Azərbaycan-Qətər enerji əməkdaşlığı müzakirə edilib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Qətərin enerji məsələləri üzrə dövlət naziri, “Qatar Energy” şirkətinin prezidenti və icraçı direktoru Saad Şerida al-Kaabi ilə görüşüb.
Görüşdə qlobal qaz bazarında inkişaf meylləri, iki ölkə arasında enerji əməkdaşlığının inkişafı üçün mövcud imkanlar nəzərdən keçirilib.
Azərbaycanın ənənəvi və bərpa olunan enerji potensialı, qaz ixrac infrastrukturu və hədəfləri barədə məlumat verən energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, Azərbaycan-Qətər enerji əməkaşlığının qurulması üçün münasib vaxtdır. Nazir bu istiqamətdə “Nebras Power” ilə qaz-turbin, eləcə də külək elektrik stansiyaları layihələri üzrə əməkdaşlığa başlandığını qeyd edib. Eyni zamanda Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda zəngin külək enerji potensialı da enerji əməkdaşlığı üçün perspektiv istiqamət kimi diqqətə çatdırılıb.
Söhbət zamanı əməkdaşlıq imkanlarının dəyərləndirilməsi üçün təmasların davam etdirilməsi razılaşdırılıb.

Azerbaijan-Qatar energy cooperation was discussed
Minister of Energy Parviz Shahbazov met with Saad Sherida Al Kaabi, Qatar's Minister of State for Energy Affairs, President and CEO of Qatar Energy.
During the meeting, the current trends in the development of the global gas market and the existing opportunities for the development of energy cooperation between the two countries were considered.
Speaking about Azerbaijan's traditional and renewable energy potential, gas export infrastructure and targets, Energy Minister Parviz Shahbazov said that it is a good time to establish Azerbaijan-Qatar energy cooperation. The Minister noted that cooperation started with "Nebras Power" on gas turbine projects, as well as wind power plants. At the same time, the rich wind energy potential in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea was also highlighted as a possible direction for energy cooperation.
During the conversation, it was agreed to keep a relationship going to evaluate the possible cooperation oppurtunities