Azərbaycan və Qazaxıstanın energetika nazirlərinin müavinləri - Samir Vəliyev və Aset Maqauovun həmsədrliyi ilə “Qazaxıstanın neft və neft məhsullarının Azərbaycan üzərindən tranziti” və “Qazaxıstan mənşəli mayeləşdirilmiş təbii qazın Xəzər dənizi vasitəsilə Azərbaycana çatdırılması və nəqli” üzrə İşçi qruplarının videokonfrans formatında ikinci iclası keçirilib.
Həmsədrlər COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar yaranmış çətinliklərə baxmayaraq, iki ölkə arasında siyasi, iqtisadi münasibətlərin müxtəlif istiqamətləri, o cümlədən energetika sahəsində əməkdaşlığın davam etdirildiyini qeyd ediblər.
İclasda Qazaxıstan nefti, neft məhsulları və mayeləşdirilmiş qazının mövcud infrastrukturlar vasitəsilə tranzit həcmlərinin artırılması perspektivləri müzakirə olunub. Qazaxıstan mənşəli karbohidrogen məhsullarının ölkəmizin ərazisindən tranzit həcmlərinin artırılması ilə bağlı Azərbaycan və Qazaxıstan mütəxəssisləri tərəfindən qısa müddət ərzində birgə  texniki və iqtisadi təhlilin aparılması razılaşdırılıb.
İclasda Azərbaycan tərəfindən Energetika, Xarici İşlər, İqtisadiyyat, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar, Fövqəladə Hallar nazirlikləri, Dövlət Sərhəd Xidməti, Dövlət Gömrük Komitəsi, SOCAR, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC, “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin, Qazaxıstan tərəfindən isə Energetika, Xarici İşlər, Sənaye və İnfrastruktur İnkişafı, Maliyyə nazirlikləri, “Aktau Dəniz Ticarət Limanı” ASC, “Batumi Neft Terminalı” MMC, “Kazmunayqaz”, “Kaztransqaz”, “Kaztransoyl”, “Kazmortransflot” və “Petrotrans Limited” şirkətlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.

The second meeting of the Working Groups on "Transit of Kazakhstan's oil and oil products through Azerbaijan", and on "Delivery and transportation of liquefied natural gas (LNG) from Kazakhstan through the Caspian Sea to Azerbaijan" was held in video conference format with the co - chairmanship of the Deputy Ministers of Energy of Azerbaijan and Kazakhstan, Samir Valiyev and Aset Magaouv.
The co-chairs noted the continuation of cooperation between the two countries in various areas of political and economic relations, including in the field of energy, despite the difficulties associated with the COVID-19 pandemic.
The prospects of increasing transit volumes of Kazakh oil, oil products and liquefied gas through the existing infrastructures were discussed at the meeting. It was decided to conduct a joint technical and economic analysis in a short period of time in connection with increasing transit volumes of Kazakh hydrocarbon products through Azerbaijan by the experts of Azerbaijan and Kazakhstan.
At the meeting, representatives of the Ministries of Energy, Foreign Affairs, Economy, Transport, Communications and High Technologies, Emergency Situations, the State Border Service, the State Customs Committee, SOCAR, the Azerbaijan Railways CJSC, the Baku International Sea Trade Port cJSC, the Azerbaijan Caspian Shipping CJSC of Azerbaijan, and of the Ministry of Energy, Foreign Affairs, Industry and Infrastructure Development, Finance, the Aktau Sea Trade Port, Batumi Oil Terminal LLC, KazTransGas, KazTransOil, KazmOrtransflot and Petrotrans Limited companies took part.