Azərbaycan Respublikası və Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı arasında enerji sahəsi üzrə Birgə Texniki Komitənin ikinci iclası keçirilib
17 fevral tarixində Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Energetika Nazirliyi arasında fəaliyyət göstərən Birgə Texniki Komitənin ikinci iclası videokonfrans formatında keçirilib.
Komitənin Azərbaycan tərəfindən rəhbəri, energetika nazirinin müavini Kamal Abbasov iki ölkə arasında energetika sahəsində əlaqələrin inkişaf etdiyini, OPEC+ formatında intensiv əməkdaşlığın enerji sahəsində əlaqələrin inkişafına təkan verdiyini bildirib. Qeyd edilib ki, energetikanın müxtəlif sektorlarında, həm ənənəvi enerji daşıyıcıları, həm bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük potensial var və Texniki Komitənin iclasları bu potensialın reallaşdırılmasına, əlaqələrin gələcək inkişafına öz töhfəsini verəcəkdir.
Komitənin Səudiyyə Ərəbistanı tərəfindən rəhbəri, bu ölkənin energetika nazirinin baş müşaviri Nasir Əl Dossari isə enerji sahəsində etibarlı əməkdaşlığın mövcud olduğunu, bu əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafının hər iki ölkənin maraqlarına cavab verdiyini bildirib. Ötən ilin sonunda Energetika Nazirliyi və ”Azərenerji” ASC ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının “ACWA Power” şirkəti arasında qoyuluş gücü 240 MVt olan külək elektrik stansiyası layihəsi üzrə müvafiq müqavilələrin imzalandığı, yaxın gələcəkdə isə layihənin təməlqoyma mərasiminin keçiriləcəyinə diqqət çəkilib. İki ölkə arasında bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlığın inkişaf dinamikası yüksək qiymətləndirib.
İclasda neft hasilatı, emalı və neft-kimya məhsullarının dünya bazarlarına çıxarılması, Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının “Saudi Aramco”, “SABİC” və “ACWA Power” şirkətlərinin Azərbaycanda müvafiq sahələrdə layihələrdə iştirak və sərmayə perspektivləri, eləcə də qaz kəşfiyyatı və hasilatın inkişafı, xarici investisiyaların təşviqi mexanizmləri kimi mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Dairəvi karbon iqtisadiyyatı, elektroenergetika, bərpa olunan enerji, enerji səmərəliliyi sahələrinə dair qarşılıqlı təqdimatlar dinlənilib. Azərbaycanın, xüsusilə də işğaldan azad edilmiş ərazilərimizin bərpa olunan enerji potensialı, burada yaşıl enerji zonasının yaradılması planları, müvafiq sahə üzrə qanun layihəsinin hazırlanması və bərpa olunan enerji hərraclarının keçirilməsinə hazırlıq işləri haqqında qarşı tərəfə məlumat verilib.
İclasda Azərbaycan tərəfindən Energetika Nazirliyi ilə yanaşı İqtisadiyyat Nazirliyi, Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) və “Azərenerji” ASC-nin nümayəndələri iştirak edib. Sonda Texniki Komitənin növbəti iclasının Azərbaycanda keçirilməsi razılaşdırılıb.

The second meeting of the Joint Technical Committee on energy was held between the Republic of Azerbaijan and the Kingdom of Saudi Arabia
On February 17, the second meeting of the Joint Technical Committee between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Energy of the Kingdom of Saudi Arabia was held in video conference format.
Head of the committee from Azerbaijani side, Deputy Minister of Energy Kamal Abbasov said relations between the two countries in the field of energy were developing, intensive cooperation in OPEC plus format stimulate the development of relations in the field of energy. It was noted that there is great potential for expanding cooperation in various sectors of energy, both in the field of traditional and renewable energy, and meetings of the Technical Committee will contribute to the realization of this potential and the further development of relations.
The head of the committee from Saudiyya Arabia, Chief Adviser to the Minister of Energy Nasser Al-Dossary said that there is reliable cooperation in the field of energy, and the development of these cooperation meets the interests of both countries. At the end of last year, the Ministry of Energy and ”Azerenergy” OJSC and “ACWA Power” Company of the Kingdom of Saudi Arabia signed the relevant agreements on the wind power station project with an investment capacity of 240 MW, and in the near future groundbreaking ceremony of the project will be launched. He highly appreciated the development dynamics of cooperation in the field of renewable energy between the two countries.
At the meeting, the sides exchanged views on oil production, processing and delivery of petrochemical products to the world markets, participation and investment prospects in the projects of Saudi Aramco, SABIC and Ajwa Power in relevant fields in Azerbaijan, as well as development of gas exploration and production, promotion of foreign investment. Prsentations were made on circular carbon economy, electric power engineering, renewable energy, energy efficiency. Information was given about the renewable energy potential of Azerbaijan, especially the liberated territories, the plans for the establishment of a green energy zone here, drafting law on the relevant field and the preparation for the holding of renewable energy auctions.
The representatives of the Ministry of Energy, the Ministry of Economy, SOCAR and Azerenergy OJSC from Azerbaijani side attend at the meeting. At the end, it was agreed to hold the next meeting of the Technical Committee in Azerbaijan.