Bu gün Ankarada Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi ilə Türkiyə  Respublikasının Energetika və Təbii Sərvətlər Nazirliyi arasında Naxçıvan Muxtar Respublikasına təbii qazın tədarükünə dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənədi Azərbaycan tərəfindən energetika naziri Pərviz Şahbazov, Türkiyə tərəfdən isə energetika və təbii sərvətlər naziri Fatih Dönməz  imzalayıb.
Vətən müharibəsi şəhidlərinin xatirəsinin yad olunması ilə başlayan imzalanma mərasimində çıxışı zamanı energetika naziri Pərviz Şahbazov Türkiyənin Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı qəti mövqeyini, haqq işimizə verdiyi tərəddüdsüz dəstəyi həmrəyliyimizin bariz nümunəsi kimi qiymətləndirib. Bildirib ki, torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi Azərbaycan-Türkiyə  qardaşlığının, sarsılmaz birliynin qələbəsidir: “Bu iki ölkənin liderlərinin bir-birinə güvəninin, qardaşlığının, gələcəyə aydın baxışlarının zəfəridir. Hər iki ölkənin özü üçün bir dəyərə çevirdiyi ədalət və inkişafın qələbəsidr. Azərbaycan və Türkiyə regionda yeni geosiyasi reallıqların və təhlükəsiz inkişaf mühitinin birgə müəllifləridir. Regionun resurslar, kommunikasiya və logistika potensialının birgə istifadəsinə imkan yaradacaq yeni çoxşaxəli əməkdaşlıq yalnız Azərbaycan və Türkiyə üçün deyil, bölgə üçün, dünya üçün də faydalı olacaqdır”.
Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Fatih Dönməz isə deyib  ki,  bizim gücümüz qardaşlığımızdır, qardaşlığımız isə əbədidir: “Bu Zəfərlə birlikdə döyüşlərin, işğalların olduğu bir coğrafiya əvəzinə layihələrin danışıldığı bir bölgə ortaya çıxıb. Türkiyə -Naxçıvan təbii qaz boru xətti də bu Qələbənin bir hürriyyət layihəsidir. Bu layihə Naxçıvanın iqtisadiyyatını canlandıracaq”.
Anlaşma Memorandumundan bəhs edərkən energetika naziri Pərviz Şahbazov Naxçıvanın təbii qazla təminatının strateji əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb: “Bu gün imzalanan sənəd Naxçıvana Türkiyədən boru kəməri vasitəsilə qaz tədarükünə zəmin yaradır. Hər iki ölkənin şirkətlərinin – SOCAR və BOTAŞ-ın təbii qazın tədarükü ilə bağlı texniki, ticari, inzibati, hüquqi və digər məsələlərdə əməkdaşlığına təminat verir. Türkiyədən Naxçıvana qaz tədarükü qaz təchizatını şaxələndirəcək və enerji təminatının etibarlılığını artıracaq. Naxçıvan həm İrandan, həm də Türkiyədən dəstək almaqla artan enerji tələbatını tam təmin edə biləcək.”
İmzalanma mərasimindən sonra nazirlərin iştirakı ilə mətbuat konfransı keçirilib. Enerji layihələrinin, xüsusilə neft-qaz kəmərlərinin təhlükəsizliyi, TAP boru kəməri barədə  jurnalistlərin sualları cavablandırılıb.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan və Türkiyə energetika nazirləri Pərviz Şahbazov və Fatih Dönməzin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətləri arasında ikitərəfli görüş keçirilib. Görüşdə Naxçıvanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün çəkiləcək yeni kəmərin əhəmiyyəti barədə fikir mübadiləsi aparılıb, enerji sahəsində gələcək əməkdaşlıq perspektivləri nəzərdən keçirilib. Nazir Pərviz Şahbazov  Azərbaycanla Türkiyənin örnək enerji əməkdaşlığından, enerji layihələrinin hər kəs üçün faydalarından da bəhs edib. Bildirib ki, indiyə qədər Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru xətti ilə Türkiyə və dünya bazarlarına təkcə Azərbaycanın, təxminən, 424 milyon ton nefti, qaz kəmərləri ilə isə Türkiyəyə 76 milyard kubmetrdən çox qaz nəql edilib. TANAP-la Türkiyəyə nəql edilən qazın həcmi 2018-ci ilin iyulundan indiyə kimi 8,2 milyard kubmetrdən artıq olub. Bu vaxta qədər Türkiyənin Azərbaycan iqtisadiyyatına 14 milyard dollar, Azərbaycanın isə Türkiyəyə 18 milyard dollardan çox sərmayə qoyması da iki ölkə arasında yüksək əlaqələrin daha uğurlu bir nümunəsi kimi qiymətləndirilib.
Qeyd edək ki, səfər zamanı energetika naziri Kalyon Günəş Paneli zavoduna və Türkiyənin TEİAŞ Şirkətinin Dispetçer Mərkəzinə də baş çəkib.

Azerbaijan and Turkey have signed a Memorandum of Understanding on Natural Gas Supply to Nakhchivan
Today, the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Energy and Natural Resources of the Republic of Turkey have signed a Memorandum of Understanding on Natural Gas Supply to Nakhchivan Autonomous Republic. The document was signed by Energy Minister of Azerbaijan Parviz Shahbazov and Energy and Natural Resources Minister of Turkey Fatih Dönmez.
During his speech at the signing ceremony, which began with the commemoration of the martyrs of the patriotic war, Energy Minister Parviz Shahbazov appreciated Turkey's resolute position on the Nagorno-Karabakh conflict as a clear example of our solidarity and support for our justice war. It was noted that the liberation of our lands from occupation is the victory of the Azerbaijani-Turkish brotherhood and the steedy Union: “It is the victory of the leaders of the two countries' trust, brotherhood and clear vision of the future. It is the victory of justice and development that both countries have valued for themselves. Azerbaijan and Turkey are co-authors of new geopolitical realities and a safe development environment in the region. The new multilateral cooperation, which will allow the joint use of the region's resources, communications and logistics potential, will be useful not only for Azerbaijan and Turkey, but also for the region and the world.”
Turkish Minister of Energy and Natural Resources Fatih Dönmez said that our strength is our brotherhood, and our brotherhood is eternal: "With this victory, a region where projects are spoken instead of a geography where there are wars and invasions has emerged. The Turkish-Nakhchivan natural gas pipeline is also a freedom project of this victory. This project will revive the economy of Nakhchivan."
Speaking about the Memorandum of Understanding, Minister of Energy Parviz Shahbazov stressed the strategic importance of the natural gas supply to Nakhchivan: "The document drafted today provides a basis for the gas supply through pipeline from Turkey to Nakhchivan." It guarantees the cooperation of the companies of both countries – SOCAR and BOTAS in technical, commercial, administrative, legal and other issues related to the supply of natural gas. The gas supply from Turkey to Nakhchivan will diversify the gas supply and increase the reliability of energy security. Nakhchivan by receiving support from both Iran and Turkey, will be able to fully meet the growing energy demand.”
After the signing ceremony, a press conference was held with the participation of ministers. The questions of journalists about the safety of energy projects, especially oil and gas pipelines and the TAP pipeline were answered.
Within the visit, a bilateral meeting was held between the delegations led by Azerbaijani and Turkish energy ministers Parviz Shahbazov and Fatih Dönmez. At the meeting, the sides exchanged views on the importance of a new pipeline to be built to ensure the energy security of Nakhchivan, and prospects for future cooperation in the energy sector were considered. Minister Parviz Shahbazov also spoke about exemplary energy cooperation between Azerbaijan and Turkey and the benefits of energy projects for everyone. He said that up to now, about 424 million tons of oil has been transported to Turkey and world markets via the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline only from Azerbaijan, and more than 76 billion cubic meters of gas has been transported to Turkey via the gas pipelines. The volume of gas transported through TANAP to Turkey has been more than 8.2 billion cubic meters since July 2018 up to now. So far, Turkey's investment in the Azerbaijani economy of 14 billion dollars, and Azerbaijan's investment in Turkey of more than 18 billion dollars has been considered as a more successful example of high relations between the two countries.
It should be noted that during the visit the Minister of Energy visited the Kalyon Solar Technologies Factory and the Dispatch Center of the Turkish company TEIAS.