Azərbaycan Respublikası və Qazaxıstan Respublikası arasında ticarət-iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 18-ci iclası Nur-Sultan şəhərində keçirilib. İclasda Komissiyanın həmsədrləri, Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazovun və Qazaxıstan Baş nazirinin müavini - ticarət və inteqrasiya naziri Baxıt Sultanovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətləri iştirak edib.
İclasdan əvvəl həmsədrlərin ikitərəfli görüşü baş tutub. Görüşdə iki ölkə arasında əməkdaşlıq məsələlərinə və Komissiyanın iclasının gündəliyinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
İclasda çıxış edən Pərviz Şahbazov əhəmiyyətli beynəlxalq layihələrin təşəbbüskarları və fəal iştirakçıları – Azərbaycan və Qazaxıstanı dərin tarixi köklərə malik olan və uzun illər uğurlu əməkdaşlıq təcrübəsi ilə möhürlənmiş möhkəm qardaşlıq münasibətlərinin birləşdirdiyini qeyd edib. Bildirilib ki, bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin və Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti cənab Qasım-Jomart Tokayevin siyasi iradəsi sayəsində ölkələrimiz arasında əlaqələr uğurla inkişaf edir, birgə layihələr fəal şəkildə həyata keçirilir. O da vurğulanıb ki, razılaşdırma mərhələsində olan “Azərbaycan Respublikası və Qazaxıstan Respublikası arasında 2022-2026-cı illər üzrə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi haqqında Kompleks Proqram” ikitərəfli əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi kontekstində böyük əhəmiyyətə malikdir və dialoqumuzun inkişafı üçün yol xəritəsi olacaqdır.
Nazir iki ölkə arasında ticarət əlaqələrinin dinamik inkişaf etməkdə olduğunu bildirib: “Cari ilin ilk dörd ayında ticarət dövriyyəmiz ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 6 dəfədən çox artaraq 215 milyon dollar təşkil edib. Bununla belə, düşünürük ki, ticarət əməkdaşlığının bütün sahələrində əməliyyatların həcminin bundan sonra da artırılması üçün böyük potensial var. Bu istiqamətdə qarşılıqlı ticarət-iqtisadi missiyalar, eləcə də özəl sektor təmsilçiləri ilə ölkələrimizin Bakı və Nur-Sultandakı ticarət evləri arasında əməkdaşlıq mühüm rol oynayır”.
İclasda qazaxıstanlı investorlar Ələt Azad İqtisadi Zonasında mövcud olan unikal investisiya imkanlarından və əlverişli biznes şəraitindən yararlanmağa dəvət edilib. Qeyd edilib ki, Azərbaycan tərəfi qarşılıqlı investisiyaların cəlb edilməsi məqsədilə mühüm iqtisadi layihələr haqqında məlumat mübadiləsinə hazırdır. “Qazaxıstan tərəfinin ölkəmizin işğaldan azad edilmiş ərazilərinin bərpası və yenidən qurulması layihələrində iştirakda marağını alqışlayırıq. Ölkələrimizin tranzit potensialının artırılması üçün birgə səylərin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini nəzərə alaraq, Transxəzər Şərq-Qərb Orta Dəhlizinin inkişafı, regionda yeni tranzit və nəqliyyat imkanları, eyni zamanda Orta Dəhlizin perspektiv tərkib hissəsi kimi Zəngəzur dəhlizi çərçivəsində əməkdaşlığı davam etdirməyə və dərinləşdirməyə hazırıq” deyə nazir əlavə edib. Çıxışda ənənəvi enerji daşıyıcıları istiqamətində əməkdaşlıq məsələlərinə toxunulub, həmçinin enerji səmərəliliyi, bərpa olunan enerjidən istifadənin özəl investisiya cəlbi ilə genişləndirilməsi tədbirləri sahəsində əməkdaşlıq, bilik və qabaqcıl təcrübə mübadiləsi üçün də böyük potensialın mövcud olduğu bildirilib.
Qazaxıstan Baş nazirinin müavini - ticarət və inteqrasiya naziri Baxıt Sultanov öz çıxışında deyib: “Çoxəsrlik dostluq əlaqələri və konstruktiv siyasi dialoqla bağlı olduğumuz Azərbaycan hər zaman Qazaxıstanın etibarlı tərəfdaşı olub və belə də qalır. Bu il biz diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyini qeyd edirik. Bu illər ərzində siyasi, ticarət-iqtisadi, mədəni-humanitar sahələrdə səmərəli dialoq qurulub. Biz Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində müasir infrastrukturun və layiqli yaşayış şəraitinin yaradılması istiqamətində həyata keçirilən bərpa-yenidənqurma işlərində iştirak etməkdə maraqlıyıq”.
Tədbir çərçivəsində Hökumətlərarası Komissiyanın Bakıda keçirilmiş 17-ci iclasından ötən dövr ərzində görülmüş işlər nəzərdən keçirilib. Komissiyanın iclasının protokol layihəsinə daxil edilmiş iqtisadiyyat, enerji, nəqliyyat və logistika, kosmik və informasiya texnologiyaları, kənd təsərrüfatı və ərzaq təhlükəsizliyi, turizm, məşğulluq və sosial müdafiə, mədəniyyət, idman və gənclər siyasəti, səhiyyə, təhsil, innovasiya və rəqəmsal həllər kimi ümumilikdə 12 məsələ ətrafında müzakirələr aparılıb.
İclasın sonunda ticarət-iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Qazaxıstan Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 18-ci iclasının yekunlarına dair Protokol imzalanıb. Komissiyanın 19-cu iclasının növbəti il Bakıda keçirilməsi razılaşdırılıb.

The 18th meeting of the Joint Intergovernmental Commission between Azerbaijan and Kazakhstan was held
The 18th Meeting of the Joint Intergovernmental Commission on trade and economic cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Kazakhstan was held in Nur-Sultan. The delegations headed by co-chairs of the Intergovernmental Commission, Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov and Minister of Trade and Integration of Kazakhstan Bakhyt Sultanov attended at the meeting.
Before the meeting, the co-chairs held a bilateral meeting. The meeting focused on the cooperation between the two countries and the agenda of the meeting of the Commission.
Speaking at the meeting, Parviz Shahbazov noted that the initiators and active participants of important international projects – Azerbaijan and Kazakhstan are united by deep historical roots and strong brotherly relations sealed with many years of successful cooperation experience. It was noted that thanks to the political will of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev and the President of the Republic of Kazakhstan Mr. Kassym-Jomart Tokayev, the relations between our countries are developing successfully and joint projects are being actively implemented. It was also emphasized that the Comprehensive Program on the development of cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Kazakhstan for 2022-2026, which is at the stage of coordination, is of great importance on deepening bilateral cooperation and will be a road map for the development of our dialogue.
The Minister said that trade relations between the two countries are developing dynamically: “In the first four months of this year our trade turnover increased by more than 6 times compared to the same period last year and amounted to 215 million dollars. At the same time, we believe that there is great potential for a further increase in the volume of transactions in all areas of trade cooperation. In this direction, cooperation between mutual trade - economic missions and representatives of the private sector and the trading houses of our countries in Baku and Nur-Sultan play an important role."
At the meeting, Kazakh investors were invited to take advantage of the unique investment opportunities and favorable business conditions in the Alat Free Economic Zone. It was noted that the Azerbaijani side is ready to exchange information on important economic projects in order to attract mutual investments. "We appreciate the interest of the Kazakh side in participating in projects for the restoration and reconstruction of the liberated territories of our country. Taking into account the importance of joint efforts to increase the transit potential of our countries, we are ready to continue and deepen cooperation within the development of the Trans-Caspian East-West Middle Corridor, new transit and transport opportunities in the region, as well as the Zangezur corridor as a perspective part of the Middle Corridor,” the Minister added. In the speech, the cooperation on the traditional energy carriers were touched upon, as well as great potential for cooperation in the field of energy efficiency, measures to expand the use of renewable energy with private investment attraction, exchange of knowledge and best practices were noted.
Bakhyt Sultanov, Deputy Prime Minister of Kazakhstan, Minister of Trade and Integration said in his speech: “Azerbaijan has always been and remains a reliable partner of Kazakhstan, where we are connected with centuries - old friendly relations and constructive political dialogue. This year we are celebrating the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations. Over these years, an effective dialogue has been established in the political, trade, economic, cultural and humanitarian spheres. We are interested in participating in the restoration and reconstruction works carried out to create a modern infrastructure and decent living conditions in the liberated territories of Azerbaijan.”
Within the event, the work done over the period past since the 17th meeting of the Intergovernmental Commission held in Baku was reviewed. A total of 12 issues, such as economy, energy, transport and logistics, space and information technologies, agriculture and food security, tourism, employment and social protection, culture, sport and youth policy, health, education, innovation and digital solutions, were discussed within the protocol project of the commission meeting.
At the end of meeting, a protocol was signed on the outcomes of the 18th meeting of the Joint Intergovernmental Commission on Trade and Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Kazakhstan. It is agreed to hold the 19th meeting of the commission in Baku next year.