Noyabrın 11-də Qaz İxrac Edən Ölkələr Forumu (GECF) Nazirlərinin Dəyirmi Masası işinə başlayıb. Noyabrın 12-də isə GECF Nazirlərinin 22-ci Görüşü keçiriləcək. Onlayn formatda təşkil olunan görüşlərdə təşkilata üzv və müşahidəçi ölkələrin nümayəndələri, o cümlədən Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov da iştirak edir.
COVID-19 pandemiyasının dünyada təbii qaz bazarlarına təsiri mövzusuna həsr olunan Dəyirmi Masa GECF Nazirlər Görüşünün Prezidenti, Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının energetika naziri Abdelmadjid Attarın giriş nitqi və Baş katib Yuri Sentyurinin salamlama nitqi ilə başlayıb.
Dəyirmi Masada energetika naziri Pərviz Şahbazov çıxış edib. Azərbaycanın müəllifi olduğu enerji layihələrinin regionun və Avropanın enerji xəritəsini dəyişdirdiyini vurğulayan Nazir qeyd edib ki, “Bizim əsas hədəfimiz enerji təhlükəsizliyinin təmini və bu prosesdə istehsalçı, tranzit və istehlakçı ölkələr arasında möhkəm əməkdaşlığa nail olmaqla qlobal inkişafa töhfə verməkdir”.
Çıxışda bildirilib ki, Trans-Adriatik Qaz Boru Kəməri (TAP) layihəsinin tamamlanması ilə Gürcüstan və Türkiyə bazarlarından sonra Azərbaycan təbii qazı ilk dəfə olaraq Avropa bazarına daxil olacaq. 16 mlrd. m3 qazın Cənub Qaz Dəhlizi ilə Türkiyə və Avropanın istehlakçılarına çatdırılmasının  artıq gerçəyə çevrildiyi, Cənubi Qafqaz Boru Kəməri, TANAP və TAP boru kəmərlərinin gələcəkdə əlavə qaz həcmlərinin nəqlini təmin edə biləcək genişlənmə potensialına malik olduğu, cari ilin on ayı ərzində Türkiyəyə qaz ixracının 20% artdığı diqqətə çatdırılıb.
Azərbaycanda ümumilikdə qaz hasilatı haqqında məlumat verilərək bildirilib ki, ölkəmizdə bu il 38 mlrd. m3 proqnozlaşdırılan qaz hasilatının 2024-cü ildə təxminən, 50 mlrd. m3-ə çatacağı gözlənilir. Cənub Qaz Dəhlizinin resurs mənbəyi olan  “Şahdəniz” yatağından illik hasilatın bu il 19 mlrd. m3, 2024-cü ildə isə 27 mlrd. m3-ə qədər artacağı proqnozlaşdırılır.
Pərviz Şahbazov çıxışında, Ermənistanın Azərbaycana hərbi təcavüzü və Azərbaycanın 30 illik münaqişəyə son qoyan tarixi qələbəsinə toxunub, ərazi bütövlüyümüzün, tarixi ədalətin bərpasını təmin edən bu möhtəşəm qələbənin qaz təchizatı, enerji təhlükəsizliyi, o  cümlədən  regional təhlükəsizliyin də möhkəm qarantı olacağını qeyd edib.
Qeyd edək ki, GECF Nazirlərinin Dəyirmi Masası iki sessiyada işini davam etdirəcək. Tədbirdə Əlcəzair, Boliviya, Misir, Ekvatorial Qvineya, İran, Liviya, Nigeriya, Qətər, Rusiya, Trinidad və Tobaqo, Venesuela kimi GECF üzv ölkələri ilə yanaşı, müşahidəçi üzvlər Azərbaycan, İraq, Qazaxıstan, Malayziya, Norveç, Oman, Peru və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindən olan nümayəndələr də iştirak edirlər.
Xatırladaq ki, 12 noyabr tarixində Bakı vaxtı ilə saat 16:00-da başlayacaq GECF Nazirlərinin 22-ci Görüşünün açılış sessiyasında da energetika naziri Pərviz Şahbazovun çıxışı nəzərdə tutulub.

On November 11, the Ministerial Roundtable of the Gas Exporting Countries Forum (GECF) started. On November 12, the 22nd Ministerial Meeting of the GECF will be held. Representatives of member and observer countries of the organization, including the Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov, also take part in the online meetings.
The Roundtable on the impact of the COVID-19 pandemic on the world's natural gas markets began with opening address by Abdelmadjid Attar, Minister of Energy of People's Democratic Republic of Algeria, President of the GECF Ministerial Meeting and  Yury Sentyurin, Secretary General of GECF.
Minister of Energy Parviz Shahbazov made a speech at the Roundtable. Stressing that energy projects authored by Azerbaijan have changed the energy map of the region and Europe, the Minister noted that “Our main goal is to ensure energy security and contribute to global development by achieving strong cooperation between producer, transit, and consumer countries in the process”.
It was noted that with the completion of TAP, Azerbaijan will enter the European market for the first time following Georgia and Turkey.The Minister drew attention to the facts that the supply of 16 billion cubic meters of Azerbaijani natural gas to Turkey and Europe via the Southern Gas Corridor has already become a reality, the South Caucasus Pipeline, TANAP and TAP pipelines also have the potential to expand in the future to transport additional volumes, and in the first ten months of this year, gas exports to Turkey increased by 20% thanks to TANAP.
Gas production in Azerbaijan, projected at 38 bcm this year, is expected to reach a peak – approximately 50 bcm in 2024. The annual production from the Shah Deniz field, the main source for the Southern Gas Corridor, is expected to reach 19 bcm this year, and 27 bcm in 2024.
Parviz Shahbazov touched upon Azerbaijan's recent historic victory ending the 30-year long conflict and noted that this great victory, which ensures the restoration of our territorial integrity and justice, will be a strong guarantee of gas supply, energy security, as well as regional security.
The Ministerial Roundtable of the GECF will continue to operate in two sessions. Besides member countries of GECF such as Algeria, Bolivia, Egypt, Equatorial Guinea, Iran, Libya, Nigeria, Qatar, Russia, Trinidad and Tobago, Venezuela, the representatives from the Observer countries Azerbaijan, Iraq, Kazakhstan, Malaysia, Norway, Oman, Peru and the United Arab Emirates participated at the meeting.
It should be reminded that Minister of Energy Parviz Shahbazov is expected to deliver speech also at the opening session of the 22nd Ministerial Meeting of the GECF to be held on November 12 at 16:00 Baku time.