“OPEC plus”un iyun üzrə qərarı Azərbaycanda gündəlik 695 min barrel hasilatı nəzərdə tutur
Neft İxrac edən Ölkələr Təşkilatına (OPEC) üzv və qeyri-üzv ölkələrin nazirlərinin 28-ci iclasında gündəlik neft hasilatının iyunda 432 min barrel artırılması ilə bağlı qərara Azərbaycan da öz dəstəyini ifadə edib.
İyun ayı üzrə müəyyənləşdirilmiş kvotalara uyğun olaraq Azərbaycanda gündəlik xam neft hasilatının 7 min barrel artırılaraq 695 min barrelə çatdırılması, ixtisarla bağlı öhdəliyin isə 23 min barrel həcmində olması nəzərdə tutulur.
Xatırladaq ki, “OPEC plus” ölkələri nazirlərinin ötən ilin iyul ayında keçirilmiş 19-cu iclasında qəbul edilmiş qərara əsasən gündəlik xam neft hasilatının baza səviyyəsinə qismən düzəlişlər edilməklə artımı 2022-ci ilin may ayından tətbiq edilir.

The decision of OPEC plus for June envisages daily production of 695 thousand barrels in Azerbaijan
At the 28th Ministerial Meeting of OPEC and non-OPEC countries, Azerbaijan also supported the decision to increase daily oil production by 432 thousand barrels in June.
In according to the quotas set for June, the daily crude oil production in Azerbaijan is expected to increase by 7 thousand barrels reaching to 695 thousand barrels, and the commitment to reduce to 23 thousand barrels.
It should be noted that according to the decision adopted at the 19th Ministerial Meeting of OPEC plus held in July last year, the increase in daily crude oil production with partial adjustments to the base level will be applied from May 2022.