Azərbaycan “OPEC plus”un gündəlik neft istehsalının 2 mln. barrel azaldılması qərarını dəstəkləyib
Neft İxrac edən Ölkələr Təşkilatına (OPEC) üzv və qeyri-üzv ölkələrin nazirlərinin Vyanada keçirilən 33-cü iclasında 2022-ci ilin noyabrından gündəlik xam neft hasilatının 2 mln. barrel azadılması ilə bağlı qəbul edilmiş qərara Azərbaycan da razılıq verib.
Qeyd edək ki, “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi”nin iştirakçı ölkələrinin bu yeni öhdəlikləri cari ilin avqust ayındakı kvotalarına nəzərən müəyyənləşdirilib. Razılaşmanın müddəti 2023-cü ilin 31 dekabr tarixinədək uzadılıb.
Yeni qərara əsasən, Azərbaycanın ixtisarlarla bağlı öhdəliyi gündəlik 33 min barrel təşkil edir. Beləliklə, “OPEC plus” razılaşması 2022-ci ilin noyabrından etibarən ölkəmizdə gündəlik xam neft hasilatının avqust ayındakı səviyyədən, yəni 717 min barreldən azaldılaraq 684 min barrel həcmində saxlanılmasını nəzərdə tutur.

Azerbaijan supported the decision of OPEC plus to cut daily oil output by 2 million barrels
At the 33rd Ministerial Meeting of OPEC nd non-OPEC members in Vienna, Azerbaijan also agreed to the decision to cut the daily crude oil output by the 2 million barrels from November 2022.
It should be noted that these new commitments of the participating countries of the Declaration of Cooperation were determined based on their quotas in August of the current year. The term of the agreement was extended until 31 December 2023.
According to the new decision, Azerbaijan's commitment to cuts is 33 thousand barrels per day. Thus, the OPEC plus agreement envisages that starting from November 2022, the daily crude oil production in our country will be reduced from the level of August, i.e. 717 thousand barrels and mintained at 684 thousand barrels.