Neft İxrac edən Ölkələr Təşkilatına (OPEC) üzv və qeyri-üzv ölkələrin nazirlərinin Vyanada keçirilən 35-ci iclasında “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi” ölkələrinin 2024-cü il üçün gündəlik ümumi xam neft hasilatının səviyyəsini tənzimləyən qərar qəbul olunub.  Razılaşmaya uyğun olaraq gələn il gündəlik xam neft hasilatı “OPEC plus” üzrə 40,46 milyon barrel, Azərbaycan üçün 551 min barrel həcmində müəyyən edilib.
“OPEC plus”un yeni qərarını şərh edən energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi” iştirakçıları üçün əsas məqsəd neft bazarında ümumi mənafeyə xidmət edən balansa nail olmaq və neft sektorunun inkişafına mənfi təsir göstərən volatilliyin qarşısını almaqdır. “Hesab edirəm ki, OPEC və qeyri-OPEC ölkələrinin  bu qərarı da neft bazarına zəruri dəstəyi təmin edəcək.”

Azerbaijan supports decision of OPEC plus on new level of crude oil output
At the 35th Ministerial Meeting of the OPEC and non-OPEC countries in Vienna, a decision was made to regulate the level of total daily crude oil output of the Declaration of Cooperation countries for 2024. In accordance with the agreement, the daily crude oil output next year was set at 40.46 million barrels for OPEC plus and 551 thousand barrels for Azerbaijan.
Commenting on the new decision of OPEC plus, Energy Minister Parviz Shahbazov said that the main goal for the participants of the Declaration of Cooperation is to achieve a balance in the oil market that serves the common good and to prevent volatility, which negatively affects the development of the oil sector. “I believe that this decision of OPEC and non-OPEC countries will also provide the necessary support to the oil market.”