fəaliyyətini genişləndirməsi, neft-qaz sahəsi ilə yanaşı, bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi, eləcə də qeyri-neft sektoru üzrə əməkdaşlıq təklifləri iqtisadi əlaqələrimizin yeni potensial istiqamətləri kimi çıxış edir: “Bu səfər çərçivəsində işgüzar dairələrin nümayəndələrindən ibarət heyətlə Odessa və Kiyevdə infrastruktur layihələri ilə tanış olduq və təklifləri dinlədik. Düşünürəm ki, bu müzakirələrin nəticələri olaraq biz irəlidə bir çox sahələrdə birgə sərmayə layihələri həyata keçirə və əməkdaşlığımızı daha da möhkəmləndirə biləcəyik. Bunun üçün siyasi iradə, niyyət və geniş imkanlar mövcuddur. Bütün sahələrdə əməkdaşlığa açığıq və hesab edirəm ki, komissiyanın iclası bu məsələlərin həllinə töhfə verəcək”.
İndiyə kimi ölkəmizə 270 milyard ABŞ dolları məbləğində sərmayə qoyulduğunu vurğulayan nazir deyib ki, hazırda Azərbaycan Prezidentinin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən islahatlar kursu da məhz iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, qeyri neft sektorunun inkişafı və investisiya mühitinin daha da yaxşılaşdırılmasına xidmət edir.
Komissiyanın Ukrayna tərəfindən həmsədri, İnfrastruktur naziri Vladislav Krikli isə  bildirib ki, iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin həcmini 2 milyard ABŞ dollarına çatdırmaqla bağlı hədəf var. Bu məqsədlə intensiv əlaqələrin, hər iki ölkə şirkətlərinin potensial layihələr üzrə səmərəli  əməkdaşlığının davam etdirilməsi vacibdir.
Müzakirələrdən sonra Hökumətlərarası Komissiyanın iclasının yekunlarına dair Protokol imzalanıb. Bundan başqa “Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi ilə Ukraynanın Energetika və Ətraf Mühitin Mühafizəsi Nazirliyi arasında əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu”, “Ukraynanın Nazirlər Kabineti ilə Azərbaycan Respublikası Hökuməti arasında diplomatik nümayəndəlik və konsulluq müəssisələrinin əməkdaşlarının ailə üzvlərinin ödənişli fəaliyyət növlərini həyata keçimələri haqqında Saziş”, ”Naxçıvan Muxtar Respublikasının Naxçıvan Şəhər İcra Hakimiyyəti (Azərbaycan Respublikası) və Lvov vilayəti dövlət administrasiyası (Ukrayna) arasında əməkdaşlıq haqqında Saziş, “Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi ilə Ukraynanın Ticarət və Sənaye Palatası arasında Anlaşma Memorandumu”, "Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Üzümçülük və Şərabçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu ilə Ukrayna Şərab İnstitutu arasında elmi-texniki əməkdaşlıq haqqında Müqavilə” imzalanıb.

Azerbaijan and Ukraine signed a number of documents
On January 31, the 12th meeting of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and Ukraine was held in Kiev. A meeting was held between the co-chairs of the commission - the Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan Parviz Shahbazov and the Minister of Infrastructure of Ukraine Vladislav Krykliy before the confrence. At the meeting it was noted that the visit of President of Ukraine Volodymy Zelensky to our country and negotiations with President of Azerbaijan Ilham Aliyev in December last year laid the foundation for the development of Ukrainian-Azerbaijani relations at a new stage. It was mentioned that holding a meeting of the Intergovernmental Commission is one of the positive turns of this visit, and the heads of states set important tasks for the commission to expand economic cooperation.
At a meeting of the Intergovernmental Commission, the current situation and prospects for energy, transport, agriculture, tourism and infrastructure as areas of interest in economic relations were reviewed. It was noted that in 2019, trade turnover between Azerbaijan and Ukraine amounted to 808 million USD. Last year, Ukraine took 9th place in the foreign trade turnover of our country, 7th in import, 16th in export. Economic cooperation can further develop thanks to the activities of trading houses in both countries, new investment projects in perpective areas and industrial parks, and the establishment of export-oriented joint ventures.
According to Parviz Shahbazov, the co-chair of the commission and the Minister of Energy, last year major part of Azerbaijan’s exports to Ukraine were crude oil. “SOCAR Energy Ukraine” company has invested more than 304 million USD. In this country there are more than 60 filling stations and 4 oil depots of the company. Along with the oil and gas sector, including the expansion of SOCAR's activities in Ukraine, proposals for cooperation in renewable energy and energy efficiency, as well as in the non-oil sector, are emerging as new potential directions of our economic ties: “Within the visit, as the delegation of business circles, we got acquainted with infrastructure projects in Odessa and Kiev and listened to recommendations. I think that following these discussions we will be able to implement joint investment projects in many areas in the future and further strengthen our cooperation. There is political will, determination and opportunity for this. We are open to cooperation in all areas, and I believe that the meeting of the commission will contribute to the solution of these issues”.
Stressing that so far, 270 billion USD have been invested in our country, the minister noted that the reform course led by the President of Azerbaijan also serves to diversify the economy, develop the non-oil sector and further improve the investment climate.
Vladislav Krykliy, the co-chair of the commission and the Minister of Infrastructure of Ukraine said that there is a target to increase the trade turnover to 2 billion USD between two countries. To this end, it is important to continue intensive ties, effective cooperation between companies of both countries on potential projects.
After the discussions, a protocol was signed on the outcomes of the meeting of the Intergovernmental Commission. In addition, “Memorandum of Understanding between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Energy and Environmental Protection of Ukraine”, “Agreement between the Cabinet of Ministers of Ukraine and the Government of the Republic of Azerbaijan on the conduct of paid types of labor by family members of employees of diplomatic missions and consular offices” , “Agreement on cooperation between the Lviv Regional State Administration (Ukraine) and Nakhchivan CIty Executive Authority of Nakhchivan Autonomous Republic (Azerbaijan Republic)”, “Memorandum of Understanding between the Ukrainian Chamber of Commerce and Industry and the Agency for the Development of Small and Medium-sized Enterprises of the Republic of Azerbaijan”, “Agreement on scientific and technical cooperation between Ukrainian Wine Institute and the Scientific Research Institute of Viticulture and Winemaking of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan” were signed.