Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatına (OPEC) üzv və qeyri-üzv ölkələrin nazirlərinin 12-ci iclasında gündəlik xam neft hasilatının 2021-ci ilin yanvar ayı üçün 7,2 mln. barrel azaldılması və “OPEC plus” nazirlərinin hər ay keçiriləcək görüşləri vasitəsi ilə gündəlik hasilatda artımın 0.5 mln. barreldən çox olmaması şərti ilə aylıq tənzimləməsi barədə qərar qəbul edilib. “OPEC plus” üzrə xam neft hasilatının yanvar ayında 0,5 mln. barrel artırılması qərarını Azərbaycan da dəstəkləyib.
Beləliklə, gələn ilin yanvar ayında gündəlik xam neft hasilatını OPEC ölkələri 4,564 mln. barrel, qeyri-OPEC ölkələri isə 2,636 mln. barrel azaldacaqlar. Yeni “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi”nə uyğun olaraq 2021-ci ilin yanvar ayında Azərbaycanın öhdəliyi 123 min barrel olacaq.  Yəni yanvar ayında Azərbaycan  gündəlik xam neft hasilatını 8 min barrel artıraraq  istehsalı 595 min barrel səviyyəsində saxlamalıdır.
İclasda çıxışı zamanı energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib ki, neftə tələbatın bərpasını zəiflədən pandemiyanın yeni dalğası vəziyyətində ən optimal tədbir yenə də hasilatın azaldılması üzrə koordinasiyalı fəaliyyətdir: “Neft bazarında nikbinliyin irəlidə dayanıqlı olması bizim dəstəyimizdən asılıdır. Neftə tələbatın bərpasına əminlik yarandığı müddətədək təklifə nəzarət etməliyik. Bu baxımdan mövcud istehsal məhdudiyyətlərinin tədricən yumşaldılması və hasilatın mərhələli şəkildə artırılması yeni reallıqlar şəraitində bazarın canlanmasına, eləcə də balanslaşdırılmasına kömək edəcək.”
Çıxışda Azərbaycanın “OPEC plus” ölkələri tərəfindən imzalanmış tarixi  razılaşmaya sadiqliyi  bir daha vurğulanıb. Eyni zamanda, Azərbaycanın torpaqlarınının işğaldan azad edilməsi və 30 illik bir münaqişəyə son qoyulması ilə nəticələnən tarixi Qələbəsinin həm də əhəmiyyətli enerji infrastruktur layihələrinə təhdidlərə birdəfəlik son qoyduğu diqqətə çatdırılıb.
Qeyd edək ki, iclasda Azərbaycanın neft bazarının tənzimlənməsindəki rolu bu dəfə də Səudiyyə Ərəbistanının energetika naziri şahzadə Əbdül Əziz bin Salman tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. O, “OPEC plus” əməkdaşlığı çərçivəsində Azərbaycanın səylərini xüsusi vurğulayaraq, konstruktiv fəaliyyətə görə təşəkkür edib.
Xatırladaq ki, aprel ayının 12-də “OPEC plus” ölkələri nazirlərinin 10-cu iclasında qəbul edilmiş tarixi razılaşma öhdəliklərin 2021-ci ilin yanvarından 2022-ci ilin aprel ayının sonuna qədər 1,9 mln. barrel yumşaldılmasını, yəni ümumilikdə gündəlik xam neft hasilatının 5,8 mln. barrel azaldılmasını nəzərdə tuturdu.

Azerbaijan supported OPEC Plus's decision to increase production by 500 thousand barrels per day in January 2021
At the 12th Ministerial Meeting of OPEC and non-OPEC countries, it was decided to cut daily crude oil production by 7.2 mln. barrel for January 2021 and to regulate increase in daily production provided that it does not exceed 0.5 million barrel through monthly OPEC plus Ministerial Meetings. Beginning in January 2021, Azerbaijan also supported the decision to increase production by 0.5 mb/d.
Thus, in January next year, OPEC countries will reduce to produce crude oil by 4,564 mb/d, non-OPEC countries 2.636 mb/d. According to the new Declaration of Cooperation, in January 2021, Azerbaijan's commitment will be 123 thousand barrels. In other words, in January, Azerbaijan should increase its daily crude oil production by 8,000 barrels and keep production at the level of 595,000 barrels.
Speaking at the meeting, Minister of Energy Parviz Shahbazov said that the most optimal measure is the continuation of the well coordinated adjustment activities to reduce production in the case of a new wave of pandemics, which weakened the demand for oil: “The sustainability of the current optimism of the oil market depends on our support. We must control the supply until there is confidence that oil demand will recover. In this regard, the gradual easing of existing production restrictions and a gradual increase in production will provide an opportunity to revive and balance the market.
It was once again emphasized that Azerbaijan is commited to the historic agreement signed by OPEC plus countries. At the same time, Azerbaijan’s historical victory, which resulted in the liberation of occupied territories and the end of a 30-year conflict, put an end to the threats to important energy infrastructure projects.
It should be noted that the Minister of Energy of Saudi Arabia Prince Abdul Aziz bin Salman highly appreciated the role of Azerbaijan in regulating the oil market at the meeting. Stressing the efforts of Azerbaijan within the OPEC plus cooperation, he thanked for constructive activity.
It should be reminded that the historic deal adopted at the 10th Ministerial Meeting of OPEC plus on April 12 envisaged to ease commitments of agreement by 1.9 mln barrels and to cut the daily crude oil output by 5.8 million barrels from 2021 to April 2022.