Neft İxrac edən Ölkələr Təşkilatına (OPEC) üzv və qeyri-üzv ölkələrin nazirlərinin onlayn formatda keçirilən 34-cü iclasında 2022-ci ilin oktyabrında qəbul edilmiş qərarın qüvvədə saxlanılmasına Azərbaycan da razılıq verib.
Beləliklə, “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi”nin iştirakçı ölkələrinin cari ilin avqust ayındakı kvotalarına nəzərən müəyyənləşdirilmiş öhdəlikləri sabit saxlanılır. Azərbaycanın da ixtisarlarla bağlı öhdəliyi gündəlik 33 min barrel, gündəlik xam neft hasilatı üzrə kvotası isə 684 min barrel həcmində olmaqla dəyişməz qalır.
“OPEC plus” ölkələri nazirlərinin növbəti görüşünün gələn ilin 4 iyun tarixində keçirilməsi razılaşdırılıb.

At the 34th online Meeting of Ministers of the Organization of Petroleum Exporting Countries (OPEC) member and non-member countries, Azerbaijan also agreed to uphold the decision adopted in October 2022.
Thus, the obligations of the participating countries of the Declaration of Cooperation, determined according to the quotas in August of the current year, shall be kept stable. Azerbaijan's commitment to cuts remains unchanged with a daily rate of 33 thousand barrels and a daily quota of 684 thousand barrels of crude oil production.