“OPEC plus” ölkələri nazirlərinin bu gün baş tutmuş 22-ci iclasında gündəlik xam neft hasilatının 2021-ci ilin avqust-dekabr aylarında hər ay 400 min barrel artırılması üzrə nazirlərin iyul iclasında qəbul edilmiş qərarın qüvvədə qalmasına dair razılıq əldə edilib.
Qəbul edilmiş “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi” çərçivəsində Azərbaycanın hasilatın azaldılması ilə bağlı öhdəliyi dekabrda gündəlik 64 min barrel təşkil edəcək. Yəni, Azərbaycan gündəlik xam neft hasilatını noyabr ayı ilə müqayisədə 7 min barrel artırmaqla 654 min barrel həcmində saxlamaq imkanı əldə edib.
Pərviz Şahbazov iclasdan sonra təşkil olunmuş mətbuat konfransı zamanı ünvanlanmış suallara cavab olaraq deyib: “Bu gün qəbul edilmiş qərar həmişə olduğu kimi konsensus əsasında qəbul edilib və faktlara, araşdırmalara, təhlillərə əsaslanır”.
Qeyd edək ki, “OPEC plus” ölkələri nazirlərinin 23-cü iclasının 2 dekabr tarixində keçirilməsi razılaşdırılıb.

Azerbaijan joined the consensus on increasing daily oil production on OPEC plus by 400 thousand barrels for the next month
At the 22nd meeting of the ministers of the OPEC plus countries, which was held today, an agreement was reached to maintain the decision adopted at the July meeting of ministers to increase the daily crude oil production by 400 thousand barrels per month during August-December 2021.
Within the Declaration of Cooperation adopted, Azerbaijan's commitment to cut output will amount to 64,000 barrels per day in December. So Azerbaijan was provided with an opportunity to increase the daily crude oil production by 7 thousand barrels compared to November, maintaining it at 654 thousand barrels.
In response to questions addressed during the press conference after the meeting, Parviz Shahbazov said: “The decision adopted today, as always, was made on the basis of consensus and is based on facts, researches and analyses.”
It should be noted that it was agreed to hold the 23rd meeting of the ministers of the OPEC plus countries on December 2.