Azərbaycan “OPEC plus”un sentyabrda gündəlik hasilatı 100 min barrel artırmaqla bağlı qərarını dəstəkləyib
Neft İxrac edən Ölkələr Təşkilatına (OPEC) üzv və qeyri-üzv ölkələrin nazirlərinin 31-ci iclasında gündəlik neft hasilatının sentyabrda 100 min barrel artırılması ilə bağlı qərara Azərbaycan da öz dəstəyini ifadə edib.
Sentyabr ayı üzrə müəyyənləşdirilmiş kvotalara uyğun olaraq Azərbaycanda gündəlik xam neft hasilatının 718 min barrelə çatdırılması nəzərdə tutulur.
“OPEC plus” ölkələri nazirlərinin 32-ci iclasının 05 sentyabr tarixində keçirilməsi razılaşdırılıb.
Qeyd edək ki, bu dəfəki nazirlər iclası avqustun 1-dən etibarən vəzifəsinin icrasına başlayan OPEC-in yeni baş katibi küveytli Haysam Əl-Qaysın (Haitham Al Ghais) rəhbərliyi ilə keçirilmiş ilk iclasdır.

Azerbaijan supported the decision of OPEC plus to increase daily oil output by 100 thousand barrels in September
At the 31st Ministerial Meeting of OPEC and non-OPEC countries, Azerbaijan also supported the decision to increase daily oil production by 100 thousand barrels in September.
According to the quota set for September, the daily crude oil production in Azerbaijan is expected to reach 718 thousand barrels.
It was agreed to hold the 32nd Ministerial Meeting of OPEC plus countries on 5 September.
It should be noted that this Ministerial Meeting was the first meeting held under the chairmanship of Haitham Al Ghais of Kuwait, OPEC`s new Secretary General, who started his role since 1 August.