Sabah Energetika naziri Pərviz Şahbazov Dünya Neft Şurasının növbəti iclası və 6-cı Gənclər Forumunda iştirak etmək üçün Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərinə səfər edəcək.
62 üzvdən ibarət Dünya Neft Şurasının 23 iyun tarixində keçiriləcək iclasında Azərbaycan geniş nümayəndə heyəti ilə təmsil olunacaq. Tədbirdə Energetika naziri Pərviz Şahbazovun çıxışı, neft ölkəsi kimi Azərbaycanın tarixi və müasir inkişafından bəhs edən videoçarx və təqdimatların nümayişi nəzərdə tutulub. Həmçinin, Dünya Neft Şurası üzvlərini ölkəmiz barəsində daha ətraflı məlumatlandırmaq məqsədi ilə Azərbaycan xüsusi stendlə təmsil olunacaq.
İclas çərçivəsində Dünya Neft Şurasının 2023-cü ildəki 24-cü Dünya Neft Konqesinə ev sahibliyi edəcək ölkə də müəyyənləşdiriləcək. 2005-ci ildən Dünya Neft Şurasında təmsil olunan Azərbaycan da tədbirin ev sahibliyinə 5 namizəd ölkədən biridir.
İyunun 24-də isə Energetika naziri Pərviz Şahbazov Dünya Neft Şurasının təşkilatçılığı və Rusiya Energetika Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilən 6-cı Gənclər Forumunda iştirak edəcək. Forumda “Enerji transformasiyası, gələcəyin enerji xəritəsi” mövzusunda Rusiyanın energetika naziri Aleksandr Novakla yanaşı Energetika Naziri Pərviz Şahbazov da çıxış edəcək.
Qeyd edək ki, dünyanın müxtəlif ölkələrində  üç ildən bir keçirilən forum neft-qaz sahəsində gənc mütəxəssislər, ekspertlər və şirkətlərin təcübələrini bölüşdüyü beynəlxalq platforma hesab edilir.

Azerbaijan will be represented at World Petroleum council events in Saint-Petersburg
The Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov will visit to Saint-Petersburg of Russia to participate at next meeting and 6th Youth Forum of World Petroleum Council tomorrow.
Azerbaijan will be represented with broad delegation at World Petroleum Council which is consisted of 62 members and to be held on June 23. Speech of the Minister of Energy Parviz Shahbazov, video-presentation about historical and modern development of Azerbaijan as an oil country are envisaged within the event. Azerbaijan will also be represented by special board to inform World Petroleum Council members about our country.
Within the meeting the country which will host 24th World Petroleum Congress of World Petroleum Council in 2023 will be determined. Azerbaijan, represented in the World Petroleum Council since 2005, is one of the five candidate countries to host the event.
On June 24, the Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan Parviz Shahbazov will attend at the 6th Youth Forum, organized by the World Petroleum Council and with the support of the Ministry of Energy of Russia. The Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan Parviz Shahbazov, as well as Russia`s Minister of Energy Alexander Novak will make a speech on “Energy Transformation, Energy Map of the Future”.
It should be noted that, the forum held every three years in different countries, is considered to be an international platform where young professionals, experts and companies share their experiences on the oil and gas industry.